Infekcja to nic innego jak wniknięcie do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów i ich namnażanie. Ze względu na rodzaj patogenu, który wywołał chorobę, mówi się o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Dodatkowo w zależności od tego czy patogen był już w organizmie chorego i został aktywowany innymi czynnikami, czy też układ immunologiczny nie miał wcześniej z nim do czynienia, mówi się o infekcji pierwotnej lub wtórnej.
Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj infekcji wywoływany jest przez bakterie. Zazwyczaj jej wystąpienie jest następstwem infekcji wirusowej, kiedy organizm jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje czy zakażenia. Najczęściej pojawienie się bakterii w organizmie, który walczył z infekcją wirusową i przeziębieniem obserwuje się zaostrzenie objawów choroby, a także brak reakcji na stosowane dotychczas leczenie. W przypadku przeziębienia, które przeszło w infekcję bakteryjną, postawienie prawidłowej diagnozy jest stosunkowo proste. U chorych zmienia się przede wszystkim kolor wydzieliny z nosa. Z przezroczystej i wodnistej zmienia się żółto-zieloną. Potwierdzenie zakażenia bakteryjnego może wymagać podania antybiotyku, jednak o takiej formie leczenia może zdecydować jedyne lekarz.
Szczególnym rodzajem infekcji bakteryjnej jest sepsa. Posocznica, jak bywa czasem nazywana, to rodzaj specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Choć mogą ją wywołać nie tylko bakterie (także wirusy i grzyby), to właśnie one zazwyczaj stoją za sepsą. Najczęściej do takich zakażeń dochodzi w szpitalach. Paradoksalnie sepsę w placówkach medycznych wywołują te bakterie, które w normalnych warunkach są stosunkowo niegroźne. Leczenie sepsy wymaga podania bardzo silnych antybiotyków, niestety nie zawsze jest ono skuteczne.
Za ogromną większość infekcji odpowiadają właśnie wirusy. Wywoływanie przez nie choroby zazwyczaj mają łagodny przebieg i rzadko wymagają specjalistycznego leczenia. Najczęściej ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Do najbardziej charakterystycznych objawów tego rodzaju infekcji należą:
Aby złagodzić objawy choroby stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. W zależności od dolegliwości stosuje się krople na katar, preparaty, które nawilżają gardło i przyspieszają "przemianę" suchego kaszlu w mokry, a następnie pomagają pozbyć się zalegającej w płucach i oskrzelach wydzieliny. W przypadku gorączki konieczne jest podanie leków o działaniu przeciwzapalnym (najczęściej na bazie ibuprofenu lub paracetamolu), które pomagają zbić gorączkę.
Jeśli dolegliwości po pięciu dniach nie ustępują lub zaczynają się nasilać, można podejrzewać, że doszło do zakażenia bakteryjnego.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że typów wirusów jest bardzo dużo i nie każdy daje się łatwo pokonać. Niektóre z nich, jak wirus grypy, potrafią być bardzo niebezpieczne i bez odpowiedniego leczenia wywołać powikłania, które są groźniejsze od samej grypy. Dlatego, aby się przed nimi bronić i tam, gdzie jest to możliwe poddawać się szczepieniom ochronnym. To najlepsza i jak dotąd najskuteczniejsza obrona przed groźnymi dla zdrowia, a czasem i życia, chorobami wirusowymi.
O tym rodzaju infekcji mówi się wtedy, gdy po raz pierwszy dojdzie do zakażenia patogenem spoza organizmu, czyli takim, z którym układ odpornościowy wcześniej się nie zetknął. Może być zarówno wirus, bakteria czy grzyb.
Wywołana jest przez drobnoustroje, które już istnieją w organizmie, rozmnażają się i dalej go zakażają, a także rozprzestrzeniają się na inne organizmy. W przypadku niektórych chorób infekcja wtórna ma decydujące znaczenie w rozprzestrzenianiu choroby.
Warto pamiętać, że objawy choroby wywołane przez różne patogeny mogą być do siebie bardzo podobne. Dlatego nie należy nigdy stawiać diagnozy samemu i leczyć się na własną rękę. W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest wizyta u lekarza i być może przeprowadzenie badań, które pozwolą nie tylko ustalić przyczynę choroby, ale przede wszystkim dobrać odpowiednie postępowanie.