Prostata - objawy problemów z prostatą. Badania prostaty i leczenie

Prostata to narząd mięśniowo-gruczołowy, odpowiadający za wspomaganie ruchliwości i płodności plemników. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cewki moczowej. U mężczyzn powyżej 45-roku życia zaczyna się rozrastać, stając się przyczyną poważnych kłopotów z oddawaniem moczu. Dochodzi do tego zagrożenie nowotworem prostaty.

Prostata - budowa gruczołu krokowego

Prostata jest to, znajdujący się tylko u mężczyzn, narząd mięśniowo-gruczołowy, położony w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego, za kością łonową, a przed odbytnicą.

Prostata, nazywana także gruczołem krokowym lub sterczem, połączona jest z cewką moczową, a dokładniej - jest przecięta przez cewkę moczową. Przez środek prostaty biegnie górny fragment cewki moczowej i to do niej spływa z gruczołu tzw. sok sterczowy, czyli alkaliczny płyn służący do zwiększania żywotności plemników. Prostata kształtem przypomina nieco spłaszczony owoc, ma szaro-różowy kolor i jest jędrna. U zdrowego dorosłego mężczyzny prostata ma zazwyczaj 3 cm wysokości, 4 cm szerokości oraz około 2,5 cm grubości.

Prostata to w rzeczywistości komplet niemal 30 gruczołów w kształcie stożków, każdy z własnym przewodem wydzielniczym, otwartym w stronę cewki moczowej. Oddzielają je od siebie przegrody z tkanki łącznej. Gruczoły dzielą się na cztery zespoły: płat przedni, środkowy oraz dwa płaty boczne.

Gruczoł krokowy ma za zadanie chronić plemniki przed kwasowym środowiskiem wydzieliny pochwowej kobiet oraz wydzieliny z nasieniowodów. Kwaśne środowisko hamuje  bowiem ruchliwość plemników. Wydzielina gruczołu krokowego ma odczyn zasadowy, zmienia zatem odczyn pH w pochwie, dzięki czemu wspiera ruchliwość plemników. Jest zatem istotnym czynnikiem zwiększającym płodność. Wydzielina gruczołu krokowego ma postać białawej cieczy, w skład której wchodzą kwas cytrynowy, substancje białkowe oraz enzymy.

Prostata - objawy problemów z prostatą

Do najczęstszych chorób prostaty należą: zapalenie prostaty, łagodny przerost prostaty oraz rak gruczołu krokowego.

  • Zapalenia prostaty

Ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty obawia się gorączką, dreszczami, nadmierną potliwością oraz uczuciem pieczenia, towarzyszącym oddawaniu moczu oraz w trakcie wytrysku. Pojawia się ponadto ból w odcinku lędźwiowym i w okolicach krocza. Przyczyny zapalenia prostaty to infekcje bakteryjne, a także nadaktywność seksualna, siedzący tryb życia, a nawet nadużywanie alkoholu.

Leczenie zapalenia prostaty polega na podawaniu antybiotyków, ale jeśli dochodzi do nawracającego zatrzymywania moczu, czy też do tworzenia się ropni, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

  • Łagodny przerost prostaty (zwany też przerostem gruczołu krokowego, a także: gruczolak prostaty, gruczolak stercza)

Gruczolak prostaty, inaczej łagodny przerost prostaty lub gruczolak stercza, objawia się kłopotami w oddawaniu moczu. Strumień moczu słabnie, nawet do małej strugi, początek oddawania moczu jest opóźniony, mężczyzna ma kłopoty z całkowitym opróżnieniem pęcherza, pojawia się tzw. nykturia, czyli konieczność oddawania moczu w nocy. Przyczyny przerostu gruczołu krokowego to, pojawiające się najczęściej po 45-50-tym roku życia, zmiany w organizmie mężczyzny, związane najprawdopodobniej z mniejszą produkcją hormonów, w tym testosteronu. Rozrastający się gruczoł utrudnia oddawanie moczu i może doprowadzić do rozwinięcia się raka prostaty.

Leczenie łagodnego przerostu prostaty w lżejszych przypadkach polega na podawaniu leków przeciwprostatowych oraz leków zmniejszających przekrwienie błon śluzowych. Niestety, często potrzebny jest zabieg chirurgiczny, zwany adenomektomią, albo resekcja prostaty między cewką moczową.

  • Nowotwór gruczołu krokowego (gruczolakorak, rak prostaty)

Objawy nowotworu gruczołu krokowego, inaczej raka prostaty, to pogłębiające się trudności w oddawaniu moczu, podobnie jak w przypadku przerostu gruczołu krokowego oraz szybko postępująca niedrożność dróg moczowych. W moczu i w spermie ponadto pojawia się krew. Ból, towarzyszący chorobie, umiejscawia się w okolicy krocza oraz w części odbytniczej.

Przyczyny raka gruczołu krokowego są lekarzom nieznane. Na nowotwór raka prostaty zapadają częściej starsi mężczyźni, istnieje również podejrzenie, że jest to schorzenie dziedziczne. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego są ponadto mężczyźni stosujący hiperkaloryczną dietę.

Leczenie nowotworu gruczołu krokowego zależy od stadium, w którym znajduje się choroba. Stosuje się terapię hormonalną, polegającą na zażywaniu specjalnych leków antyandrogenicznych, a także radioterapię lub zabiegi chirurgiczne.

Zobacz wideo

Badania prostaty

W celu zdiagnozowania chorób prostaty wykonuje się szereg badań, z których podstawowe to:

  • badanie per rectum (czyli badanie stanu prostaty palcem przez odbytnicę)
  • ultrasonografia przez odbytnicza
  • klasyczne badanie USG przez powłoki brzuszne
  • badanie PSA (badanie stężenia glikoproteiny, czyli komórek produkowanych przez nabłonek prostaty)
  • histopatologiczne badanie wycinka prostaty

Lekarze zalecają, aby każdy mężczyzna, który ukończył 50 lat, poddawał się badaniom profilaktycznym raz w roku. A jeżeli w rodzinie ktoś chorował już na raka prostaty, to badania profilaktyczne należy rozpocząć jeszcze wcześniej, około 40-go roku życia.

O zdrowiu mężczyzny przeczytasz więcej tutaj:

Rak prostaty (rak gruczołu krokowego) - wróg mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia raka prostaty

Objawy raka prostaty. Jak można go zdiagnozować i jak wygląda leczenie tego nowotworu?

Badania profilaktyczne dla mężczyzn 40 plus

Gruczolak stercza - co to takiego? Jak się objawia gruczolak, kto go diagnozuje i leczy?

Przerost prostaty: jakie są objawy i metody leczenia przerostu prostaty?

Nie tylko testosteron - poznaj hormony męskie

Mężczyzna 50+: czas na drugą młodość czy raczej numerek... do lekarza?

Więcej o: