Kiedy zrobić test ciążowy? Wybierz najlepszy moment i postaw na wiarygodne dane

Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które starają się o dziecko lub po prostu chciałyby ustalić, czy mają go oczekiwać. Sprawdź, w którym momencie powinnaś wykonać test, by mieć pewność co do jego wiarygodności.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Po ilu dniach test ciążowy? Na pewno nie zaraz, następnego dnia po odbyciu stosunku. Nie ma znaczenia, czy robiąc test, od razu wybierzesz bardzo czuły egzemplarz, czy może jeden z tych mniej wiarygodnych. Jeśli chcesz wiedzieć, czy na pewno jesteś w ciąży, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Na jakiej zasadzie działa dowolny test ciążowy? Ma za zadanie określić stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG albo w krwi, albo w moczu. Aby jednak pojawiła się tam, musi minąć parę dni od zapłodnienia. Pamiętaj, że wcześniej można ją wykryć we krwi, dlatego testy ciążowe z krwi są wiarygodne najwcześniej.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Warto wiedzieć, w którym dokładnie momencie powinno się zrobić test ciążowy. Laboratoryjny test z krwi wykazuje skuteczność zdecydowanie najszybciej. Wykonanie go ma sens już siedem dni po zapłodnieniu. Jeśli jednak zdecydujesz się na domowy test wykonywany z moczu, musisz poczekać dłużej. Producent powinien określić, po ilu dniach zrobić test ciążowy, jednak najbardziej optymalnym wyborem będzie 14 dni od owulacji.

Zobacz wideo Kiedy wykonać test ciążowy?

Zobacz też: Jak liczyć tygodnie ciąży? Cztery metody na obliczenie momentu zapłodnienia

Test ciążowy po 7 dniach – czy działa?

Test ciążowy po 7 dniach może okazać się wiarygodny, jeśli ma wysoką czułość. Trzeba jednak brać pod uwagę, że test będzie wiarygodny po tygodniu od chwili zapłodnienia, a to nie musi mieć miejsca w trakcie stosunku. Może dojść do niego dopiero po kilku dniach. Najwcześniej wykonaj więc test pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeśli wtedy wyjdzie pozytywny, najprawdopodobniej okaże się, że jesteś w ciąży.

Musisz wiedzieć, że domowe testy ciążowe nie za każdym razem dadzą jednoznaczny wynik. Niekiedy kreseczka, która ma oznaczać zajście w ciążę, nie wychodzi zbyt wyraźnie. Tak naprawdę najbardziej skuteczny będzie test wykonany w późniejszym terminie. Jeśli jednak zdarzy się, że wynik wyjdzie niejednoznaczny, koniecznie powtórz test kolejnego dnia lub nawet kilka dni później.

Musisz też wiedzieć, że negatywny wynik testu z moczu nie zawsze oznacza brak ciąży. Niekiedy świadczy on o niskim stężeniu hCG w zależności od pory dnia lub że zbyt wcześniej wykonałaś test. Jeśli jednak nie masz okresu, koniecznie powtórz test. Miej świadomość, że wynik może być zafałszowany wówczas, gdy dojdzie do zanieczyszczenia próbki lub testu. Pamiętaj, że mocz, który wykorzystujesz do testu, nie może mieć więcej niż 15 minut. Co więcej, pozytywny wynik testu możesz też uzyskać, nie będąc w ciąży, jeśli przyjmujesz leki antydepresyjne bądź gdy przechodzisz menopauzę. Zdarza się to również w przypadku chorób nerek i tarczycy.

Jak obliczyć, kiedy zrobić test ciążowy?

Jak obliczyć, kiedy zrobić test ciążowy? Najpierw sprawdź, jaką czułość ma test, który chcesz użyć. W tym celu musisz sprawdzić informację odnośnie tego, jakie najniższe stężenie hormonu hCG jest w stanie wykryć konkretny test. Jeśli trafisz na czułość 10 mlU/ml, to znaczy, że masz do czynienia z ultraczułym testem. Będzie on w stanie wykryć ciążę drugiego lub trzeciego dnia po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy (około siódmego, ósmego dnia od zapłodnienia). Testy o niższej czułości (25 mlU/ml) najlepiej wykonać później, bo w przeciwnym razie i tak ich wynik okaże się niewiarygodny. Jeśli bardzo Ci się nie śpieszy i chciałabyś mieć pewność, że wynik jest prawidłowy, zaczekaj dłużej, ponieważ stężenie hormonu hCG podczas ciąży zawsze gwałtownie rośnie wraz z upływem czasu.

Zobacz też: Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy i skutki

Więcej o: