Miodunka. Niepozorne ziele, które wspomaga procesy trawienne

Miodunka to niepozorna roślina o wdzięcznych kwiatkach, rosnąca zarówno dziko, jak i uprawiana w przydomowych ogródka. Jest to ozdobne ziele, które znajduje szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Poznaj właściwości miodunki, dowiedz się, jak ją parzyć i na co może pomóc.

Jak wygląda miodunka – charakterystyka

Miodunka to roślina zielona z rodziny ogórecznikowatych, rosnąca w stanie naturalnym w prawie całej Europie. W Polsce trudno ją znaleźć w środowisku naturalnym, ale jej obecność odnotowano w części zachodniej kraju oraz na Pomorzu.

Miodunka jest byliną, której wysokość dochodzi do 30 cm. Ma soczystą, dość wiotką łodygę, najczęściej pojedynczą lub z kilkoma odnogami. Łodyżka jest kanciasta i na całej powierzchni porośnięta drobnymi włoskami. W ziemi roślina wykształca czarne i mocno rozgałęzione kłącza, przez co jest trudna do wyrwania. Liście miodunki są jajowatego kształtu z końcówką silnie zaostrzoną. Spód liści jest jaśniejszy i mocno owłosiony. Ogonki liściowe są bardzo długie, przekraczające długość blaszek liściowych. Wierzch liści pokrywają jasne, srebrzyste plamy, przez co pełna nazwa tej rośliny brzmi miodunka plamista. Kwiaty miodunki są dwubarwne, różowo-fioletowe. Wyrastają z krótkich, owłosionych szypułek, a kwiatostan ułożony jest w kształt dwustronnego sierpiku. Owocem miodunki jest rozłupek zawierający cztery brunatne ziarna. Roślina występuje na glebach próchniczych dobrze napowietrzonych. Jej kwitnienie przypada na wiosnę –  od marca do mają. Kwiaty zapylane są przez błonkówki.

Miodunka – właściwości i zastosowanie

Miodunka ma właściwości lecznicze, a do sporządzania mikstur używa się liści i kwiatów. Napar z miodunki doskonale działa na układ oddechowy, ponieważ ma mocne działanie wykrztuśne. Sprawdza się w dolegliwościach brzusznych, gdzie łagodzi biegunki.

Napary z miodunki można stosować także zewnętrznie jako okłady na trudno gojące się rany i podrażnienia skóry. Roślina jest składnikiem wielu kremów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, a także balsamów do ciała.

Miodunka jest niezwykle bogata w wartościowe mikroelementy, które dobrze wpływają na organizm człowieka. W jej składzie znajdują się m.in.:

  • krzemionka,
  • sole mineralne,
  • antyoksydacyjne flawonoidy,
  • kwas rozmarynowy o potwierdzonym działaniu antynowotworowym,
  • nawilżająca, łagodząca i regenerująca komórki alantoina.

Dość istotnym składnikiem miodunki są saponiny, które pobudzają wydzielanie śluzu, a więc pomagają w leczeniu kaszlu. Miodunka posiada właściwości przeciwgrzybicze i moczopędne.

Jest również bogatym źródłem witamin z grupy B – znajdziemy tu witaminę B6, która przyczynia się do lepszego wchłaniania przez organizm białka oraz jest ważnym czynnikiem w produkcji hemoglobiny.

Witamina B7, zwana biotyną lub witaminą H, pomaga utrzymać w dobrej kondycji skórę, włosy i paznokcie. Witamina B9, czyli kwas foliowy obecny w miodunce przyczynia się do poprawy apetytu, polepsza jakość snu oraz poprawia samopoczucie.

Witaminy z grupy B są bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu, ponieważ poprawiają pracę mózgu, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego i zapobiegają spadkowi odporności. Aby zapobiec tym dolegliwościom, warto do swojej codziennej diety włączyć napar z miodunki.

Zobacz wideo Biegunka - jak rozpoznać problem i jak pomóc dziecku?

Miodunka – jak parzyć?

Miodunkę najlepiej stosować jako napar, do którego wykorzystuje się susz zakupiony w aptekach i sklepach zielarskich. Dostępny jest także ekstrakt z miodunki, który należy wkraplać pod język, zgodnie z informacjami na etykietach. Miodunka w postaci ekstraktu jest suplementem ziołowym i służy do wzmocnienia pęcherzyków płucnych oraz oczyszczenia płuc.

Jak w przypadku każdego suplementu diety należy zachować daleko idącą ostrożność w stosowaniu. Zawsze warto skonsultować się także z lekarzem, który wskaże czy dany preparat jest dla nas bezpieczny. 

Miodunkę można stosować w jeszcze jednej postaci, a mianowicie nalewki na bazie alkoholu, lecz jest to specyfik przeznaczony wyłącznie dla dorosłych. Nalewki nie należy spożywać bez konsultacji lekarskiej.

Miodunka – skutki uboczne

Jakie skutki uboczne może wywołać miodunka? Napar z tej rośliny jest stosowany jako środek łagodzący w dolegliwościach trawiennych. Pomaga w leczeniu zatruć pokarmowych, uporczywych biegunek i innych problemów gastrycznych. Jednak podczas kuracji nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ zbyt duża ilość miodunki może spowodować zaparcia. Osoby cierpiące na trudności z wypróżnianiem nie powinny na własną rękę stosować naparów z miodunki.

Miodunka – opinie

Miodunka ma dobre opinie i jest ceniona ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Wiele osób poleca ją przy dolegliwościach trawiennych. Napar z miodunki często stosowany jest jako naturalne okłady na rany.

Zobacz też: Nie masz celiakii, dieta bezglutenowa nie daje ci żadnych korzyści zdrowotnych - dowodzą najnowsze badania

Więcej o: