Naukowcy właśnie obalili kolejny mit o skuteczności suplementów diety. Tym razem poszło o tran

Według najnowszych i największych jak dotąd badań na ten temat, kwasy tłuszczowe omega-3 (m.in. tran) przyswajane w formie suplementów nie mają żadnych zdrowotnych korzyści. Przynajmniej w zakresie zapobiegania schorzeniom układu krwionośnego.

Rynek suplementów i preparatów witaminowych ma się świetnie na całym świecie. Tymczasem większość z nich nie ma żadnego realnego wpływu na poprawę stanu zdrowia. Niedawno informowaliśmy o tym, że dotyczy to większości najczęściej suplementowanych witamin i minerałów, w tym witaminy A, C, D i E, a także wapnia (wyjątkiem jest kwas foliowy solo lub w połączeniu z innymi witaminami z grupy B).

CZYTAJ WIĘCEJ >> Witamina C, D i inne najpopularniejsze suplementy nie działają. Niektóre mogą nawet zaszkodzić. Nowe badania

Teraz okazuje się, że to samo dotyczy kwasów omega-3 zażywanych w formie tabletek albo płynnej. Suplementy, w tym popularny tran, które rzekomo mają chronić przed rozwojem chorób serca, zawału i wydłużać życie, tak naprawdę nie mają takiego działania albo jest ono minimalne.

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Mają tego dowodzić "największe tego typu" badania przeprowadzone przez naukowców z University of East Anglia. Eksperci wysnuli swoje wnioski na podstawie danych gromadzonych od ponad 112 tys. uczestników w 79 różnych badaniach trwających minimum przez rok.

Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy - jedna miała zwiększyć dawkę przyswajanych kwasów omega-3, druga czerpać je wyłącznie ze swojej standardowej diety. Po roku (lub dłuższym czasie) zostali dokładnie przebadani - zwłaszcza pod kątem ewentualnych chorób serca, jego stanu i kondycji całego układu krwionośnego. 

Okazało się, że między obiema grupami nie ma specjalnych różnic. Także pod względem liczby zawałów serca albo udarów, a nawet śmiertelności (wśród uczestników suplementujących kwasy omega-3 zmarło w sumie 8,8 proc. z nich, a w drugiej grupie ten wskaźnik wyniósł 9 proc.).

Naukowcy: kwasy omega-3 to (nadal) istotny element codziennej diety

Równocześnie naukowcy stojący za badaniem, na czele z kierowniczką Lee Hooper, przekonują, że produkty spożywcze z kwasami omega-3 to istotny element codziennej diety. Należą do nich przede wszystkim tłuste ryby morskie (łosoś, sardela, śledź), ale też oleje (zwłaszcza z pachnotki i lniany oraz z orzechów włoskich).

- Różnica między jedzeniem tłustych ryb a zażywaniem tranu czy innych suplementów nie leży w samych kwasach omega-3. W tym pierwszym przypadku organizm dostaje również źródło białka, które może zastąpić coś niezdrowego, na przykład tłuszcze nasycone. Do tego ryby i owoce morza zawierają selen, żelazo i witaminę D, które są bardzo istotne dla zdrowia - komentuje Hooper.

Warto zauważyć, że badania przeprowadzone przez jej zespół skupiają się na działaniu kwasów omega-3 w kontekście ochrony i zapobiegania chorobom układu krążenia. Tymczasem ten rodzaj kwasów ma - zgodnie z obecną wiedzą medyczną - pozytywny wpływ również na wzrok, układ odpornościowy czy stawy.

Źródła: The Times, University of East Anglia.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (41)
Naukowcy właśnie obalili kolejny mit o skuteczności suplementów diety. Tym razem poszło o tran
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 11

  Z tego co pamiętam z dzieciństwa, to tran w czystej postaci, najbardziej POMAGA na rzyganie. :-))

 • grundol1

  Oceniono 11 razy 7

  "Różnica między jedzeniem tłustych ryb a zażywaniem tranu"

  A tran to niby co jest jak nie tłuszcz z tłustych ryb?

 • opalinski19

  Oceniono 5 razy 5

  ja to wiem już od dawna i na śniadanie wypijam pół szklanki oleju palmowego

 • bartek.london

  Oceniono 25 razy 5

  Co to za bzdury w ogole, wziei na badanie 112 tys ludzi i w ciagu roku zmarlo w sumie 18%??? Z losowo wybranych ludzi w ciagu roku zmarlo 20 tys osob? Wyslano ich na wojne w Syrii czy jak? Czy badano na nich skutecznosc cyjanku? Alo dziennikarz debil zle przepisal albo te bzdury ktos po prostu wymyslil nie zastanawiajac sie nad sensem.

 • kwiatoslav

  Oceniono 7 razy 5

  Za pierwsze zdanie tekstu należy się czerwona kartka i to sprawdzania w VAR.

  Według najnowszych i największych jak dotąd badań na ten temat, kwasy tłuszczowe omega-3 (m.in. tran) przyswajane w formie suplementów nie mają żadnych zdrowotnych korzyści.

 • nanorobot

  Oceniono 6 razy 4

  Ilekroć w tekście występują sformułowania typu "z badań wynika", od razu wiadomo iż są to nic nie warte pierdoły. To tak jakby twierdzić, że z badań wynika że warunkach normalnych woda wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Nikt tak nie mówi, gdyż tak się dzieje za każdym razem i jest to oczywiste.

  W pseudonaukach, każdy przeprowadza sobie swoje "badania", z których za każdym razem wynika coś innego. Aby sprzedać ludziom taką pseudonaukową pakę, dodaje się do tego sformułowania "z badan wynika" ...

 • bojar1980

  Oceniono 11 razy 3

  Raczej koncerny farmaceutyczne tego badania nie sponsorują, ale nie wykluczone że robią to producenci żywności :)
  w następnym badaniu okaże się że jednak jest odwrotnie i tran/kwasy omega3 mają magiczne właściwości. Wszystko zależy od tego kto sponsoruje badania.

 • wasaty_janusz

  Oceniono 9 razy 3

  Ryby? A czego te ryby NIE zawieraja, przecisz strach je jesc...

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  lekko wyproznia, podobnie jak kurkumina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX