Ból w lewym boku - przyczyny, diagnostyka

Ból w lewym boku ciała to częsta przypadłość, z którą pacjenci zwracają się do lekarza. Dolegliwości mogą mieć zarówno charakter nagły i ostry, jak i przewlekły. Objawów kłucia w lewym boku nie warto bagatelizować, gdyż często wskazują one na poważne zmiany czynnościowe wewnętrznych narządów organizmu. W okolicach lewego podbrzusza zlokalizowane są kluczowe organy, takie jak między innymi żołądek, trzustka, śledziona czy okrężnica. Nieraz zdarza się, że ból w lewym boku wykazuje tendencję do promieniowania.

Ból w lewym boku pod żebrami - przyczyna

Jeżeli odczuwamy kłucie pod żebrami, bardzo możliwe, że jest to spowodowane nieprawidłowościami dotyczącymi śledziony. Narząd ten jest umiejscowiony w lewym podżebrzu, w jamie brzusznej. Do jej uszkodzenia może dojść na przykład w wyniku wypadku drogowego, którego skutkiem może być powstania wewnętrznego krwiaka. Po pewnym czasie dochodzi do jego pęknięcia i utworzenia krwotoku. W przypadku silnych krwotoków może mieć miejsce nawet stan zagrażający naszemu życiu. Kłujący ból w lewym boku wiąże się zazwyczaj z powiększeniem śledziony, na przykład na skutek:

  • wtórnego nadciśnienia,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • procesu nowotworowego,
  • niedokrwistości,
  • zakażenia bakteryjnego lub pasożytniczego,
    infekcji wirusowej.

Przyczyną bólu w lewym boku brzucha nieraz okazuje się również problem żołądkowy. W pierwszej kolejności można podejrzewać zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Innym powodem uporczywych dolegliwości są wrzody żołądka, a także powstanie nadżerek na błonach śluzowych tego narządu.

Zobacz wideo

Ból w lewym boku - objawy towarzyszące

Ból w lewym boku na dole ma natomiast często związek ze stanami zapalnymi w obszarze jelita grubego lub trzustki. Typowymi objawami współtowarzyszącymi, pozwalającymi przypuszczać zapalenie trzustki, są uporczywe wzdęcia, uczucie sytości, nudności oraz wymioty. Jeżeli natomiast kłuciu w lewym boku brzucha towarzyszy dodatkowo gorączka oraz dreszcze, wówczas można podejrzewać problem z zapaleniem uchyłków jelita. Dodatkowo na tę przypadłość wskazuje oddawanie długich i cienkich stolców.

Ból w lewym boku brzucha a kolka nerkowa

Kłujący ból w lewym boku może być również spowodowany kamicą nerkową, która daje objawy w postaci kolek. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w przewodach moczowych gromadzą się charakterystyczne złogi, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczaniu. Ból zaczynamy odczuwać w momencie, kiedy ma miejsce proces przesuwania się kamieni. Kłucie zwykle jest najbardziej odczuwalne w rejonach okolicy lędźwiowej. Ból może jednak promieniować także do lewego dolnego boku brzucha, spojenia łonowego, okolicy powyżej łona, a także do narządów płciowych.

Ginekologiczne przyczyny bólu w lewym boku brzucha

U kobiet, kłujący ból w lewym boku często jest spowodowany schorzeniami o podłożu ginekologicznym. Zaliczamy do nich zwłaszcza:

  1. nowotwory jajnika,
  2. stan zapalny przydatków macicznych,
  3. torbiel jajnika,
  4. owulację,
  5. pęknięcie jajnika,
  6. skręt jajnika,
  7. ciążę pozamaciczną.

Ból w lewym boku wynikający z problemów ginekologicznych często idzie w parze z wysoką gorączką. Dolegliwości w sporej liczbie przypadków są wywołane zarażeniem przed drobnoustroje, takie jak bakterie czy pierwotniaki.

Na co może wskazywać ból w lewym boku pleców?

Zwykle dolegliwości bólowe zlokalizowane w lewym boku pleców wynikają ze schorzeń kręgosłupa oraz ucisku na kręgi. Powstawaniu bólu sprzyja przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, na przykład na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze. Aby zatem pozbyć się bólu w lewym boku pleców, zalecana jest regularna aktywność fizyczna oraz pamiętanie o zachowywaniu właściwej postawy. W przypadku gdy zmiany są już bardziej zaawansowane, konieczne może być poddanie się profesjonalnej rehabilitacji.

Dolegliwości spowodowane błędami dietetycznymi

Niezwykle często bóle w lewym boku pod żebrami lub w dolnej części brzucha wynikają po prostu z niewłaściwej diety. Przede wszystkim dolegliwościom sprzyja menu bogate w tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. W ogromnym stopniu ich spożywanie obciąża wewnętrzne organy układu pokarmowego. Dlatego w przypadku zmagania się z problemem bólu w lewym boku, warto wyeliminować tego typu posiłki ze swojego jadłospisu, natomiast w zamian wprowadzić jak najwięcej warzyw, owoców, ziaren i orzechów. Poprawę czynności układu pokarmowego uzyskamy także dzięki przyjmowaniu probiotyków, także tych naturalnych takich jak kiszone ogórki, buraczki, kiszona kapusta, jogurt naturalny czy kefir.

Ból w lewym boku - diagnostyka

Aby stwierdzić jaka jest konkretna przyczyna bólu lub kłucia w lewym boku, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić wywiad z pacjentem. W jego trakcie lekarz zada pytania o charakter, lokalizację oraz nasilenie dolegliwości. Może także wykonać badanie palpacyjne, polegające na ocenie zmian w obrębie narządów wewnętrznych za pomocą dotyku.

Powszechnymi narzędziami diagnostycznymi są także tego typu badania jak ultrasonografia (USG),RTG, badanie gastrologiczne, endoskopowe oraz kolonoskopia. Oprócz tego przeprowadza się badania laboratoryjne krwi, które pozwalają zwłaszcza zidentyfikować stany zapalne mające miejsce w organizmie. Jeżeli natomiast pada podejrzenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori, wówczas konieczne jest wykonanie testu urazowego.

Ból w lewym boku - leczenie

Leczenie dolegliwości w postaci bólu lub kłucia z lewej strony brzucha zależy bezpośrednio od stwierdzonej przyczyny. W przypadku zmian nowotworowych lub pęknięcia wewnętrznych narządów konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Jeżeli natomiast ból wystąpił na skutek stanu zapalnego toczącego się w organizmie lub zakażenia bakteryjnego, wtedy uzasadnienie ma rozpoczęcie antybiotykoterapii przy wsparciu leków osłonowych.

W celu wyleczenia chorób układu pokarmowego, w pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany dietetyczne oraz wspomagające leki rozkurczowe. Po stwierdzeniu chorób żołądka konieczne może okazać się również zażywanie środków farmakologicznych w celu redukcji poziomu kwasowości tego organu.

Ból w lewym boku - podsumowanie

Ból oraz kłucie z lewej strony mogą zatem wynikać z wielu różnych przyczyn, dlatego nie warto od razu wpadać w panikę. Dolegliwości wcale nie muszą mieć związku z groźnymi chorobami, mogą wynikać nawet z tak błahych powodów jak błędy dietetyczne. Nie znaczy to jednak, że ból należy bagatelizować. Zwłaszcza w przypadku zaobserwowania nagłego i ostrego kłucia w brzuchu, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza specjalisty. Może się bowiem okazać, że znajdujemy się w stanie, który stanowi zagrożenie dla naszego życia.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: