Za zapalenie krtani najczęściej odpowiadają wirusy, ale nie zawsze tak jest. Sporadycznie zdarza się, że stan zapalny krtani to tylko objaw zupełnie innego schorzenia. Schorzenie może mieć postać ostrą (pojawia się nagle i objawy są bardzo nasilone) lub przewlekłą (choroba rozwija się powoli, a dolegliwości pojawiają się stopniowo).
Zapalenie krtani najczęściej rozwija się u osób, które pracują głosem, czyli nauczycieli, aktorów, wokalistów, prezenterów czy polityków.
W pierwszej fazie choroby zapalenie krtani nie daje zbyt silnych objawów. Chorzy mają delikatnie podwyższoną temperaturę, katar i suchy kaszel. Dopiero po kilku dniach dolegliwości uderzają z większą siłą. Najbardziej dokuczliwe są tuż po przebudzeniu. Pojawia się ostra duszność wdechowa i napady męczącego, duszącego kaszlu.
Tym, co jednoznacznie przesadza o tym, że u chorego doszło zajęcia krtani jest chrypka, które zmienia głos. Niekiedy towarzyszy jej kaszel, przechodzący w bezgłos. Opuchnięte i obrzmiałe struny głosowe wywołują drapanie w gardle i dokuczliwą suchość w gardle.
U małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia zapalenie krtani wywołuje przede wszystkim chrypkę, kaszel oraz gorączkę, trzeba mieć jednak na uwadze, że zapalenie krtani u tak małego dziecka może być bardzo niebezpieczne. Nierozwinięty jeszcze układ dziecka sprawia, że nawet niewielka opuchlizna wywołana nawet drobną infekcją, znacząco go zwęża, przez co dziecko ma duże problemy z oddychaniem. Dlatego rodzice maluchów, w takich sytuacjach powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Mimo dość charakterystycznych objawów sama analiza to za mało aby postawić prawidłową diagnozę. W lżejszych przypadkach lekarz skorzysta tylko z tzw. laryngoskopii pośredniej, czyli z pomocą lusterka krtaniowego (laryngologicznego) obejrzy gardło chorego. Badanie pozwala obejrzeć zaatakowany narząd, ale dokładniejsze przyjrzenie się zmianom nie jest już możliwe. W sytuacji, gdy lekarz uzna, że to za mało, może skorzystać z fiberoskopu (aparat, który pozwala obejrzeć krtań) lub zlecić badanie endoskopowe. To ostanie zazwyczaj wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, pozwala nie tylko dokładnie obejrzeć krtań czy drogi oddechowe, ale i – w razie potrzeby – pobrać wycinek do dalszych badań.
Zapalenie krtani leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Chory powinien przebywać w pokoju, który jest wietrzony, a powietrze odpowiednio nawilżone. Odpowiednią wilgotność można uzyskać korzystając z nawilżaczy powietrza lub, jeśli infekcja „przyplątała się” w okresie jesienno-zimowym, na włączone kaloryfery można położyć mokre ręczniki lub postawić naczynie z parującą wodą.
Najlepsze efekty lecznicze zapalenia krtani dają inhalacje. Podczas kuracji chory wdycha parę wodną z domieszką leków, które dzięki tej metodzie podania, docierają do najdrobniejszych oskrzelików. Skład oraz częstotliwość inhalacji może ustalić tylko lekarz.
Bardzo często w ten sam sposób podaje się także antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Możliwe jest także podawanie farmaceutyków za pomocą ręcznych inhalatorów. Mogą ich używać także dzieci pod warunkiem, że maluch potrafi wykonać głęboki wdech. W przypadku tych bardzo małych, które nie poradzą sobie z inhalatorem, wciera się maści z olejkami eterycznymi, np. z domieszką eukaliptusa czy tymianku.
U małych dzieci dobre efekty przynosi smarowanie klatki piersiowej maściami z dodatkiem olejków eterycznych np. eukaliptusa. Tego rodzaju preparaty udrażniają drogi oddechowe i łagodzą objawy zapalenia krtani
Dorosły może zrobić klasyczne inhalacje, czyli do miski z z gorącą wodą dodać rumianku, szałwii lub olejków miętowego lub eukaliptusowego. Alergicy powinni się upewnić, że ekstrakty roślinne są dla nich absolutnie bezpieczne i nie pogorszą ich stanu.
Preparaty wdychane przez nos i jamę ustną, udrażniają drogi oddechowe i zmniejszają objawy zapalenia krtani.
Poza inhalacjami należy przyjmować leki przeciwgorączkowe, przeciwobrzękowe, przeciwkaszlowe, mukolityczne (rozrzedzające i zmniejszające lepkość śluzu w drogach oddechowych).
W leczeniu zapalenia krtani niezbędne są jeszcze dwie rzeczy – odpoczynek i nie nadużywanie głosu. Chorzy powinni unikać czynników drażniących. Bardzo ważne jest, aby pacjent przebywał w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność powietrza, a temperatura mieści się w przedziale 20-22 stopni C.
W większości przypadków zapalenie krtani ustępuje po kilku dniach (wystarczy oszczędzać głos, nawilżać struny głosowe i przyjmować leki). Jeśli zapalenie ma charakter przewlekły leczenie zależy od tego, co wywołało chorobę. Gdy przyczyną problemu jest alkohol czy papierosy trzeba je odstawić.
Przy infekcji bakteryjnej podaje się antybiotyk. W przypadku gdy zapalenie krtani zmieni się w ropne zapalenie nagłośni konieczna jest hospitalizacja.
To również może cię zainteresować: