Choroba Peyroniego - objawy, diagnoza, leczenie

Mikrourazy, nieprawidłowo wyleczona infekcja lub choroba weneryczna mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. U niektórych mężczyzn mogą one doprowadzić do rozwoju choroby Peyroniego, charakteryzującej się nienaturalnym wygięciem członka, które mocno utrudnia prowadzenie aktywnego życia seksualnego. Schorzenie najczęściej dotyka panów po 50. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Choroba Peyroniego , czyli stwardnienie ciał jamistych prącia prowadzi do powstawania w obrębie osłonki białawej prącia, twardych, łącznotkankowych blaszek. Pojawiające się na powierzchni narządu guzki przez długi czas nie mają wpływu na jakość życia. Dopiero wraz z postępem choroby pacjenci obserwują nienaturalne wygięcie prącia we wzwodzie oraz towarzyszący mu ból , a w skrajnych przypadkach namnożenie blaszek całkowicie uniemożliwia współżycie.

Zobacz wideo

Choroba Peyroniego objawy

Mimo że przyczyny występowania choroby nie są znane, przypuszcza się, że stanowi konsekwencję nieprawidłowo zagojonej rany na penisie (sprzyja rozwojowi stanu zapalnego), która bywa spowodowana aktywnością seksualną , wypadkiem lub kontuzją. W miejscu zranienia bądź uszkodzenia powstaje blizna, przez co traci on swoją elastyczność i sztywniejąc, zniekształca lub wygina się w nienaturalny sposób. Choroba dużo częściej diagnozowana jest u mężczyzn z chorobą tkanki łącznej, cukrzycą , palących oraz mających predyspozycje genetyczne.

U pacjentów z chorobą Peyroniego zazwyczaj obserwuje się wygięcie lub zakrzywienia penisa w górę, wygięcie w dół lub w bok. Powstałe w skutek zmian zniekształcenie przypomina swoim kształtem klepsydrę, dodatkowo pojawia się tzw. efekt "zwisu". W czasie wzwodu penis zamiast się unieść odchyla się w bok i opada. Narastający w czasie erekcji ból, niemal całkowicie utrudnia prowadzenie normalnego życia seksualnego. W skrajnych przypadkach bodźce bólowe aktywują się nawet przy delikatnym dotknięciu narządu.

Choroba Peyroniego diagnoza

Przy stawianiu diagnozy choroby Peyroniego obok wywiadu z pacjentem wykonuje się badania fizykalne. Na ich podstawie można zlokalizować oraz ocenić wielkość blizn. Dodatkowo sprawdza się długość penisa. Z pomocą ultrasonografu ogląda się tkanki miękkie, dzięki czemu można rozpoznać ewentualne zmiany miażdżycowe , które odpowiadają za nieprawidłowy przepływ krwi do penisa i mogą odpowiadać za występujące dolegliwości.

Choroba Peyroniego leczenie

Łagodzenie skutków choroby Peyroniego zazwyczaj odbywa się dwutorowo. W pierwszej kolejności aplikowane bezpośrednio do penisa leki hamują produkcję kolagenu, białka, które w tym przypadku odpowiada za bliznowacenie ran. Jeśli leczenie farmakologiczne jest niesatysfakcjonujące lub zmiany są zbyt duże konieczne jest wykonanie zabiegu. Polega on na wycięciu blaszek uniemożliwiających prawidłowe działanie penisa. W przypadku gdy schorzenie zostanie rozpoznane zbyt późno operacja może nie przynieść spodziewanych efektów, dlatego tak ważna jest samokontrola i badanie penisa.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Hipogonadyzm męski

Penis - jak to działa

Seks oralny: szczyt intymności

Kłykciny kończyste: obco brzmiąca nazwa, częsty problem

Złamanie prącia

Więcej o: