Żylaki przełyku - objaw wielu poważnych chorób

Żylaki przełyku to poważne powikłanie związane z nadciśnieniem wrotnym. W 90 proc. jego przyczyną jest marskość wątroby. Najgroźniejsza konsekwencja pojawienia się tego typu żylaków to ciężki do zahamowania obfity krwotok z przełyku.

Żylaki przełyku – objaw wielu poważnych schorzeń

Żylaki przełyku to poszerzenie naczyń żylnych dolnej części przełyku. Przyczyną ich powstania w większości przypadków jest marskość wątroby. Niestety, często rozpoznaje się je dopiero wówczas, gdy pojawia się najgroźniejsza konsekwencja ich wystąpienia, czyli trudny do zahamowania krwotok. W wielu przypadkach stanowi on zagrożenie dla życia – dlatego tej przypadłości w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Żylaki przełyku nie są klasyfikowane jako oddzielna choroba. To objaw innych poważnych schorzeń - najczęściej marskości wątroby oraz nowotworów. Rzadziej do ich powstania przyczyniają się choroby trzustki, niewydolność serca, gruźlica oraz zakrzepica żył wątrobowych.

Najgroźniejsza konsekwencja to krwotok

Krwotok, który może pojawić się u osób dotkniętych tą przypadłością jest często bardzo trudny do zahamowania. W przypadku jego wystąpienia wymagana jest jak najszybsza hospitalizacja chorego. Nie powinno się wówczas także niczego spożywać.

Niektórzy mogą być przygotowani na tego typu sytuację, gdyż wcześniej rozpoznano u nich objawy związane z marskością wątroby. To m.in. złe trawienie, powiększenie wątroby i zażółcenie skóry. Niestety, w wielu przypadkach krwotok jest pierwszym sygnałem pojawienia się żylaków.

Krwawienie może mieć łagodny przebieg i wówczas nie stanowi dużego zagrożenia dla życia i zdrowia chorego. Jednak często odnotowuje się groźniejsze przypadki. Zdarza się, że krwotok ma bardzo nieprzyjemny przebieg – chorzy zmagają się z krwistymi, chlustającymi wymiotami, świeżą niestrawioną krwią. Konsekwencją jest wówczas utrata bardzo dużej ilości krwi oraz pogłębienie się niewydolności wątroby.

Dawniej śmiertelność w tego typu przypadkach wynosiła aż 50 proc. Mimo że w ostatnich latach sytuacja uległa poprawie, obecnie także nie jest idealnie. Aż 30 proc. krwotoków kończy się śmiercią. Zgon chorego następuje bezpośrednio po ataku lub kilka dni po nim.

Żylaki przełyku – diagnoza i leczenie

Aby wykryć tego typu przypadłość najczęściej wykonuje się badania endoskopowe. Dzięki nim możliwe jest uwidocznienie żylaków. Inna opcja to zdjęcie radiologiczne przełyku po podaniu kontrastu (papka barytowa).

Stosuje się leczenie chirurgiczne, które polega na tym, by połączyć naczynia żylne w taki sposób, by jak największa ilość krwi omijała żylaki.

Co zaleca się chorym w razie zdiagnozowania żylaków przełyku?

  • Całkowita rezygnacja ze spożywania wszelkiego rodzaju alkoholu;
  • spożywanie produktów łatwych do połknięcia;
  • jak najczęstsze konsultacje z lekarzem.

 

 

Więcej o: