RDW - o czym informuje to badanie?

RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objętość poszczególnych czerwonych krwinek ustala się w oparciu o MCV tj. średni wskaźnik objętości. Na jego podstawie można ocenić poziom żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Wartość RDW podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. Oblicza się go dzieląc standardowe odchylenie czerwonych krwinek przez ich średnią wielkość i mnoży przez 100.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Gdy jest go za mało

Znaczne obniżenie RDW bardzo często występuje u osób z anemią.

...albo za dużo

Wzrost wskaźnika towarzyszy niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, niedokrwistości megaloblastycznej, talasemii oraz transfuzjom krwi. Zdarza się, że znaczne przekroczenie normy obserwowane jest u pacjentów z chorobą nowotworową.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Kiepskie wyniki? Pogadaj o tym na Forum Gazeta.pl:
Spadek wagi, kiepskie wyniki - jestem w ciąży
Początek ciąży - gorsze wyniki krwi?
O czym świadczą takie wyniki?Czytaj także:

MPV

PCT

PLT

Czas protrombinowy

RBCWięcej o:
Komentarze (5)
RDW - o czym informuje to badanie?
Zaloguj się
 • pickupgirl

  Oceniono 2 razy 2

  O wysokim rdw-sd można sporo się dowiedzieć tutaj: babyonline. pl/co-oznacza-wysokie-rdw-sd-w-wynikach-morfologii,badania-w-ciazy-artykul,21690,r1p1. html. Może ono świadczyć o anemii lub problemach z wątrobą. Wszystko zależy od pozostałych elementów morfologii oraz dodatkowych badań.

 • clubmate16

  Oceniono 2 razy 2

  mam wysokie rdw w wynikach. czy to też może być powiązane z anemią? artykuł nie wyjaśnia do końca co się dzieje w przypadku wysokiego rdw. ogólnie jestem raczej zdrowa, wyszło mi to w baaniach które robię po prostu raz na jakiś czas żeby widzieć czy wszystko jest okej. czy może w ogóle jeżeli to podwyższenie rdw jest nieznaczne, to nie trzeba się wcale przejmować? nie wiem czy umawiać się do lekarza

 • elakaucz

  Oceniono 2 razy 0

  jaka jeszcze może być przyczyna obniżenia rdw? widzę, że może mieć to związek z anemią, ale co poza tym? moje wyniki pokazują niską wartość rdw i nie wiem jaka może być tego przyczyna. wizytę u lekarza mam dopiero za niecałe dwa tygodnie, cały czas się stresuję co to może znaczyć. prosiłabym o wskazówki

 • stary_dziad_borowy

  Oceniono 7 razy -1

  moja córa się ostatnio badała, bo jest ciągle jakaś blada, bez energii, smutna i zabiedzona. RDW wyszło jej znacznie poniżej normy. czytam tu właśnie, że niskie RDW to może być wynik świadczący o anemii i tak mi się wydaję, że to może być to. Córa jest wegenką czy coś takiego, nie je mięsa to się doigrała!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX