Sól jodowo-bromowa zawiera cały szereg składników mineralnych:
Kąpiel w solance działa dobroczynnie na nasz organizm i potrafi doskonale poprawić samopoczucie.
Ciepła kąpiel w roztworze soli rozpulchnia naskórek, pozwalając składnikom mineralnym wniknąć w głąb skóry. Dzięki temu wspiera leczenie niektórych uporczywych schorzeń, typu łuszczyca, czy tzw. rybia łuska oraz pobudza procesy odnowy. Tworząca się warstwa solna na skórze działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Kąpiel w solance silnie rozgrzewa, dlatego polecana jest przy dolegliwościach reumatycznych, zmniejsza bóle, działa też łagodząco na system nerwowy.
Sól stosujemy w postaci roztworu wodnego do kąpieli i inhalacji.
Aby przygotować kąpiel leczniczą potrzebujemy około 1-3 kg soli na wannę wody (ok. 100 l). Optymalne stężenie to 1-3 proc. Lepiej zacząć od niższego stężenia i stopniowo zwiększać, aby przyzwyczaić organizm do takiej kąpieli. Odpowiednia temperatura wody to 35-36 st. C.
Dzieci mogą być kąpane w w solance o stężeniu nie większym niż 1,5 proc. (1,5 opakowania na 100 l wody).
Do inhalacji natomiast używamy roztworu o temperaturze 37 st. i wrzucamy 1-2 łyżki stołowe na szklankę wody. Opary wodne wdychamy albo używamy inhalatora, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Kąpieli solankowych powinniśmy zażywać przez kilka miesięcy, aby przyniosły ulgę w schorzeniach.
Sól jodowo-bromowa polecana jest w schorzeniach reumatycznych, takich jak:
Ponadto zaleca się ją:
Soli jodowo-bromowej nie używajmy:
Sól bocheńska używana jest do produkcji naturalnych kosmetyków. Wytwórczy oferują rozmaite sole kąpielowe z dodatkami zapachowymi (lawendowe, różane, konwaliowe, cytrynowe i wiele innych). Oprócz soli musujących pojawiają się peelingi do ciała na bazie soli bocheńskiej, żele pod prysznic, kosmetyki do dłoni i stóp, sole do kąpieli regeneracyjnych.
Możemy sól jodowo-bromową wykorzystać także do domowych maseczek na twarz lub do wykonania peelingu (do olejku dodajemy sól i delikatnie masujemy twarz).