Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

Zapalenie gruczołu krokowego dosyć często dotyka mężczyzn w wieku 40-50 lat. Przyczyny i objawy mogą być różne, zależne od postaci zapalenia gruczołu krokowego. Występują zapalenie ostre i przewlekłe (ze względu na przebieg) oraz bakteryjne i niebakteryjne (ze względu na etiologię).

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapalenie gruczołu krokowego to schorzenie, które nie zagraża życiu, ale może być przyczyną złego samopoczucia oraz stresu.

Zapalenie niebakteryjne

Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego dotyczy większości chorych i zazwyczaj ma postać zapalenia przewlekłego. Nie znana jest przyczyna choroby. Schorzenie jest trudne do wyleczenia.

Zapalenie gruczołu krokowego objawy

Symptomami zapalenia gruczołu krokowego są: niewyraźne bóle w pobliżu podbrzusza, krocza, moszny i odbytu, częstomocz i bolesne oddawanie moczu. Dołączyć się także mogą zaburzenia ejakulacji.

Chory skarży się na bolesny lub przedwczesny wytrysk oraz niewielką wydzielinę z cewki. Do tego dochodzi rozdrażnienie ogólne oraz apatia.

Zapalenie bakteryjne

Przyczyną zapalenie bakteryjnego są najczęściej zakażenia z dróg moczowych lub drogą krwiopodobną. Przyczyną ostrego zapalenie najczęściej jest pałeczka okrężnicy, może być także rzeżączka.

Zapalenie bakteryjne ostre

Objawami choroby są pojawiające się nagle: gorączka, ostre bóle krocza, podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu, obrzęk gruczołu krokowego, który może nawet zatrzymać mocz.

Często potrzebna jest hospitalizacja.

Zapalenie bakteryjne przewlekłe

Zapalenie bakteryjne przewlekłe jest w wielu przypadkach następstwem zapalenia ostrego, ale zazwyczaj powodem jest przeszkoda w cewce lub urologiczne zabiegi przez cewkowe. Chory odczuwa dolegliwości takie same jak przy zapaleniu niebakteryjnym.

Zapalenie gruczołu krokowego leczenie

Zapalenia gruczołu krokowego jest trudne do wyleczenia ze względu na częste nawroty.

W przypadku ostrego zapalenia bakteryjnego lekarz urolog zazwyczaj podaje antybiotyk. Następnie przez kilka tygodni chory otrzymuje leki doustne. Postać przewlekłą zapalenia bakteryjnego leczy lekami doustnymi przez minimum 4-6 tygodni.

Postać niebakteryjna polega początkowo na przestrzeganiu zaleceń lekarza co do diety i higieny (uważać na przechłodzenie, alkohol, ostre przyprawy), następnie podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz wideo
Więcej o: