Szczepienie przeciwko grypie mo¿e chroniæ przed ciê¿kim przebiegiem COVID-19
Naukowcy z Uniwersytetu Florydy przyjrzeli się danym medycznym ponad dwóch tysięcy pacjentów uniwersyteckiego szpitala w wieku powyżej 18 roku życia, którzy mieli pozytywny wynik na COVID-19.
Szczepienia przeciw grypie mogą mieć działanie ochronne w przypadku zachorowania na COVID-19
- piszą autorzy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Journal of the American Board of Family Medicine".
Naukowcy wzięli pod uwagę przebieg COVID-19 i ciężkość choroby, choroby współistniejące oraz szczepienie przeciwko grypie. Za ciężki COVID-19 uznano przypadki, gdy potrzebna była hospitalizacja oraz konieczność pobytu na oddziale intensywnej terapii. Naukowcy skupili się na badaniu związków pomiędzy ciężkim przebiegiem COVID-19 a tym, czy dana osoba zaszczepiła się przeciw grypie.
Wyniki analizy pokazały, że pacjenci z COVID-19, którzy nie byli szczepieni na grypę w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do zaszczepionych osób mieli 2,4 razy wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 oraz 3,3 razy wyższe prawdopodobieństwo, że niezbędne okaże się leczenie na oddziale intensywnej terapii.
W analizie wzięto pod uwagę rasę, płeć oraz takie schorzenia jak nadciśnienie, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), otyłość, choroba wieńcowa oraz zastoinowa niewydolność serca.
Nasz analiza sugeruje, że szczepienie przeciwko grypie może chronić przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem COVID-19. Ten efekt ochronny utrzymuje się niezależnie od chorób współistniejących
- napisali naukowcy.
Badacze uważają, że może to być efekt aktywacji komórek NK (tzw. natural killers - naturalni zabójcy). Te komórki uk³adu immunologicznego potrafią samodzielnie, czyli bez "porozumienia" z innymi komórkami odpornościowymi, niszczyć komórki uznane za obce. Jednak to zagadnienie wymaga dalszych badań.
Skłonienie ludzi do szczepień przeciwko grypie może nie tylko zmniejszyć zachorowalność na infekcje dróg oddechowych i śmiertelność z powodu samej grypy, ale i "pomóc spłaszczyć krzywą", jeśli chodzi o pandemię COVID-19
- podkreślają autorzy badania.
Źródła: MedicalXPress.com, Journal of the American Board of Family Medicine
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
COVID-19. Masz prawo do szczepienia poza kolejno¶ci±, ze wzglêdu na stan zdrowia lub wykonywany zawód? Wyja¶niamy, jak je wyegzekwowaæ
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci