Liposukcja, potocznie lipo, jest to zabieg, polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej z wybranych partii organizmu. Najczęściej liposukcji poddawany jest brzuch, pośladki i uda, rzadziej ramiona, plecy czy szyja. Pierwszą operację tego rodzaju przeprowadzono w latach 60 XX wieku prymitywną metodą łyżeczkowania. Przez kolejne 30 lat liposukcja ewoluowała zarówno w zakresie technologii stosowanej podczas zabiegu, ale też czynności wykonywanych przed oraz po zabiegu, które wpłynęły na mniejszą utratę krwi oraz mniej dokuczliwe powikłania.
Aktualnie liposukcję wykonuje się poprzez odsysanie tłuszczu specjalnym urządzeniem. Rewolucyjną zmianą dotyczącą zabiegu liposukcji było wprowadzenie ultrasonografii przed etapem odsysania tłuszczu. Podczas wykonywania USG partii ciała, której dotyczy zabieg, komórki tłuszczowe zostają rozbite i przyjmują formę płynną, skutkiem czego dużo łatwiej je odessać. Wprowadzenie tej metody miało również pozytywny wpływ na powikłania po zabiegu, usunięcie większej ilości komórek tłuszczowych, a także skrócony okres rekonwalescencji. Aktualnie liposukcja ma na celu nie tylko wyszczuplenie ciała, ale wykonywana jest też po to, by pobrany tłuszcz wstrzyknąć w inną partię organizmu, aby ją wypełnić i wymodelować.
Liposukcja jest to zabieg który dość szybko daje pożądane efekty, ale również obarczony jest bardzo dużym ryzykiem - źle przeprowadzony może nawet zagrozić życiu. Pomimo tego, stale zyskuje na popularności, korzystają z niego zarówno kobiety jak i mężczyźni. W 2016 roku liposukcja uplasowała się na drugim miejscu na liście najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Według statystyk najczęściej korzystają z niego osoby w wieku od 19 do 34 lat (45,4% pacjentów, u których przeprowadzono liposukcję), na drugim miejscu osoby od 35 do 50 roku życia (40 % pacjentów).
Ze względu na to, że liposukcja jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia, operacja poprzedzona jest szeregiem badań, które pacjent musi wykonać obowiązkowo. Do tych badań zalicza się:
Przed zabiegiem odsysania tłuszczu należy również wykonać szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Sam zabieg rozpoczyna się od narysowania przez chirurga mapy miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Następnie, jeżeli zabieg obejmuje wykorzystanie fal elektromagnetycznych, pacjent naświetlany jest w określonych miejscach ultradźwiękami, które mają za zadanie rozbicie komórek tłuszczowych. Liposukcja polega na wykonaniu przez chirurga niewielkiego nacięcia, w pobliżu miejsca, w którym zgromadzony jest tłuszcz, a następnie wprowadzeniu pod skórę specjalnej igło-rurki, podłączonej do urządzenia odsysającego komórki tłuszczowe. Chirurg powtarza tę czynność we wskazanych wcześniej miejscach, które po zabiegu zostają zszyte. Cały zabieg wykonywany jest przy użyciu narkozy lub znieczulenia miejscowego.
Po zabiegu pacjent powinien pozostać przez dobę lub dwie w szpitalu pod obserwacją. W tym czasie podawane są mu środki przeciwbólowe, a lekarze oceniają, jak organizm reaguje na przeprowadzony zabieg. Naturalnym zjawiskiem jest pojawianie się siniaków oraz opuchlizny w obrębie naciętych miejsc. Po kilku dniach zwykle znikają, ale jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, powinien obejrzeć je lekarz. Po okresie wskazanym przez lekarza, pacjent powinien stawić się na wizytę kontrolną, podczas której usunięte zostaną mu szwy.
Po zabiegu liposukcji należy powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ nikotyna wpływa na obkurczanie naczyń krwionośnych, co przekłada się na utrudniony przepływ krwi w skórze i gojenie się ran. Do ustąpienia dolegliwości (dotkliwy ból pojawia się zwykle po 7-12 dniach od wykonania zabiegu), nie wolno podnosić ciężarów oraz wykonywać intensywnych ćwiczeń. W okresie rekonwalescencji nie zaleca się również przejadania się lub stosowania diet. Dodatkowo surowo zabronione jest korzystanie z sauny oraz solarium.