Ten rodzaj bólu dotyka ludzi w starszym wieku i związany jest procesami starzenia się i zwyrodnieniami ścięgien oraz układu kostnego.
Takie umiejscowienie bólu może być sygnałem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych. W takim wypadku ból, odczuwany w okolicy prawego podżebrza, promieniuje w stronę prawego barku.
Natomiast bolesność pod lewą pachą może towarzyszyć zawałowi mięśnia sercowego. Ból zawałowy zaczyna się w klatce piersiowej za mostkiem i rozchodzi się na lewą stronę ciała.
Powiększenie węzłów chłonnych świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Zwykle węzły chłonne są niewielkie, mają około 1 cm, jednak w trakcie walki organizmu nawet ze zwykłą infekcją bakteryjną lub wirusową, potrafią powiększyć się nawet kilkukrotnie. Pod pachą wyczuwamy je dłonią jako niewielkie zgrubienia lub guzki. Okolica guzka jest lekko zaczerwieniona i cieplejsza. Powiększone pod pachą węzły chłonne mogą być bolesne. Jeżeli taki guzek jest miękki i można go łatwo przesuwać pod skórą, oznacza to, że prawdopodobnie mamy niegroźną infekcję, na przykład bakteryjną, wirusową czy grzybiczną, z którą rozprawia się właśnie nasz system odpornościowy. Po wszystkim węzły chłonne wracają do swojej zwykłej wielkości.
Wśród przyczyn powiększenia się węzłów chłonnych znajdują się ponadto choroby immunologiczne (toczeń), reumadoidalne zapalenie stawów i inne.
Natomiast powiększone węzły chłonne tworzące zbite, twarde, jakby zrośnięte z sąsiadującymi tkankami guzki, nie dające się przesuwać pod skórą, mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Wtedy też węzły chłonne pod pachami stale rosną. Takie objawy dają chłoniaki, białaczka oraz szpicak. Ponadto, powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o przerzutach lub wskazywać na nowotwór sutka.
Jeżeli znajdziemy pod pachą zgrubienie, które nas co prawda nie boli, ale przeszkadza, a sam guzek daje się przesuwać pod skórą, może to oznaczać, że mamy tłuszczaka. Powstaje przez nagromadzenie tkanki tłuszczowej w jednym miejscu i otoczone jest tkanką łączną. Tłuszczaki nie są w żaden sposób niebezpieczne, mogą jednak urosnąć do większych rozmiarów i wtedy trzeba je usuwać chirurgicznie.