Zawał jądra: przypadłość młodych mężczyzn

Zawał jądra może pojawić się z kilku przyczyn. Najczęściej jednak spotyka młodych chłopców aktywnie uprawiających sport lub tych, którzy przechodzili tzw. skręt powrózka nasiennego. Niezależnie od czynnika aktywującego zawał, konieczna jest konsultacja lekarska.

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje zwału. Pierwszy z nich biały lub niedokrwienny, ma miejsce wtedy gdy zatrzymany zostanie przepływ krwi w tętnicy, która dostarcza ją do konkretnego narządu. Drugi czerwony - nazywany również przekrwiennym - dotyczy zatamowania krwi w żyłach. I ten ostatni może pojawić się także w jądrach.

Zawał jądra - objawy

Schorzenie najczęściej dotyka chłopców w wieku od 14 do 18 lat. Długa jazda na rowerze lub bardzo wyczerpujący wysiłek fizyczny może prowadzić do nadmiernego ucisku mechanicznego na żyły i obrócenie się jądra wokół własnej osi (tzw. ostre skręcenie powrózka nasiennego).

Obok silnego bólu, moszna bardzo szybko puchnie i powiększa się. U niektórych pacjentów pojawiają się nudności i wymioty.

Zawał jądra - diagnoza i leczenie

Im szybciej chory zgłosi się do lekarza, tym lepiej. Zatrzymane, przez przekręcenie się jądra krążenie może doprowadzić do jego całkowitej martwicy, czyli zawału jądra, co w najgorszym przypadku skończy się jego amputacją. Uda się tego uniknąć jeśli w ciągu 4-6 godzin lekarz przeprowadzi zabieg „odkręcenia” jądra.

W sytuacji gdy jądra nie udaje się uratować stosuje się specjalne teflonowe protezy. Należy pamiętać, że utrata jądra nie przekreśla szans na ojcostwo.

Czytaj także:


Zawał wątroby

Zawał płuca

Wnętrostwo

Zapalenie jądra

Żylaki powrózka nasiennego

 

Więcej o: