Rozmaz krwi

Rozmaz krwi to rodzaj badania krwi. Umożliwia ono ocenę krwinek oraz wszystkich, pozostałych elementów obecnych we krwi. Ten rodzaj testu bywa wykorzystywany przy diagnozowaniu chorób krwi lub tych przenoszonych przez pasożyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Rozmaz krwi polega na obserwacji pobranej od pacjenta próbki pod mikroskopem. W czasie badania określa się stan krwinek, przede wszystkim białych, oraz ich stosunek ilościowy do granulocytów, eozynofilów, limfocytów i monocytów.

Badanie pozwala rozpoznać pierwsze zmiany chorobowe wywołane białaczką, niektórymi chorobami zakaźnymi (np. mononukleozę zakaźną) oraz te przenoszone przez pasożyty (np. malarię). Pobrana od pacjenta próbka krwi oglądana jest w tysiąckrotnym powiększeniu.

Rozmaz krwi można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje specjalną wirówkę, która w połączeniu z komputerem w ciągu kilku minut podaje wynik badania. Druga metoda to tradycyjne "oglądanie" próbka pod mikroskopem. Mimo że taka forma badania trwa znacznie dłużej, jej wynik jest bardziej precyzyjny.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

RDW

MPV

PCT

PLT

Czas protrombinowy

Więcej o: