Substancją czynną leku jest nifuroksazyd. Oprócz tego lek zawiera substancje pomocnicze takie jak:
Substancje pomocnicze mogą się różnić w zależności od producenta i rodzaju leku zawierającego nifuroksazyd.
Jest to lek o działaniu miejscowym. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu, a jedynie działa w świetle jelit i jest wydalany z kałem w niezmienionej postaci. Substancja redukuje działanie dehydrogenaz bakteryjnych oraz enzymów, które biorą udział w syntezie białka. Stosuje się go w przypadku zakażeń układu pokarmowego.
Głównym wskazaniem do przyjmowania leków, które zawierają nifuroksazyd jest przewlekła i ostra biegunka o podłożu bakteryjnym. Lek wykazuje działanie na większość rodzajów bakterii, które mogą wywoływać zakażenie układu pokarmowego, nie działa natomiast na bakterie rodzaju Providentia oraz Pseudomonas. Lek można stosować pod warunkiem, że zakażenie bakteryjne nie dotyczy całego organizmu. Substancja zaczyna działać zazwyczaj po około 2 dniach od rozpoczęcia kuracji i co ważne nie ma negatywnego wpływu na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Leku nie powinny stosować osoby, które wykazują nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji leku, zarówno na substancje aktywne, jak i pomocnicze. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na pochodne 5-nitrofuranu. Poza tym, leku nie mogą stosować kobiety ciężarne ani matki karmiące piersią. Jeżeli zajdzie konieczność zastosowania leku w trakcie ciąży albo w okresie karmienia piersią, przed zażyciem leku należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leków zawierających nifuroksazyd, tak jak stosowanie każdych innych leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Najczęstsze reakcje niepożądane, które mogą wystąpić po zażyciu leku to skórne reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka czy wysypka. U niektórych osób może wystąpić nasilenie biegunki, nudności, wymioty lub bóle brzucha. Zazwyczaj lek jest dobrze tolerowany i nie wywołuje innych działań niepożądanych. W przypadku stosowania leku zgodnie z przeznaczeniem i w zalecanych dawkach, nie ma on wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz sprawność psychofizyczną.
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej sześciu lat, ponieważ mogą mieć trudności z połknięciem kapsułki.
Lek jest dostępny w formie zawiesiny oraz tabletek do stosowania doustnego. Zaleca się przyjmowanie dawki leku co 6 godzin. Dawka dla osób dorosłych to 800 mg na dobę w dwóch do czterech dawek. U dzieci powyżej szóstego roku życia zaleca się dawkę od 600 do 800 mg substancji na dobę, również w 2 – 4 dawkach. Kapsułek nie należy rozdrabniać, rozgryzać ani przecinać. Należy je połykać w całości popijając minimum szklanką wody. Nie należy stosować leku dłużej niż 7 dni. Jeżeli po tym czasie mimo stosowania leku biegunka nie minie należy udać się do lekarza. Na konsultacje należy udać się również w sytuacji, gdy biegunka nasila się albo istnieje podejrzenie, że mogło dojść do ogólnego zakażenia organizmu. Ważne jest, aby leczenie połączyć z odpowiednią dietą, która powinna wspomagać prawidłowe wypróżnianie. Warto zrezygnować z ciężkostrawnych, tłustych i ostrych potraw. Nie należy spożywać również zbyt dużych ilości surowych warzyw i owoców. Istotne jest również przyjmowanie dużych ilości płynów. Jeśli biegunka trwa kilka dni warto zadbać o uzupełnianie elektrolitów.W trakcie stosowania nifurkosazydu zaleca się zrezygnowanie ze spożywania alkoholu, gdyż może on powodować nasilenie biegunki oraz wystąpienie bólów brzucha i wymiotów.
Przed zastosowaniem leku należy upewnić się, czy nie stracił on ważności. Substancję należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu opakowania nie należy wyrzucać ulotki, aby zawsze mieć możliwość jej ponownego przeczytania.