Z tymi dolegliwościami najczęściej trafiamy na ostry dyżur. Kiedy wezwać POGOTOWIE?

Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj - niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgłoś się na oddział pomocy doraźnej.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Chcesz być na bieżąco ze Zdrowiem? Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Załamania, skręcenia, zwichnięcia

Statystycznie najczęstszą przyczyną naszych wizyt na oddziale pomocy doraźnej są różnego rodzaju urazy układu kostno-stawowego. Wszystko dlatego, że do nabawienia się takiej kontuzji wystarczy błahy powód, na przykład brak rozgrzewki przed ćwiczeniami, niewłaściwe ułożenie kończyn podczas biegu, nagła zmiana kierunku ruchu czy nawet drobne potknięcie.

Najczęściej występujące urazy to skręcenia, zwichnięcia i złamania stawów skokowych, stóp i nadgarstków (więcej na ten temat: Skręcenie, zwichnięcie, złamanie - poznaj najważniejsze różnice). Właśnie dlatego, że zdarzają się one dość często, wiele osób je bagatelizuje i próbuje łagodzić domowymi sposobami. To błąd, bo jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmiemy właściwego leczenia, grozi nam na przykład niestabilność stawu, a nawet choroba zwyrodnieniowa. Co więc robić?

- Należy zastosować zimny okład na okolicę miejsca, które doznało urazu, a następnie niezwłocznie udać się do lekarza, by poddać się badaniu, które zadecyduje o dalszym postępowaniu - tłumaczy dr Arkadiusz Krakowiecki, lekarz medycyny ratunkowej ze Szpitala Medicover. - Czasem konieczne może okazać się jedynie założenie na kilka dni stabilizatora, niekiedy jednak kończynę należy unieruchomić w gipsie lub specjalnej szynie na kilka tygodni, a następnie poddać rehabilitacji. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem i stopniem urazu u pacjenta mamy do czynienia - podkreśla ekspert.

Bóle brzucha i biegunki

Ból brzucha lub okolic miednicy może być objawem stosunkowo niegroźnych dolegliwości takich jak niestrawność czy zatrucie pokarmowe, ale też sygnalizować poważniejsze problemy ze zdrowiem, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jak je od siebie odróżnić? Wszystko zależy od objawów.

- Jeśli na przykład czujemy silny ból w środkowej części brzucha promieniujący do prawego boku lub pleców, któremu towarzyszą nudności, wymioty i gazy, nie ma na co czekać – trzeba jak najszybciej pojechać na ostry dyżur, bo może to świadczyć o ataku kolki żółciowej lub wyrostka robaczkowego - mówi lekarz. - Podobnie powinniśmy postąpić, gdy ból dotyka górnej prawej ćwiartki brzucha i nasila się w ciągu dnia (to najczęściej świadczy o zapaleniu wątroby) bądź pojawia się w dolnej części pleców i promieniuje do pachwiny (może to sygnalizować atak kolki lub kamicy nerkowej).

Nudności i wymioty, a do tego ostra biegunka mogą być także oznaką zapalenia jelitowo-żołądkowego wywołanego przez wirus. Taka infekcja występuje najczęściej u dzieci, ale atakuje także dorosłych i może prowadzić do niebezpiecznego (szczególnie dla najmłodszych i najstarszych chorych) odwodnienia organizmu. By do niego nie dopuścić, złagodzić objawy i skrócić czas trwania nieprzyjemnych dolegliwości, w większości przypadków wystarczy konsultacja z lekarzem i zażycie odpowiednich środków farmakologicznych.

Czytaj również:

BÓL BRZUCHA - powiedz, gdzie i jak ci dokucza. Na podstawie objawów często można postawić wstępną diagnozę

Pierwsza pomoc po świątecznym obżarstwie

Herbatki ziołowe na najczęstsze dolegliwości

Urazy głowy

Nasza głowa jest szczególnie narażona na różnego rodzaju urazy, które również są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt na ostrym dyżurze. Następstwem urazu głowy może być na przykład rozcięcie skóry. Jeśli rana jest duża lub krwawienie nie ustępuje, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Innym skutkiem urazu może być także podskórny krwiak w obrębie tkanek powierzchownych głowy (potocznie zwany guzem), któremu zwykle towarzyszy ból i lekkie zawroty głowy. Jednak zasinienie czy krwawienie to nie jedyne objawy, które po wypadku powinny nas zaalarmować. Często bowiem te najgroźniejsze urazy, takie jak na przykład złamanie kości czaszki, krwiak śródczaszkowy, wstrząs lub stłuczenie mózgu, trudno zauważyć gołym okiem.

- Najważniejszą oznaką poważnego obrażenia jest utrata przytomności po uderzeniu, a także sytuacja, kiedy w jego wyniku wystąpi splątanie, czyli zaburzenie orientacji czasu i miejsca, nudności czy trudności z utrzymaniem równowagi. W takim wypadku bezzwłocznie powinniśmy udać się na oddział pomocy doraźnej - podkreśla specjalista.

Czytaj również:

Urazy głowy

Omdlenie - nawet jednorazowa utrata przytomności wymaga konsultacji lekarskiej

Ostre zakażenie górnych dróg oddechowych

Zakażenia dróg oddechowych, które przeważnie spowodowane są przez wirusy, najczęściej pojawiają się zimą i późną jesienią. Polegają one na przekrwieniu i obrzęku błony śluzowej oskrzeli.

- Pacjent może zauważyć u siebie przekrwienie wnętrza nosa i wodnisto-śluzową wydzielinę, drapanie w gardle, powiększone węzły chłonne, kichanie, suchość krtani i stan podgorączkowy - opisuje dr Krakowiecki. - Towarzyszą im też trudności z oddychaniem, kaszel, bóle zatok czy chrypka. Nawet jeśli na początku symptomy takie wydają nam się błahe, to po kilku lub kilkunastu godzinach mogą stać się na tyle męczące, że będą uniemożliwiać sen i normalne funkcjonowanie. Zlekceważona choroba grozi powikłaniami, dlatego - jeśli objawy nie mijają lub co gorsza nasilają się - wizyty u lekarza nie należy odkładać.

Czytaj również:

Przeziębienie, grypa, a może angina? Co mi dolega?

Więcej o katarze

Więcej o kaszlu

Bóle w klatce piersiowej

Objawami, których w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć, są także ból, kłucie bądź uczucie ucisku w klatce piersiowej. Mogą one bowiem sygnalizować bardzo wiele różnorodnych schorzeń układu oddechowego, pokarmowego bądź sercowo-naczyniowego, w tym także te, które bezpośrednio zagrażają życiu - na przykład zawał serca czy ostry zator tętnic płucnych.

Jeśli zatem dolegliwości bólowe pojawiły się nagle bądź towarzyszą im duszności, przyśpieszone bicie serca, nieregularne tętno, obfite pocenie się lub zawroty głowy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się na oddział pomocy doraźnej. Najlepiej nie jechać tam własnym samochodem, by nie spowodować wypadku. Warto natomiast zadzwonić na pogotowie. Osoba, która odbierze telefon powinna poradzić nam co mamy robić.

Więcej o: