Dlaczego lepiej jeść posiłki w ciągu dnia, a nie nocą? To ważne dla zdrowia psychicznego

Pora, o której jesz, może mieć wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj o tym, jeśli pracujesz na nocną zmianę.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Praca na nocną zmianę a zdrowie psychiczne

W Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, co najmniej 1 na 5 osób pracuje w systemie zmianowym. Wiąże się to m.in. z zaburzeniem rytmu dnia i nocy. Już dawno zauważono, że niesie też ze sobą większe ryzyko różnego rodzaju zaburzeń nastroju. Osoby pracujące na nocne zmiany są o 25-40 proc. bardziej narażone na depresję i lęki, niż pracownicy dzienni. Pewną część winy ponosi niedopasowanie pomiędzy naszym wewnętrznym zegarem dobowym a aktywnością fizyczną (na przykład związaną z nocną pracą). Ta rozbieżność może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Piszą o tym naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA) na łamach czasopisma "PNAS".

Naukowcy od dawna zastanawiają się, jak zapobiegać problemom psychicznym, zgłaszanym przez ludzi pracujących nocą. Prowadzi się doświadczenia z melatoniną (uważa się, że jednym z powodów złego samopoczucia są zaburzenia w wydzielaniu melatoniny) oraz terapie światłem. Niedawno ukończone badania wskazują na jeszcze jeden problem. Chodzi o niedopasowanie godzin posiłków do naszego zegara biologicznego. Innymi słowy, chodzi o to, że pora, o której jesz, może mieć wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Można temu zaradzić w prosty sposób.

Jedzenie w ciągu dnia zapobiega obniżeniu nastroju podczas pracy nocnej

- przekonują naukowcy.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Jak wyglądały badania i jakie wyniki przyniosły

Eksperyment przeprowadzono w Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA). Obserwowana grupa była niewielka, ponieważ liczyła w sumie 19 osób. Podkreśla się jednak, że badania zostały bardzo dobrze przemyślane i przygotowane.

Czy unikanie posiłków w nocy może poprawić samopoczucie pracowników zmianowych? Tak brzmiało robocze pytanie, które postawił sobie zespół naukowców. Badania trwały dwa tygodnie, podczas których część wolontariuszy miała zajęcia w dzień, a część w nocy. Część z nich jadła przy tym posiłki tylko w ciągu dnia, a część także podczas nocnej zmiany. Wszyscy jedli niemal to samo i w takich samych ilościach, tak aby "zgadzały" się kalorie. Ponadto obie grupy spały tyle samo godzin oraz przebywały w podobnym oświetleniu. Na koniec badania okazało się, że grupa, która jadła i pracowała w nocy, znacznie częściej skarżyła się na depresję (wzrost o 26 proc.) i lęki (wzrost o 16 proc. w stosunku do stanu z początku badania).

Znaleźliśmy dowody na to, że czas posiłków miał umiarkowany lub duży wpływ na poziom nastroju podobnego do depresji i lęku podczas symulowanej pracy nocnej oraz że takie skutki były związane ze stopniem rozregulowania rytmu dobowego

- podsumowują naukowcy.

Chociaż nadal nie wiemy w jaki sposób i dlaczego czas posiłku ma tak wyraźny wpływ na nastrój pracowników zmianowych, to jednak odkrycie bostońskich naukowców pokazuje pewien kierunek. Naukowcy zauważają, że pora jedzenia wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Uważają, że należy teraz zbadać, czy rozregulowany rytm okołodobowy może zmienić mikroflorę jelitową w sposób, który w efekcie pogarsza zdrowie psychiczne.

- Podobnie jak ludzki układ hormonalny, mikrobiom jelitowy jest również ściśle powiązany z ludzkim rytmem dobowym, a gdy zegar biologiczny jest źle ustawiony, mikroflora jelitowa także ulega zaburzoniom, co sprzyja stanom zapalnym. Co więcej, zmieniony mikrobiom jelitowy został powiązany z objawami lęku i depresji - czytamy w artykule.

Źródła: American Journal of Public Health, ScienceAlert.com

Więcej o: