Badanie moczu - erytrocyty w moczu

Krew w moczu zdrowej osoby w ogóle nie powinna się pojawić. Trzeba jednak pamiętać, że nawet dodatni wynik testu nie jest powodem do paniki. Przedostanie się "pojedynczych" krwinek może wynikać z nadmiernej aktywności fizycznej czy drobnego urazu. Zatem, kiedy mówi się o ich nadmiarze i w jakich sytuacjach nie należy odkładać wizyty u lekarza?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Przyjmuje się, że w badanej próbce może pojawić się od 3-4 czerwonych krwinek w tzw. polu widzenia. Kłopot zaczyna się gdy ta liczba jest znacznie przekroczona. Jeśli wahania są niewielkie mówi się o krwinkomoczu, w przypadkach gdy jest ich na tyle dużo, że zmianie ulega barwa moczu rozpoznaje się hematurię , czyli krwiomocz. Nie są to jednak jednostki chorobowe, a jedynie objawy, które wymagają przeprowadzeni dalszej diagnostyki.

Erytrocyty w moczu - ponad normę

Obecność krwi w moczu zazwyczaj łączona jest ze zmianami w układzie moczowym. Można podejrzewać kamicę nerkową (szczególnie przy ataku kolki nerkowej), kłębuszkowe zapalenie nerek , wielotorbielowatość nerek, stan zapalny czy zakażenie pęcherza lub cewki moczowej. Niekiedy jest to objaw zakrzepicy żył nerkowych lub nowotworu w obrębie układu moczowego lub narządów płciowych.

Zobacz wideo

Nie tylko nerki

Mimo że połączenie krwi w moczu z chorobą układu moczowego wydaje się najbardziej oczywiste nie zawsze idą one w parze. Nadwyżka erytrocytów w badanej próbce może się pojawić przy:

- niewydolności krążenia

- marskości wątroby

- przyjmowaniu leków (dikumarolu i heparyny)

- miesiączce

- przetrenowaniu

urazie dróg moczowych (tzw. krwiomocz rzekomy)

Zobacz wideo

Czytaj także:

Ogólne badanie moczu

Badanie moczu - białko Bence'a Jonesa

Badanie moczu - cukier w moczu

Refluks pęcherzowo moczowy

Wazopresyna

Więcej o: