Przepuklina brzuszna u dorosłych: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina brzuszna, na którą cierpią dorośli jest chorobą nabytą, którą najczęściej wywołują określone czynniki - m.in. ciężka praca fizyczna, nadwaga, palenie papierosów. Nie powinna być więc mylona z przepukliną wrodzoną u małych dzieci. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości i sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Przepuklina brzuszna u dorosłych

Przepuklina brzuszna jest na tle innych przepuklin szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia. Fakt, że ważne narządy wewnętrzne z tej części ciała znajdują się niewłaściwej lokalizacji, brzmi bardzo groźnie. Dlatego tej dolegliwości nigdy nie należy  lekceważyć.

Narządy, które znajdują się w naszej jamie brzusznej są przytrzymywane przez mięśnie i więzadła. Przepuklina powstaje w sytuacji, gdy któryś z narządów lub tkanka tłuszczowa przeciska się przez osłabiony fragment tej konstrukcji. Przesuwa się więc poza granice jamy brzusznej i znajduje się w niewłaściwej dla siebie lokalizacji.

Przepukliny brzuszna to najczęstszy typ tej dolegliwości. To m.in. przepuklina pachwinowa, pępkowa oraz udowa. Choroba ta występuje także w innych częściach ciała (chociaż zdecydowanie rzadziej) - np. w mózgu lub w przełyku.

Przepuklina: nabyta i wrodzona

Podstawowy podział wyróżnia przepuklinę wrodzoną oraz nabytą. Ta pierwsza występuje u małych dzieci i powstaje na skutek nieprawidłowego rozwoju płodu. Lekarze diagnozują ją zazwyczaj niedługo po porodzie. Z kolei przepuklina nabyta to choroba osób dorosłych, wywołana najczęściej przez określone czynniki.

Grupy najbardziej narażone na tę chorobę to osoby starsze, otyłe, mężczyźni z przerostem prostaty oraz kobiety w ciąży. To także powszechna dolegliwość wśród osób wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Główne przyczyny powstania przepukliny nabytej u dorosłych:

  • palenie papierosów;
  • nieodpowiedni styl odżywiania;
  • nadwyrężanie się.

Najczęstsze objawy

Dolegliwość może dawać bardzo różne objawy, trudno ustalić jeden schemat. Co ciekawe, mimo że to bardzo poważna choroba, w niektórych przypadkach, organizm nie wysyła żadnych oznak. Jednak są to sytuacje rzadkie.

Przepuklina brzuszna najczęściej objawia się przez charakterystyczne uwypuklenie błony otrzewnej, które przekracza granice jamy brzusznej. Do tego dochodzą także bóle brzucha, uciski, wymioty i mdłości.

Jak przebiega leczenie? 

Lekarz w celu zdiagnozowania przepukliny, kieruje pacjenta na USG, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się leczenie operacyjne. Jeśli nie jest to możliwe choremu zakłada się specjalne pasy przepuklinowe.

Należy pamiętać, że z czasem przepuklina się rozrasta. Im później choroba jest wykryta, tym usunięcie staje się trudniejsze. Warto wiedzieć, że nawrót choroby jest możliwy nawet po operacji.

Czy można temu zapobiec?

Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym możemy zminimalizować możliwość wystąpienia przepukliny. Dobrze jest postarać się o szczupłą sylwetkę. To wiąże się z następną radą, aby unikać niezdrowego jedzenia. Należy także poprzez ćwiczenia wzmocnić mięśnie brzucha. Do tego warto rzucić palenie i o ile jest to możliwe zrezygnować z ciężkich prac fizycznych. Jednak są to tylko wskazówki - wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi zmianami zachodzącymi w naszym organizmie.

 

 

Więcej o: