Gonadotropina kosmówkowa (HCG): normy, jak odczytać wyniki

Hormony to bardzo szczególne związki chemiczne. Oddziałują na nasze samopoczucie oraz pracę poszczególnych narządów. Niektóre z nich, tak jak HCG, stanowią zapowiedź bardzo dużych zmian w organizmie, przede wszystkim ciąży. Niestety, czasem jego obecność nie daje powodów do radości i zwiastuje rozwój choroby nowotworowej.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa to hormon wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową po jej "zagnieżdżeniu się" w macicy lub łożysku. Pobudza ciałko żółte w jajniku do produkcji progesteronu.

Nie tylko ciąża

Podwyższony poziom HCG pojawia się już po 7 dniach od zapłodnienia, można to potwierdzić wykonując dostępny w aptekach bądź supermarketach test ciążowy. Należy jednak pamiętać, że wynik testu nie zawsze jest miarodajny. Nieprawidłowa wartość hormonu u kobiet w ciąży może oznaczać pozamaciczny rozwój płodu, ciążę bliźniaczą, niepełne poronienie, niewydolność łożyska lub śmierć płodu.

HCG uznawany jest za jeden z markerów nowotworowych, dlatego jego obecność u mężczyzn i kobiet nie oczekujących narodzin dziecka należy podejrzewać obecność niepokojących zmian w obrębie jąder i jajników .

Badanie HCG

Do oznaczenia gonadotropiny kosmówkowej w organizmie konieczna jest próbka moczu lub krwi. Jeśli wynik badania przekracza 25 mIU/ml uznaje się go za dodatni, a tym samym potwierdza zapłodnienie. W przypadku gdy nie przekracza 5 mIU/ml można ciążę wykluczyć, zaś gdy wartość waha się między 25 mIU/ml a 5 mIU/ml konieczne jest ponowne wykonanie testu. Dostępne testy "reagują" tylko wtedy gdy stężenie hormonu przekracza 25 mIU/ml.

Poziom HCG wzrasta dwukrotnie w każdym tygodniu ciąży.

Kontrola i równowaga

Czuwanie nad właściwym poziomem progesteronu to nie jedyna funkcja hormonu. U chłopców pobudza komórki jąder do wydzielania testosterony, niezależnie od płci płodu pobudza tarczycę do produkcji hormonów, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi przysadki mózgowej. To, za jego sprawą układ immunologiczny matki, nie traktuje płodu jako zagrożenia i pozwala mu spokojnie rosnąć. HCG wpływa także na metabolizm przyszłej matki. Sprawia, że lwia część wartości odżywczych, także tych powstałych w prosie rozkładu cukrów i tłuszczów trafia właśnie do dziecka.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Hormon adrenokortykotropowy

Problemy z szyjka macicy w ciąży

Zapalenie przydatków (jajowodów i jajników)

Estradiol

Torbiel Nabotha

Więcej o: