Zawał wątroby - zburzenie przepływu krwi

Do najczęstszych czynników odpowiedzialnych za zawał, nie tylko wątroby, ale tych wszystkich organów, w których może się on pojawić jest zakrzepica. Zatrzymanie prawidłowego przepływu krwi w każdej sytuacji wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem oraz hospitalizacji, często wiąże się ona z przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego.

W przypadku wątroby może dojść do dwóch rodzajów zawału - przekrwiennego i niedokrwiennego. Jeśli rozpoznany został pierwszy z nich to zablokowany został przepływ krwi w tętnicy, jeśli drugi, „zatkana” została żyła.

Specyficznym rodzajem zawału wątroby jest tzw. zawał Zahna, który powstaje wyniku zatrzymania przepływu krwi w żyle wrotnej. Od klasycznego różni się tym, że zmienione przez chorobę komórki i tkanki obumierają, ale nie ulegają martwicy.

Zawał, bez względu na to, który organ zajmie pojawia się z tych samych przyczyn. Najczęściej ma związek z:

- zakrzepicą, zatorem lub skrzepliną

- miażdżycą

- zapaleniem naczyń krwionośnych

- zapaleniem zatok opon mózgowych

Zdarza się, że zawał jest skutkiem nadmiernego ucisku mechanicznego na żyły (dzieje się tak np. w przypadku zawału jądra) lub tętnicę, co zdarza się dużo rzadziej. Może się pojawić przy chorobie nowotworowej zwłaszcza gdy zmiana nacieka, skurczu tętnic na podłożu nerwowym.

Czytaj także:

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Choroba Wilsona

Dieta dla wątroby

Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?

Dlaczego brzuch "musi" boleć?

Więcej o: