Odczyn Biernackiego (OB)

Odczyn Biernackiego to jedno z częściej wykonywanych badań. Na jego podstawie ocenia się szybkość z jaką opadają czerwone krwinki. Zaburzenia w obrębie OB. mogą zwiastować m.in. niedokrwistość bądź alergię. Czasem pojawiają się wraz z rozwojem ostrego stanu zapalnego w organizmie.
Dołącz do nas na Facebooku!

Odczyn Biernackiego, nazywany też opadem Biernackiego to wskaźnik oceniający szybkość z jaką opadają erytrocyty, czyli czerwone krwinki w określonej jednostce czasu. Najczęściej wynik podaje się po jednej lub dwóch godzinach. Materiał do badania, podobnie jak przy tradycyjnej morfologii, pobiera się z żyły łokciowej. Następnie umieszczany jest w próbówce wypełnionej cytrynianem sodu. Szybkość z jaką opadają krwinki zależna jest przede wszystkim od wieku. Prawidłowa wartość wskaźnika nie powinna być większa od:

- u noworodka: 0-2 mm/h

- u niemowląt (do 6 miesięcy): 12-17mm/h

- u kobiet do 60 lat: poniżej 12 mm/h; powyżej 60 lat: poniżej 20mm/h

- u mężczyzn do 60 lat: poniżej 8 mm/h, powyżej 60 lat: poniżej 15 mm/h

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Podwyższone OB

Znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się u pacjentów z ostrymi lub przewlekłymi stanami zapalnymi (np. reumatoidalne zapalenie stawów ), chorobach tarczycy

(zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności). Często towarzyszy ziarnicy złośliwej, szpiczakowi mnogiemu, wstrząsowi, zespołowi nadnerczy lub stosowaniu niektórych leków. Jednak nie w każdym przypadku wzrost wskaźnika OB. oznacza chorobę. Podwyższone OB. występuje u kobiet w ciąży, przy antykoncepcji hormonalnej oraz w podczas miesiączki.

Spadek OB

Obniżona wartość OB. najczęściej ma związek z niedokrwistością wtórną lub pierwotną, przewlekłą niewydolnością krążenia, alergią oraz przy niedoborze fibrynogenu, czyli białka obecnego w osoczu krwi.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

APTT

RDW

Czas protrombinowy

PLT

Badanie CRP

Więcej o:
Komentarze (3)
Odczyn Biernackiego (OB)
Zaloguj się
 • popolupo777

  0

  kurde tak samo jak ela, mimo że tyle razy robiłam sobie badanie OB, nie miałam pojęcia, że to znaczy odczyn biernackiego. ciekawe kim jest ten biernacki, brzmi jak polak, polska górą! ale nie o tym chciałam napisać. Zainteresowało mnie w artykule, że odczyn biernackiego jest podwyższony kiedy osoba jest chora. I również kiedy jest w ciąży. A mówią że ciąża to nie choroba.

 • elakaucz

  0

  nigdy wcześniej nie wiedziałam, że ob to skrót od odczyn biernackiego! ciekawe kim był ten biernacki:) brakuje mi odpowiedzi jaki powinien być odczyn biernackiego u nastolatki - czy traktować ją po prostu jako "kobietę przed 60 rokiem życia"? nie wiem, czy wyniki mojej córci są prawidłowe... chyba wyślę ją jeszcze do lekarza.

 • soso111

  Oceniono 1 raz -1

  jak mi lekarka powiedziała, ze mam też zrobić odczyn biernackiego to się przestraszyłam, że mam się badać na jakąś straszną chorobę biernackiego!!! po co lekarze tak mówią, przecież pacjenci nie mają pojęcia co to jest odczyn biernackiego, a ob już się jakoś słyszało w życiu przez te wszystkie lats badań. Najadłam się strachu bez sensu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX