SHBG: rola białka SHBG, normy, badanie

SHBG to białko wiążące i transportujące hormony płciowe. Zmiany stężenia SHBG we krwi wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet lub mężczyzn i kłopotami z płodnością. Badanie zleca się, gdy istnieje podejrzenie, że zaburzona została równowaga pomiędzy stężeniem testosteronu całkowitego a testosteronu wolnego, przy poważnych zaburzeniach cyklu menstruacyjnego lub kłopotach z erekcją.

SHBG - czym jest białko SHBG, jaką pełni rolę w organizmie

SHBG (ang. sex hormone binding globulin) jest to białko, a dokładnie glikoproteina, czyli związek białkowy zawierający oligosacharyd. Globulina (inne określenie tego białka) jest syntetyzowana głównie w wątrobie. U kobiet białko SHBG dodatkowo produkuje także endometrium oraz jajowody i gruczoł piersiowy, natomiast u mężczyzn gruczoł krokowy. Okres półtrwania białka wynosi siedem dni.

Głównym zadaniem białka SHBG jest wiązanie i transportowanie hormonów płciowych, w tym testosteronu i estradiolu we krwi w postaci nieaktywnej. Białko SHBG chroni zatem endogenne estrogeny i androgeny przed inaktywacją. Białko łączy się testosteronem i 5-dihydrotestosteronem (DHT) silnymi połączeniami. Nieco słabsze wiązania łączą je z estradiolem oraz z androstendionem i dehydroepiandrosteronem (DHEA). Dzięki temu hormony są uwalnianie tylko w konkretnych, przypisanych im miejscach.

Stężenie SHGB we krwi zależy przede wszystkim od płci i wieku, a także od natężenia syntezy testosteronu i estradiolu w organizmie. U kobiet, które są w wieku rozrodczym, stężenie SHBG w krwi jest na ogół dwukrotnie wyższe niż u mężczyzn ze względu na wyższy stosunek estrogenów do androgenów. Natomiast u dzieci stężenie białka SHGB jest podobne u obu płci.

Zobacz wideo

SHGB - kiedy wykonuje się badanie, normy

Oznaczenie poziomu białka SHBG zleca się w przypadku zaburzeń płodności u kobiet i mężczyzn, a także przy podejrzeniu dysfunkcji hormonalnych, związanych z niedoborem testosteronu. Testosteron znajdujący się we krwi w większości związany jest z białkiem SHGB, a także z albuminą, ale niewielka jego część krąży też w postaci wolnej. Badanie stężenia białka SHGB wykonuje się w przypadku podejrzenia, że zaburzona została równowaga między stężeniem testosteronu całkowitego a testosteronu wolnego. A także w przypadku zaburzeń funkcjonowania męskiej gonady, kłopotów z erekcją oraz znacznym spadkiem libido. U kobiet badanie zleca się ponadto w przypadku poważnych zaburzeń cyklu menstruacyjnego, braku miesiączki oraz hirsutyzmu, czyli pojawienia się u kobiety owłosienia typu męskiego.

Norma SHBG wynosi od 18 do 110 nmol/l. Ale należy pamiętać, że owa norma uzależniona jest od wieku, płci i sposobu wykonania badania przez konkretne laboratorium, a dane interpretuje lekarz. Pomocniczo dodaje się jeszcze oznaczenie poziomu testosteronu we krwi.

SHGB -  z czym wiąże się zbyt niski lub zbyt wysoki poziom SHGB we krwi?

Niski poziom białka SHGB we krwi może oznaczać:

A także:

  • przyjmowanie androgenów i substancji androgennoanabolicznych
  • przyjmowanie insuliny, glikokortykoidów, hormonu wzrostu

Wysoki poziom białka SHGB we krwi pojawia w następujących przypadkach:

  • hypogonadyzm
  • niedobór androgenów u mężczyzn
  • nadczynność tarczycy
  • choroby wątroby, w tym zapalenie wątroby lub marskość wątroby
  • anoreksja
  • długotrwały stres
  • duży wysiłek fizyczny
  • ciąża
  • doustna antykoncepcja hormonalna
  • niedobory kilku składników w diecie w wyniku stosowania diety ubogo tłuszczowej i wysoko węglowodanowej
  • zażywanie leków przeciwpadaczkowych

SHBG - na czym polega badanie

W celu oznaczenie stężenia białka SHBG we krwi pobiera się krew żylną, którą do badania najlepiej oddawać będąc na czczo.

Więcej o: