Gruczolakowłókniak - łagodny guz piersi

Zmiany i guzki w obrębie piersi nie zawsze oznaczają chorobę nowotworową. U niemal jeden czwartej miesiączkujących kobiet mogą rozwinąć się włókniaki, czyli niewielkie guzki. Mimo że nie stanowią zagrożenia, gdy stają się duże, wymagają interwencji chirurgicznej.

 Włókniak piersi, nazywany także gruczolakowłókniakiem to łatwo przesuwający się guz, bezbolesny i bardzo wyraźnie odgraniczony. Ma regularny kształt, może być elastyczny lub twardy, jego średnica waha się między 1 a 3 cm. Powiększa się w czasie ciąży i karmienia, a zmniejsza się po 30 roku życia. Czasem rozwija się więcej niż jedna tego typu zmiana. Medycyna rozróżnia cztery typy gruczolakowłókniaków:
- prosty - jest zupełnie niegroźny, tworzą go tkanki gruczołowe oraz włókniste
- złożony - obok guza złożonego z tkanki gruczołowej i włóknistej pojawiają się inne zmiany w piersi, jego obecność zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi, szczególnie u kobiet starszych, znajdujących się w grupie ryzyka (w porównaniu z paniami, u których nie ma zmian, rośnie ono dwukrotnie)
- olbrzymi - średnica guza przekracza 5 cm
- młodzieńczy - pojawia się przede wszystkim u nastolatek
Gruczolakowłókniaki najczęściej rozpoznawane są u kobiet między 20 a 30 rokiem życia, które nie rodziły, z nieregularną miesiączką oraz u tych, u których w rodzinie rozpoznano raka sutka. Zdaniem specjalistów powstawaniu guzków sprzyjają zaburzenia hormonalne tj. wysoki poziom estrogenów, przyjmowanie antykoncepcji lub zastępczej terapii hormonalnej.

Włókniak piersi - diagnoza

Włókniak piersi nie daje żadnych objawów, nie powoduje bólu a obecność guzka zazwyczaj wykrywana jest przez same pacjentki. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź o charakterze zmiany konieczna jest wizyta u ginekologa. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie palpacyjne, dalszy schemat postępowania zależny jest od wieku pacjentki. U kobiet poniżej 25 roku życia wykonuje się USG piersi, jeśli pacjentka jest obciążona genetycznie rakiem piersi konieczna jest biopsja cienkoigłowa. Jednak rak piersi w tym wieku rozwija się niezwykle rzadko i zazwyczaj badanie ultrasonografem nie pozostawia wątpliwości.
W przypadku pań, które przekroczyły 25 rok życia diagnostyka wygląda niemal identycznie. Niestety zarówno badanie palpacyjne jak i USG (tylko w sytuacji gdy w budowie piersi dominuje tkanka gruczołowa, obraz z mammografii jest tu trudny do interpretacji) nie dają jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zleca się wykonanie biopsji cienkoigłowej, która niejednokrotnie musi być powtórzona z użyciem grubej igły.

Włókniak piersi - leczenie

Sposób postępowania również związany jest wiekiem pacjentki. Zazwyczaj zleca się obserwację guza przez 3 do 6 miesięcy. Interwencja chirurga i konieczność usunięcia zmiany konieczna jest jedynie gdy guz się powiększa, jego średnica przekracza 4 cm, powoduje asymetrię piersi, występują dolegliwości bólowe oraz w przypadku podejrzenia guza złośliwego.
Zabieg wycięcia zmiany wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa od 45 do 60 minut. Czasem wymaga kilkudniowej hospitalizacji. Wielkość blizny nie przekracza 2 cm i po wygojeniu, u większości kobiet jest niewidoczna.
Niestety, usunięcie gruczolakowłókniaka nie zawsze daje zadawalający efekt. Zdarza się, że pierś traci swój kształt, a na skórze zostają blizny. Dlatego, szczególnie u młodych kobiet praktykuje się jedynie obserwację zmiany i częste kontrole.

Więcej o:
Komentarze (3)
Gruczolakowłókniak - łagodny guz piersi
Zaloguj się
 • michali833

  0

  Teściowa w marcu rozpoczęła walkę z rakiem płuc. Guz o wielkości 11 x 11 x 8 jest na lewym płacie i ma w swoim zakresie aortę. To automatycznie wyklucza ingerencję skalpela. tydzień temu była na piątym naświetlaniu. była bardzo słaba. Apetyt praktycznie znikomy. Sytuacja była bardzo utrudniona ze względu na całkowitą depresję. Praktycznie od dnia, w którym się dowiedziała o swojej chorobie . W szpitalu na onkologii jedna Pani poleciła nam olej CBD 5 % raw,aby podnieść teściową , bo od następnego miesiąca kolejnych pięć naświetleń. Ta życzliwa Pani poleciła nam kupić w Konopnej Farmacji w Poznaniu na Ratajczaka lub zamówić od nich bo mają dużą wiedzę na temat produktów z CBD..... .Nie chciała brać aromatu konopnego więc przemycaliśmy jej w jedzeniu . po 2 tygodniach widzimy już działanie ekstraktu konopnego poprawaiła się witalność apetyt i zaczyna się więcej uśmiechać , przebywać z nami depresja ustępuje .

 • 0

  To chyba nie ma większego znaczenia łagodne, nie łagodne trzeba o tym wiedzieć, badać się żeby nie przeoczyć momentu kiedy to niegroźna zmiana może stać się tą niebezpieczną. Ja na braster.eu kupiłam urządzenie do samobadania piersi i teraz mam pewność, że palpacyjnie nic nie ominę, a moje badania zostaną dokładnie przeanalizowane przez prawdziwych specjalistów.

 • zielonykrolik

  0

  wszystkim zainteresowanym tematyką raka piersi polecam stronę www.femiglove.pl jest tam wiele artykułów, dodatkowo można kupić rękawiczkę do samobadania piersi, która zwiększa czułosć palców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX