Dysfagia (problem z przełykaniem): przyczyny, objawy, leczenie

Dysfagia jest zaburzeniem połykania, objawiającym się utrudnionym przechodzeniem pokarmu przez przełyk.

Dysfagia - rodzaje

  1. Ustno-gardłowa - objawiająca się problemami w przełykaniu, związanymi z trudnościami przechodzenia pokarmu do przełyku. Kontrolowana jest przez ośrodkowy układ nerwowy i w dużej mierze zależy od koordynacji nerwowo-mięśniowej na poziomie gardła i zwieracza przełyku. Przyczynami tego rodzaju dysfagii mogą być choroby układu nerwowego np. niektóre udary mózgu, guzy mózgu, schorzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane. Często dodatkowymi objawami są trudności w mówieniu czy zaburzenia równowagi. Choroby związane z układem mięśniowym i nerwami obwodowymi, także są przyczyną powstawania dysfagii ustno-gardłowej. Utrudnienia w przełykaniu powodują również guzy krtani, choroby tarczycy związane z powiększeniem gruczołu oraz uchyłki w górnej części przełyku, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Jest to skutek fermentacji pokarmów zalegających w przełyku.
  2. Przełykowa - polegającą na trudnościach w przechodzeniu pokarmu przez przełyk. Za kontrolę przełyku odpowiada regulacja nerwowo mięśniowa i jest ona niezależna od woli człowieka. Częstą przyczyną prowadzącą do zaburzeń przełykania są nowotwory przełyku lub połączenia przełyku i żołądka. Dodatkowo wpływ mogą mieć różne uszkodzenia mechaniczne np. oparzenie, ucisk na przełyk z zewnątrz czy ciała obce w przełyku.

Przyczyny dysfagii

Dysfagię może wywołać wiele różnych, współistniejących chorób. Często może dojść do niej w wyniku rozrastających się nowotworów jamy ustnej, przełyku czy gardła, które zwężają światło górnego odcinka przewodu pokarmowego. Choroba jest także wywoływana uszkodzeniem nerwów czaszkowych, które są odpowiedzialne za proces przełykania. Do uszkodzeń tych nerwów dochodzi najczęściej wskutek chorób nowotworowych, które naciekają na podstawę czaszki.

Dysfagia może pojawić się także u dzieci i być spowodowana problemem neurologicznym np. mózgowym porażeniem dziecięcym.

 Chorobę jaką jest dysfagia mogą wywoływać schorzenia neurologiczne takie jak:

Dysfagia może także wystąpić na tle silnych zaburzeń emocjonalnych i nerwicy.

Dysfagia - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jaką jest dysfagia jest zaburzenie przełykania. Nie możemy przełknąć pokarmu, jedzenie może cofać się przez nos, czujemy je w przełyku. Często towarzyszy temu chrypka, może także występować czkawka. Objawem i jednocześnie przyczyną dysfagii jest achalazja - schorzenie które polega na zaburzeniach czynności skurczowej przełyku. W przebiegu choroby pojawia się również refluks żołądkowy oraz silny ból przy przełykaniu. Czas jedzenia jest zazwyczaj wydłużony, zaobserwować można także spadek spadek masy ciała. Dolegliwości nasilają się często w pozycji leżącej. Często w zaburzeniach połykania może dość do zachłyśnięcia się kęsami pokarmu.

Jeżeli dysfagia wystąpi nagle, bardzo prawdopodobne, że jest spowodowana utknięciem ciała obcego w przełyku.

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się badanie wideofluoroskopowe, dzięki któremu istnieje możliwość obserwacji dynamiki połykania. Dodatkowo można przeprowadzić badanie USG lub manometrię przełykową.

Dysfagia - leczenie

Leczenie schorzenia którym jest dysfagia opiera się na rozpoznaniu przyczyny zaburzeń przełykania. Terapia jest zależna od rodzaju problemu, który wywołał problemy z przełykaniem pokarmu.

To także może cię zainteresować:

Czy detoks to dobry pomysł? [NaZdrowie]

Więcej o: