Tłuszczaki - czy są to guzy złośliwe? Przyczyny ich powstawania, leczenie i profilaktyka

Tłuszczaki są to problematyczne podskórne guzy, które zbudowane są z tkanki tłuszczowej. Nie są to guzy złośliwe i stanowią jedynie problem natury estetycznej. Do tej pory nie ustalono konkretnych przyczyn powstawania tych guzów, jednak teorii jest wiele. Najprawdopodobniej występowanie tłuszczaków uwarunkowane jest genetycznie, jednakże według obserwacji, najczęściej problem ten dotyka osoby borykające się z otyłością oraz po 40-tym roku życia. Tłuszczaków nie można pozbyć się farmakologią, jedynym rozwiązaniem na ich usunięcie jest zabieg chirurgiczny.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Tłuszczaki są to niezłośliwe guzy, które nie mają charakteru nowotworowego, ale mogą stanowić poważny problem estetyczny. Te specyficzne guzy zbudowane są z torebki łącznotkankowej, w środku której znajduje się tłuszcz. Mogą występować na całym ciele, tworząc charakterystycznej górki podskórne, ale też nierzadko pojawiają się na narządach wewnętrznych. Jedynym rozwiązaniem na usunięcie tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny.

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jeszcze dokładnie znane. W pracach naukowych najczęściej pojawia się teoria, że guzy te dotykają osoby, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Osoby, których przodkowie również mieli tłuszczaki lub chorowali na nowotwory, znajdują się w grupie ryzyka powstawania tychże guzów. Według innej teorii, za powstawanie tłuszczaków jest odpowiedzialny wadliwy układ immunologiczny, który ma wpływ na zbyt dużą produkcję komórek tłuszczowych.

Według obserwacji przyczyną powstawania tłuszczaków jest również otyłość. Zaobserwowano, że guzy te częściej dotykają osoby, które mają problemy ze swoją wagą, niż osoby szczupłe. W grupie ryzyka znajdują się również osoby po 40. roku życia. Wśród innych przyczyn tworzenia się tłuszczaków wyróżnia się również urazy - guzy te najczęściej występują w miejscach, w które ktoś się uderzył lub zranił.

Co to są tłuszczaki mnogie?

Tłuszczaki mnogie to nic innego jak dwa lub więcej guzów występujących w danym miejscu na ciele. Tłuszczaki zwykle nie są duże - ich maksymalna średnica wynosi 6 cm, jednakże często zamiast tworzyć się w pojedynkę, występują w mniejszej postaci w towarzystwie kolejnego guza, dwóch lub więcej. Charakterystyczne dla tłuszczaków mnogich jest to, że z biegiem czasu stają się one większe i coraz bardziej uciążliwe, a nawet bolesne. Mogą być one bowiem usytuowane w miejscu, w którym naciskają na inny organ, powodując bolesny dyskomfort.

Tłuszczaki mnogie to również jeden z charakterystycznych objawów choroby Dercuma. Osoby cierpiące na to schorzenie borykają się bolącymi tłuszczakami, rosnącymi licznie w różnych miejscach ciała. Najczęściej występowanie tłuszczaków mnogich ma miejsce w obrębie kończyn oraz na plecach czy barkach. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby Dercuma tłuszczaki pokrywają niemal całe ciało, które zaczyna przybierać coraz bardziej zdeformowany kształt, przypominając przy tym sylwetkę pseudoatlety.

Tłuszczaki na twarzy - wstydliwy problem

Niestety, tłuszczaki mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, w tym również na szyi czy twarzy. Tłuszczaki na twarzy to bardzo duży problem pod względem estetycznym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn i zwykle bywają powodem ogromnych kompleksów. Niestety, nie ma żadnego preparatu farmakologicznego, który spowodowałby wchłonięcie się tych guzów. Jedynym rozwiązaniem jest ich chirurgiczne usunięcie. W przypadku zauważenia miękkiej grudki na twarzy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybkość reakcji jest ważna w tym przypadku z dwóch powodów - po pierwsze, pozwoli wyeliminować podejrzenie powstawania nowotworu złośliwego, a po drugie, umożliwi usunięcie tłuszczaka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest on jeszcze mały. Guzy te cechują się szybkim wzrastaniem, co może powodować jeszcze większy stres i kompleksy osoby, na której twarzy się pojawiły, a także skutkować dużą raną pooperacyjną.

4 sekrety zdrowej diety

Tłuszczaki - dieta

Ze względu na to, że tłuszczaki dużo częściej dotykają osób, które mają problem z nadwagą, niż osoby szczupłe, środkiem zapobiegawczym na ich powstawanie jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, ponieważ miały już usuwane tłuszczaki lub w ich rodzinie zdarzały się osoby, które borykały się z tymi guzami, w ramach profilaktyki, powinny stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, a także unikać tłustej, niezdrowej żywności, wpływającej na podwyższenie cholesterolu oraz prowadzącej do otyłości. Zdrowa dieta jest to jednak środek zapobiegawczy na wiele chorób, w tym i tłuszczaki, jednakże nie jest gwarantem nie pojawiania się tych guzów.

Więcej o: