Białko w moczu w ciąży - co oznacza?

Białko w moczu w śladowych ilościach pojawia się u około 70 proc. ciężarnych kobiet. Jeżeli poziom białka jest niski mówi się o tak zwanym poziomie fizjologicznym, jednak zbyt wysoki poziom białka może świadczyć o poważnych problemach. Jakie są normy poziomu białka w moczu dla kobiet ciężarnych? Kiedy obecność białka w moczu w ciąży powinna zaniepokoić? Z jakimi przypadłościami może wiązać się nieprawidłowy wynik badania moczu?

Poziom białka u zdrowego człowieka jest czasami podwyższony i wcale nie musi to oznaczać problemów zdrowotnych. Taki stan występuje na przykład pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego, silnego stresu, przebytej infekcji, długiego przebywania w pozycji stojącej, stosowania niektórych leków, a także spożywania dużej ilości produktów bogatych w białko. Zwykle większość białek, które są transportowane do krwi, jest zatrzymywana przez nerki, jednak, jeżeli we krwi stężenie białek będzie zbyt wysokie, ich część przenika do moczu.

Zobacz wideo

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta ciężarna. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ zdrowie układu moczowo-płciowego w trakcie ciąży jest szczególnie istotne. Jednym z najważniejszych oznaczanych parametrów jest właśnie poziom białka w moczu.

Białko w moczu – jakie są objawy takiego stanu?

Poziom białka w moczu określa się oczywiście podczas badania moczu, są jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że stężenie białka w moczu jest podwyższone. Z obecnością białka w moczu najczęściej związane jest zatrzymywanie wody w organizmie, które skutkuje obrzękami twarzy oraz opuchlizną. Dodatkowo, podczas oddawania moczu wyraźnie widoczna jest charakterystyczna piana.

Białko w moczu w ciąży - co może oznaczać?

Niewielkie ilości białka (a dokładniej albuminy, czyli białka występujące w osoczu) w moczu podczas ciąży to normalny stan, który dotyczy większości ciężarnych kobiet. Wynika to z faktu, iż w okresie ciąży w ciele kobiety zachodzi prawdziwa rewolucja. Na skutek wielu zmian nerki ciężarnej muszą filtrować znacznie więcej krwi, co skutkuje między innymi obniżeniem filtracyjnego progu nerkowego. Wyższy poziom białka w moczu może świadczyć również o gorączce, przebytej infekcji, chorobach nerek lub infekcji układu moczowego. Często zwiększony poziom białka wykrywany w badaniu moczu jest spowodowany infekcjami pochwy, w których przebiegu pojawiają się upławy.

Jeżeli normy stężenia białka w moczu są znacznie przekroczone i dodatkowo występują inne dolegliwości, stan taki może natomiast świadczyć o pewnych komplikacjach lub ciążowych chorobach. Szczególnie zaniepokoić powinien stan, gdy oprócz podwyższonego poziomu białka w moczu występują takie objawy jak obrzęki oraz wysokie ciśnienie.

Podwyższony poziom białka w moczu połączony z ciśnieniem przekraczającym 140/90 mmHg oraz obrzękami, które nie ustępują nawet po nocnym odpoczynku, mogą świadczyć o późnym zatruciu ciążowym. Wczesne zatrucie ciążowe występuje w pierwszym trymestrze ciąży, a występujące wówczas objawy to nudności oraz wymioty. Takie dolegliwości mogą powodować poważne zaburzenia elektrolitowe, jednak dopiero późne zatrucie ciążowe może być naprawdę niebezpieczne. Takie zatrucie występuje w drugiej połowie ciąży. Inne objawy późnego zatrucia ciążowego to:

U niektórych kobiet zatrucie jest powodem pojawienia się stanu przedrzucawkowego, a następnie rzucawki. Aby uniknąć poważnych konsekwencji, w przypadku zauważenia objawów zatrucia ciążowego kobieta powinna jak najszybciej udać się do lekarza. W takim stanie szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się oraz wypoczynek. Poza tym, pacjentka powinna pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty. Czasami pacjentce podaje się leki obniżające ciśnienie albo zapobiegające przedwczesnym skurczom macicy. Zatrucia ciążowego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ponieważ jest to stan, który jest zagrożeniem dla życia płodu oraz kobiety ciężarnej.

Na wystąpienie zatrucia ciążowego najbardziej narażone są kobiety, które rodzą po raz pierwszy, mają mniej niż 20 lub więcej niż 40 lat, cierpią na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby nerek lub mają nadwagę.

Białko w moczu w ciąży - normy

Normy poziomu białka w moczu dla kobiet w ciąży są inne niż w przypadku innych osób. W przypadku kobiet ciężarnych za maksymalną ilość białka w moczu uznaje się 300 mg na dobę, chociaż taki wynik należy skonsultować z ginekologiem. Wyższy poziom białka może świadczyć o zatruciu ciążowym, w związku z czym, powinien być powodem do jak najszybszego zasięgnięcia porady lekarskiej.

Więcej o: