Zawał nerki: objawy, diagnoza, leczenie

Zawał to rodzaj martwicy, która najczęściej kojarzy się z sercem. Niestety, ten rodzaj zmiany może pojawić się niemal w każdym z narządów, także w nerce. W jej przypadku przyczyną zawału może być zator, miażdżyca bądź stan zapalny w obrębie tętnic.

Zawał nerki, w zależności od skali może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia nerek lub częściowego wstrzymania ich pracy. Głównym winowajcą są zatory, a te pojawiają się z różnych przyczyn. Bardzo często towarzyszą:

- miażdżycy, blaszki miażdżycowe zatykają żyłę nerkową

- zakrzepicy

- guzkowemu zapaleniu tętnic (więcej o tym rodzaju zapalenia tętnic przeczytasz tutaj)

- tętniakom tętnicy nerkowej

- bakteryjnemu zapaleniu wsierdzia

- migotaniu przedsionków

 Anatomia człowieka - nerki

 

Zawał nerki - objawy

Zawał nerki charakteryzuje się silnym bólem w okolicy lędźwiowej. Ze względu na umiejscowienie i fakt, że ból pojawia się nagle, w pierwszej kolejności podejrzewa się atak kolki nerkowej. Dodatkowo u pacjentów znacznie podnosi się temperatura ciała. Niejednokrotnie dokuczają im nudności oraz wymioty. U blisko połowy chorych występuje białkomocz oraz krwiomocz.

Zawał nerki - diagnoza i leczenie

Mimo że objawy mogą wydawać się wystarczająco charakterystyczne konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej oraz angiografii. W opinii wielu badaczy najlepszą metoda diagnostyczną jest scyntygrafia, która nie pozostawia wątpliwości, co do charakteru schorzenia.

W niektórych przypadkach, małe zawały przechodzą bezobjawowo i to - paradoksalnie - one mogą być najgroźniejsze, zwłaszcza jeśli pojawiają się często. W miejscu blizn mogą tworzyć się torbiele, jeśli dojdzie do zatkania głównego pnia tętnicy nerkowej może nie udać się uratować nie tylko nerki, ale i samego pacjenta.

Zawał nerki rzadko bywa samodzielnym schorzeniem i zazwyczaj stanowi powikłanie po innej chorobie. Postępowanie i leczenie zależy przede wszystkim od typu choroby podstawowej.

Czytaj także:

Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami?

Zawał jądra

Zawał wątroby

Zawał płuca

Torbielowatość nerek

 

 

Więcej o: