Krwinkomocz - problem wykrywany podczas badania moczu. O czym może świadczyć?

Krwinkomocz to stan, gdy krew jest obecna w moczu, ale niezauważalna i możliwa do wykrycia dopiero za pomocą badań laboratoryjnych. Zazwyczaj niewielka ilość czerwonych krwinek nie musi wcale oznaczać, że przyczyna krwinkomoczu jest błaha (chociaż bywa i tak).

Krwinkomocz to jeden z rodzajów krwiomoczu. Podobnie jak w innych typach krew, a właściwie krwinki czerwone (erytrocyty) są obecne w moczu, ale nie wpływają na jego wygląd, czyli mocz nie zmienia barwy na wyraźnie czerwoną czy brunatną, nie ma również w nim "zawieszonych" drobinek krwi. Dopiero badanie laboratoryjne moczu wykazuje nieprawidłowość.

Zobacz wideo

Krwinkomocz, czyli krwiomocz mikroskopowy

Krwinkomocz to jeden z rodzajów krwiomoczu. Pierwszy typ to krwiomocz makroskopowy - wówczas krew jest w moczu widoczna (makrohematuria).

O krwiomoczu mikroskopowym (mikrohematurii lub krwinkomoczu) mówimy wtedy, gdy krwinki czerwone można stwierdzić dopiero w badaniu mikroskopowym osadu moczu.

Niewielka ilość erytrocytów w moczu jest dopuszczalna. Przyjmuje się, że 3-4 krwinki w jednym polu widzenia (duże powiększenie mikroskopu) to wciąż norma. Większa ilość wymaga wyjaśnienia. Krwinki czerwone obecne w moczu mogą pochodzić z każdej części układu moczowego - od cewki moczowej począwszy, a na nerkach skończywszy.

Obecność krwinek w moczu nie musi zresztą mieć związku z układem moczowym. Czasem niewielka ilość erytrocytów przenika do moczu przy intensywnym wysiłku (hematuria wysiłkowa, krwinkomocz powysiłkowy). Zjawisko jest typowe dla sportowców. Gdy parametry są nieznacznie podniesione, to może być przyczyna i nie musi oznaczać problemu ze zdrowiem. Kiedy jednak ilość krwinek w polu widzenia to liczba dwucyfrowa, sprawę już bezwzględnie trzeba wyjaśnić. Sportowcy też miewają problemy ze zdrowiem.

Krwinkomocz bywa rzekomy, czyli znajduje się w próbce moczu, ale nie pochodzi z dróg moczowych. Bywa tak, że krew przedostaje się z dróg rodnych i jest objawem problemu ginekologicznego lub pobrania moczu do analizy w nieodpowiednim dniu (np, tuż przed miesiączką lub zaraz po). Oczywiście, możliwe jest pobranie moczu tak, by nie zanieczyścić próbki (najprostsza metoda to zastosowanie tamponu dopochwowo). Dzieje się to jednak tak często, że coraz częściej laboratoria i lekarze wydają specjalne instrukcje pobierania moczu.

U mężczyzny krwinkomocz może być objawem raka gruczołu krokowego. Wówczas, poza krwinkami w moczu, u chorego nasila się potrzeba i częstotliwość oddawania moczu, trzeba na siusiu wstawać w nocy, strumień moczu jest słabszy, bądź przerywany, parcie na pęcherz jest nieprzyjemne.

Czasem krwinkomoczem musi zająć hematolog, bo ten jest objawem skazy krwotocznej, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi. Bywa też sygnałem, że zostały przedawkowane leki przeciwzakrzepowe.

Krwinkomocz a choroby kłębuszków nerkowych

Najczęściej krwinkomocz jest objawem schorzeń kłębuszków nerkowych. Jednym z nich jest nefropatia IgA, jedna z postaci kłębuszkowego zapalenia nerek. Nefropatia bywa też nazywana chorobą Bergera.Poza krwinkomoczem występuje w niej białkomocz. Po latach może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.

Inne choroby kłębuszków, którym towarzyszy krwinkomocz, to przykładowo:

  • choroba cienkiej błony (rodzinny łagodny krwiomocz),
  • zespół Alporta - choroba genetyczna, która prowadzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych,
  • przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych (błoniasto-rozplemowe, ogniskowe, segmentalne stwardnienie kłębuszków).

Krwinkomocz i schorzenia górnego odcinka dróg moczowych

Podejrzewasz infekcję lub kamicę nerkową? To możliwa przyczyna krwinkomoczu, ale nie musi nią być, szczególnie, gdy nie masz przykrych objawów, w tym zaburzeń mikcji p różnym stopniu nasilenia (aż po zatrzymanie moczu), nie odczuwasz bólu. U chorych, szczególnie tych po 50 roku życia, krwinkomocz bywa objawem choroby nowotworowej, dlatego nie zwlekaj z wizytą lekarską.

Gruźlica nerek to podstępne schorzenie, które zwykle ujawnia się w zaawansowanym stadium, gdy przez prątki jest zaatakowany cały układ moczowy.

Jeśli poza tym, że masz krwinki w moczu, cierpisz na nadciśnienie tętnicze, masz nawrotowe zapalenia dróg moczowych, odczuwasz bóle brzucha i pleców, możliwe, że przyczyną problemów jest wrodzona wada - wielotorbielowatość nerek.

Nie wiemy wciąż, skąd tak dokładnie bierze się gąbczastość rdzenia nerki, ale z pewnością może prowadzić do krwinkomoczu.

Kamica nerkowa często jest przyczyną krwinkomoczu. Skąd bierze się ona? Hiperkalciuria to stan chorobowy, gdy z moczem organizm traci za dużo wapnia Jest najczęstszą przyczyną kamicy układu moczowego. Podobne konsekwencje powoduje hiperoksaluria (zwiększone wydalanie szczawianu z moczem).

Krwinkomocz z dolnych dróg moczowych

W dolnym odcinku dróg moczowych do krwinkomoczu przyczyniają się przede wszystkim stany zapalne.

  1. zapalenie pęcherza moczowego
  2. zapalenie gruczołu krokowego
  3. zapalenie cewki moczowej

Silne pieczenie, trudności przy oddawaniu moczu i ból w okolicy cewki moczowej, to typowe objawy infekcji dróg moczowych.

Ostremu zapaleniu prostaty (popularniejsza nazwa gruczołu krokowego) często towarzyszy ból podbrzusza, krocza, a także gorączka.

Zapalenie cewki moczowej charakteryzuje szklisty, wodnisty lub żółtawy wyciek z cewki moczowej. Bywa tak nasilony, że napletek przykleja się do bielizny. Widoczne jest także zaczerwienienie wokół ujścia cewki moczowej.

Więcej o: