Zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza (przewodów łączących jądra z nasieniowodami) to stan zapalny, który zazwyczaj zaczyna się w najądrzu a następnie przechodzi na jądro. W związku z tym zazwyczaj zapalenie najądrza oraz jądra występuje równocześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Najczęstszą przyczyną schorzenia jest zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis (50proc. przypadków). U mężczyzn powyżej 35. roku życia zapalenie mogą wywoływać bakterie powodujące zakażenia układu moczowego (np. e-coli).

Niekiedy choroba może być następstwem powikłań po śwince (20-30proc. przypadków) lub wynikiem cewnikowania pęcherza.

Schorzenie najczęściej dotyka młodych mężczyzn między 19 - 35. rokiem życia.

Objawy

Zapalenie najądrza i jądra objawia się bólem, który niekiedy promieniuje do pachwiny i krocza, powiększeniem i stwardnieniem jądra, zaczerwienieniem moszny, gorączką nawet do 40 st. C, bólem przy oddawaniu moczu, bólem przy ejakulacji. Niekiedy pojawiają się dreszcze, częstomocz, wydzielina z cewki moczowej i zapalenie gruczołu krokowego.

Diagnostyka

W celu rozpoznania choroby przeprowadza się następujące badania: badanie mikroskopowe wymazu z cewki moczowej, posiew wymazu z cewki moczowej, badanie i posiew z cewki moczowej w kierunku wykrycia bakterii.

Leczenie

W zapaleniu najądrza i jądra stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz okłady. Wprowadza się także terapię antybiotykową (z grupy fluorochinolonów, makrolitów).

W przypadku, gdy przyczyną dolegliwości jest chlamydia konieczne jest także leczenie partnerki.

Ciężkie postaci choroby wymagają leczenia szpitalnego z wdrożeniem zabiegu chirurgicznego polegającego na eksploracji moszny i orchiektomii, nacięciu torebki najądrza lub usunięciu najądrza i jądra.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Eunuchoidyzm

Więcej o: