Choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku to schorzenie układu pokarmowego charakteryzujące się nieprawidłowym działaniem tzw. zwieracza dolnego przełyku. Nawracające dolegliwości znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za rozwój choroby odpowiada zbyt długie "rozluźnienie" zwieracza dolnego przełyku, czyli mięśnia umiejscowionego tuż nad złączeniem przełyku z żołądkiem, czuwającego by treść znajdująca się w żołądku nie przedostała się ponownie do przełyku. Wszelkie pojawiające się w jego obrębie zmiany prowadzą do zalegania i cofania się kwaśnej treści żołądkowej lub zasadowej treści jelit do przełyku. Zignorowanie pierwszych dolegliwości może wywołać stan zapalny, który prowadzi do zwężenia przełyki, jego owrzodzenia lub przełyku Baretta (więcej o chorobie przeczytasz tutaj ).

Choroba refluksowa przełyku częściej dotyka osoby otyłe, stosujące dietę bogatą w cytrusy lub tłuste pokarmy z dużą ilością ostrych przypraw, pijących dużo kawy, alkoholu, a także napojów gazowanych. Schorzenie częściej jest diagnozowane u kobiet w ciąży, a także u chorujących na cukrzycę, przepuklinę rozworu przełykowego lub twardzinę . Zdarza się, że łączy się z zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmowanymi lekami.

Objawy

Osoby cierpiące na chorobę refluksową przełyku najczęściej skarżą się na zgagę , uczucie pieczenia, czasem ból, w klatce piersiowej, a przede wszystkim na wrażenie cofania się pokarmu. W niektórych przypadkach schorzeniu towarzyszy kaszel, zapalenie ucha środkowego, zmiany w zatokach oraz gardle. Czasem u pacjentów pojawia się zapalenie bądź zwężenie przełyku.

Diagnoza

Pierwszym punktem przy stawianiu diagnozy jest badanie RTG przełyku z kontrastem. Następnie wykonuje się endoskopię przewodu pokarmowego, tzw. ph-metria, czyli 24-godzinny pomiar poziomu ph oraz test omeprazalowy. Polega on na aplikownaiu choremu przez 7 do 14 dni inhibitorów i monitorowanie jego samopoczucia.

Zakres zmian wywołanych schorzeniem określa się w oparciu o pięciostopniową skalę:

- stopień 0 - stan prawidłowy

- stopień 1 - pojawia się przekrwienie

- stopień 2 - w badaniach widoczne są linijne nadżerki

- stopień 3 - nadżerki zajmują niemal cały przełyk

- stopień 4 - pozapalne zwężenie przełyku

Leczenie

Łagodzenie objawów i dolegliwości choroby może przebiegać na dwa sposoby. Leczenie najczęściej zaczyna się od podawania tzw. inhibitory pompy protonowej, czyli leków powszechnie stosowanych w zwalczaniu zmian w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

W przypadku gdy farmakologia zawodzi wykonuje się zabieg operacyjny tzw. fundoplikację Nissena. Zabieg polega na ponownym połączeniu dolnego odcinka przełyku z wypustem (punk styku przełyku z żołądkiem) i z dnem żołądka.

Czytaj także:

Dyspepsja

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Manometria przełyku

Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)

Polipy przewodu pokarmowego

Więcej o: