Ból pod pachą - o czym świadczy?

Ból pod pachą od razu wzbudza nasz niepokój. Kojarzony bywa z oznakami choroby nowotworowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu powiększone węzły chłonne. Nie zawsze jednak jest tak groźnie. Lekko bolesne powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, jeśli mija, oznacza zwykłą infekcję. Bolesność pod pachami może mieć wiele przyczyn, jak chociażby urazy barku, zbyt forsowne ćwiczenie, a także zapalenie mieszków włosowych czy gruczołów potowych. Bóle promieniujące na lewą lub prawą stronę sygnalizują czasem zawał lub choroby nerek. Ostateczną diagnozę powinien postawić wtedy lekarz.

Ból pod pachą spowodowany przetrenowaniem lub urazami mięśni

  • Ból pod pachą może mieć kilka przyczyn, spośród których najczęstsza to po prostu nadwerężenie mięśni barkowych. Zdarza się sportowcom po intensywnym treningu oraz osobom, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Mogą bowiem wtedy w mięśniach, w okolicy pachy, pojawić się tzw. zakwasy. Przetrenowane mięśnie i ścięgna ulegają czasem mikrouszkodzeniom, co także powoduje ból. Jeżeli uszkodzeniu ulegną ścięgna mięśni odpowiedzialnych za ruchy stawu ramienia, ból odczuwamy właśnie w okolicy pachy.
  • Urazy powodujące ból po pachą to zwichnięcia stawu ramiennego, złamanie obojczyka lub kości ręki oraz uszkodzenia mięśni w wyniku, na przykład, upadku.

Ból pod pachą u osób starszych

Ten rodzaj bólu dotyka ludzi w starszym wieku i związany jest procesami starzenia się i zwyrodnieniami ścięgien oraz układu kostnego.

Ból pod prawą lub lewą pachą 

Takie umiejscowienie bólu może być sygnałem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych. W takim wypadku ból, odczuwany w okolicy prawego podżebrza, promieniuje w stronę prawego barku.

Natomiast bolesność pod lewą pachą może towarzyszyć zawałowi mięśnia sercowego. Ból zawałowy zaczyna się w klatce piersiowej za mostkiem i rozchodzi się na lewą stronę ciała.

Ból pod pachą połączony z powiększeniem węzłów chłonnych

Powiększenie węzłów chłonnych świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Zwykle węzły chłonne są niewielkie, mają około 1 cm, jednak w trakcie walki organizmu nawet ze zwykłą infekcją bakteryjną lub wirusową, potrafią powiększyć się nawet kilkukrotnie. Pod pachą wyczuwamy je dłonią jako niewielkie zgrubienia lub guzki. Okolica guzka jest lekko zaczerwieniona i cieplejsza. Powiększone pod pachą węzły chłonne mogą być bolesne. Jeżeli taki guzek jest miękki i można go łatwo przesuwać pod skórą, oznacza to, że prawdopodobnie mamy niegroźną infekcję, na przykład bakteryjną, wirusową czy grzybiczną, z którą rozprawia się właśnie nasz system odpornościowy. Po wszystkim węzły chłonne wracają do swojej zwykłej wielkości.

Wśród przyczyn powiększenia się węzłów chłonnych znajdują się ponadto choroby immunologiczne (toczeń), reumadoidalne zapalenie stawów i inne. 

Natomiast powiększone węzły chłonne tworzące zbite, twarde, jakby zrośnięte z sąsiadującymi tkankami guzki, nie dające się przesuwać pod skórą, mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Wtedy też węzły chłonne pod pachami stale rosną. Takie objawy dają chłoniaki, białaczka oraz szpicak. Ponadto, powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o przerzutach lub wskazywać na nowotwór sutka.

Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Inne przyczyny bólu pod pachą

  • Ból i pieczenie pod pachą, powiązane z zaczerwienieniem, to reakcja alergiczna skóry, związana np. z rodzajem użytego kosmetyku.
  • Bolące guzki mogą być objawem zapalenia gruczołów potowych w wyniku zakażenia. W takim wypadku guzek otoczony jest czerwoną obwódką, który może przeistoczyć się w ropnia, wymagającego nawet interwencji chirurgicznej (nacięcia).
  • Guzki w miejscu wyrastania włosków oznaczają zapalenie mieszków włosowych, do których może dojść np. po depilacji.
  • Bolesność pod pachami bywa też spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi szyjnego odcinka kręgosłupa.

Jeżeli znajdziemy pod pachą zgrubienie, które nas co prawda nie boli, ale przeszkadza, a sam guzek daje się przesuwać pod skórą, może to oznaczać, że mamy tłuszczaka. Powstaje przez nagromadzenie tkanki tłuszczowej w jednym miejscu i otoczone jest tkanką łączną. Tłuszczaki nie są w żaden sposób niebezpieczne, mogą jednak urosnąć do większych rozmiarów i wtedy trzeba je usuwać chirurgicznie.

Więcej o: