Szczepienie przeciwko grypie może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Warto szczepić się przeciwko grypie. Nowe badania pokazują, że szczepionka może nam pomóc także wtedy, gdy zachorujemy na COVID-19. Dowodzą, że u zakażonych osób zmniejszyła ryzyko hospitalizacji, w tym konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii.

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy przyjrzeli się danym medycznym ponad dwóch tysięcy pacjentów uniwersyteckiego szpitala w wieku powyżej 18 roku życia, którzy mieli pozytywny wynik na COVID-19.

Szczepienia przeciw grypie mogą mieć działanie ochronne w przypadku zachorowania na COVID-19

- piszą autorzy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Journal of the American Board of Family Medicine".

Naukowcy wzięli pod uwagę przebieg COVID-19 i ciężkość choroby, choroby współistniejące oraz szczepienie przeciwko grypie. Za ciężki COVID-19 uznano przypadki, gdy potrzebna była hospitalizacja oraz konieczność pobytu na oddziale intensywnej terapii. Naukowcy skupili się na badaniu związków pomiędzy ciężkim przebiegiem COVID-19 a tym, czy dana osoba zaszczepiła się przeciw grypie.

Wyniki analizy pokazały, że pacjenci z COVID-19, którzy nie byli szczepieni na grypę w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do zaszczepionych osób mieli 2,4 razy wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 oraz 3,3 razy wyższe prawdopodobieństwo, że niezbędne okaże się leczenie na oddziale intensywnej terapii.

W analizie wzięto pod uwagę rasę, płeć oraz takie schorzenia jak nadciśnienie, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), otyłość, choroba wieńcowa oraz zastoinowa niewydolność serca.

Nasz analiza sugeruje, że szczepienie przeciwko grypie może chronić przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem COVID-19. Ten efekt ochronny utrzymuje się niezależnie od chorób współistniejących

- napisali naukowcy.

Badacze uważają, że może to być efekt aktywacji komórek NK (tzw. natural killers - naturalni zabójcy). Te komórki układu immunologicznego potrafią samodzielnie, czyli bez "porozumienia" z innymi komórkami odpornościowymi, niszczyć komórki uznane za obce. Jednak to zagadnienie wymaga dalszych badań.

Skłonienie ludzi do szczepień przeciwko grypie może nie tylko zmniejszyć zachorowalność na infekcje dróg oddechowych i śmiertelność z powodu samej grypy, ale i "pomóc spłaszczyć krzywą", jeśli chodzi o pandemię COVID-19

- podkreślają autorzy badania.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Źródła: MedicalXPress.com, Journal of the American Board of Family Medicine

Więcej o: