zegar biologiczny
-
Odwracanie procesów starzenia coraz bliżej? W przypadku myszy to się udało
Amerykańscy genetycy cofnęli zegar biologiczny myszy przeprogramowując dojrzałe komórki. Nie jest pewne, czy podobna terapia jest możliwa u ludzi. Jednak te badania rodzą nadzieję na leczenie w przyszłości wielu chorob związanych z wiekiem, takich...
-
W zależności od pory dnia jesteśmy mniej lub bardziej zapominalscy. Decyduje o tym zegar biologiczny
Badania japońskich uczonych dowodzą, że nasza pamięć powiązana jest z dobowym rytmem snu i czuwania, a także z poziomem pewnego białka. Białko to moduluje efektywność przeszukiwania naszej pamięci.
-
Czy można cofnąć zegar biologiczny? Eksperyment na małej próbie pokazał, że to możliwe
Amerykańscy naukowcy z niemałym zdumieniem odkryli, że dzięki kombinacji trzech popularnych leków, które zaaplikowali kilku osobom w trakcie niewielkiego eksperymentu naukowego, udało się odwrócić zegar epigenetyczny człowieka. Innymi słowy -...
-
Prestiżowe pismo publikuje ważne wyniki badań. Od tego szczegółu może zależeć przeżycie operacji serca
Operacje na otwartym sercu przeprowadzane po południu dają największe szanse na przeżycie pacjentom. Tak wynika z badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet".
-
O jakiej porze się kochać, kiedy chodzić do dentysty, a kiedy spać, czyli harmonogram dobowy twojego ciała
Na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce. Nasze ciało doskonale o tym wie i sygnalizuje odpowiedni moment na sen, seks, jedzenie... Słuchasz go? Warto!
-
Nagroda Nobla za rozgryzienie rytmu dobowego. Pora ma znaczenie!
Rytm dobowy ma znaczenie! To, o której jemy, zasypiamy czy uprawiamy seks ma wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Jak wsłuchać się w swój zegar biologiczny i wykorzystać rytm dobowy do maksimum?
-
Zegar biologiczny tyka, to fakt, ale... Co wolno kobiecie i o czym musi pamiętać
Uważasz, że jeszcze nie czas na dziecko - masz do tego prawo, niezależnie od metrykalnego wieku. Warto jednak wiedzieć, na czym stoisz. Dowiedz się, jaką antykoncepcję lekarze zalecają bezdzietnym kobietom, by do późna zachowały płodność
-
Kto rano wstaje, ten szczęśliwszy i chudszy
Naukowcy dowodzą, że istnieje powiązanie między czasem pobudek a poczuciem szczęścia i masą ciała. Wstajesz wcześnie? Według badaczy skorzysta na tym, nie tylko twoja sylwetka, samopoczucie, ale także zdrowie. Uwaga, przestawiamy budziki!
-
Co nam podpowiada zegar biologiczny
Dlaczego gentlemani piją alkohol dopiero po południu, lepiej golić się rano niż wieczorem, śniadanie powinno być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia a seks najlepiej uprawiać rano? Na te pytania odpowiedź przynosi nasz zegar biologiczny.