Lumbago - objawy, diagnoza i leczenie

Bóle pleców mają przeróżne przyczyny i pochodzenie. Najczęściej występującym jest ten w okolicy lędźwiowej, czyli lumbago. Na ból w tym miejscu cierpiała większość z nas, przynajmniej raz w życiu.
Dołącz do nas na Facebooku!

Szacuje się, że dziennie na tego typu ból uskarża się 30 proc. populacji. W większości przypadków dolegliwość mija samoistnie po upływie maksymalnie 8 tygodni.

Objawy

Lumbago - to bardzo silny ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Najczęściej wywołany jest urazem mechanicznym lub nadwerężeniem kręgosłupa i dotyka głównie osoby dorosłe. Atak lumbago może być również spowodowany dyskopatią lędźwiową lub sygnalizować problemy z innym układami np. moczowym (kamica nerkowa) lub pokarmowym (półpasiec). Bardzo rzadko lumbago okazuje się objawem dużo poważniejszej choroby np. nowotworu.Diagnoza

Pierwszym krokiem w diagnostyce lumbago jest zakwalifikowanie rodzaju bólu do jednej z trzech kategorii:

- poważna patologia kręgosłupa (złamanie, choroba nowotworowa, infekcja kręgosłupa)

- dolegliwości towarzyszące np. rwa kulszowa

- nieswoisty ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa (nie da się przypisać konkretnego czynnika sprawczego lub czynników sprawczych)

Aby to określić przeprowadza się wywiad. Jeśli pacjent ma mniej niż 20 lub więcej niż 50 lat, w krótkim czasie stracił na wadze, doznał gwałtownego urazu, dokuczają mu bóle w klatce piersiowej, gorączka, stale postępujący ból kręgosłupa - to istnieje ryzyko wystąpienia dużo poważniejszego schorzenia. W grupie ryzyka znajdują się osoby zażywające narkotyki, zarażone wirusem HIV oraz stosujące przez długi czas kortykosteroidy (leki psychotropowe), już mają deformacje kręgosłupa lub cierpią na tzw. zespół ogona końskiego (zespół objawów neurologicznych wywołanych uszkodzeniem końcowego odcinka rdzenia kręgowego).

Kolejnym etapem diagnozy są badania obrazowe. Rezonans magnetyczny wykonywany jest u pacjentów, u których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszej choroby oraz u chorych z podejrzeniem rwy kulszowej, udowej itp. Zdjęcie RTG wykonywane jest u pacjentów z deformacjami kręgosłupa.

Leczenie

W większości przypadków, gdy nie ma przesłanek świadczących o poważniejszej chorobie, stosuje się leczenie farmakologiczne tj. leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Czasami pacjentom podaje się środki zmniejszające napięcie mięśniowe. Powrót do zdrowia przyśpiesza aktywność fizyczna, dlatego też lekarze odradzają ciągłe leżenie w czasie leczenia, które trwa od 4 do 8 tygodni. W przypadku przewlekłego bólu zaleca się fizykoterapię (m.in. laser, leczenie ultradźwiękami, masaże). Przy nieswoistym bólu okolic lędźwiowych rezygnuje się z akupunktury oraz leczenia steroidowego, miejscowego blokowania wyrostków stawowych czy stymulacji rdzenia kręgowego. Gdy dwuletnie leczenie zachowawcze nie przynosi efektów rozpoczyna się leczenie operacyjne. Z lumbago w pierwszej kolejności udajemy się lekarza rodzinnego, który zdecyduje o formie leczenia. Jeśli ogólnie stosowane leki przeciwbólowe nie przynoszą efektu, pacjent dostaje skierowanie na RTG kręgosłupa. Od jego wyniku zależne jest dalsze postępowanie, a także ewentualna wizyta u neurologa, ortopedy lub reumatologa.

Czytaj także:

Entezopatie

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere-Rotes-de Querola)

Zespoły korzeniowe (korzonki)

Więcej o:
Komentarze (7)
Lumbago - objawy, diagnoza i leczenie
Zaloguj się
 • diabelskipomiot

  Oceniono 2 razy 2

  Doraźnie można sobie pomóc np. przez dip rilif, który łagodzi ból podwójnie, bo oprócz środka przeciwbólowego chłodzi także mentolem. Docelowo jednak w takich wypadkach i tak pozostaje konsekwentne leczenie specjalistyczne, długofalowe.

 • clubmate16

  Oceniono 2 razy 0

  moja mama cierpiała na lumbago, więc wiem, że to moze być koszmarny ból!!! najpierw pomagały jej zwykłe środki przeciwbólowe, ale potem przestały:( była u wielu lekarzy, u neurologa, raumatologa, ortopedy... w ogóle strasznie dużo trzeba się nachodzić po lekarzach, żeby ktoś łaskawie wystawił diagnozę!

 • rozek87

  Oceniono 2 razy 0

  Bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy u osób poniżej 45 roku życia. Lumbago, czyli ból odcinka lędźwiowego chyba każdy z nas doświadczył, lub doświadczy w przyszłości. Dlatego warto dbać o kręgosłup korzystając regularnie np. z [url=http://gabinetmasazu.wroclaw.pl/masaz-leczniczy-kregoslupal]masaży leczniczych kręgosłupa[/url], czy chociażby systematycznej aktywności fizycznej.

 • kaskas001

  Oceniono 1 raz -1

  Jesteś budowlańcem, boli Cię kręgosłup!
  Proszę wypełnij poniższą ankietę.docs.google.com/forms/d/1z7Jfd392cxQho7thLR7whZJlEK1WM0IXqlW974RhCBc/viewform

 • omfg69

  Oceniono 6 razy -2

  Nie jestem już pierwszej młodości ale nei jestem jakoś przesadnie stara. trzydziestka na karku a od tylu lat pracy na nogach, w barach, na zmywaku, z dziećmi to tak mnie plecy bolą, że ledwie żyję. Lumbago jak nic. Moja babcia zawsze mówiła że ma lumbago i mnie to strasznie śmieszyło, bo musicie przyznać że to śmieszna nazwa. Akurat nie wiem co za ciemnota pisze że to nazwa tańca - mam nadzieję, że żartuje. W każdym razie nazwałam swojego chomika lumbago co babci się nie spodobało. Teraz czuje że moje bóle pleców to zemsta babci zza grobu za to że miałam dziecięcą bekę z jej choroby. Więc babciu nie gardź moją prośbą i daj mi spokój z tym lumbago

 • elakaucz

  Oceniono 3 razy -3

  Moja wnuczka zawsze mi mówiła, że lumbago to taki taniec egzotyczny, bardzo popularny wśród latynosów obok lambady i macareny. Lumbago tańczy się w wężyku i kiedy zaczyna się refren i wokalista krzyczy lumbago! trzeba przykucnąć. Gazeta jak zwykle kłamie, to nie jest żadna choroba. Polecam miłego lumbago i dobranoc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX