Znieczulenie krótkotrwałe dożylne - na czym polega i kiedy jest stosowane

Znieczulenie krótkotrwałe dożylne jest rodzajem znieczulenia ogólnego, stosowanym w sytuacji, gdy długotrwałe uśpienie pacjenta nie jest konieczne, a sam zabieg krótki i bolesny. Polega, najogólniej rzecz biorąc, na dożylnym podawaniu pacjentowi jednocześnie leku przeciwbólowego oraz środka znieczulającego, w efekcie czego pacjent zasypia na kilka minut, ale oddycha samodzielnie, bez pomocy aparatury.

Znieczulenie ogólne - definicja

Znieczulenie ogólne (dawniej zwane także narkozą) to stan, w który wprowadza się pacjenta na czas operacji chirurgicznej. Osoba, będąca w stanie znieczulenia ogólnego, nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu, nie będzie także pamiętała, co się z nią działo w tym czasie. Mięśnie osoby operowanej muszą być rozluźnione (aplikuje się leki zmniejszające napięcie i zwiotczające) oraz pozbawione odruchów (takich, jak cofanie palca w obawie przed skaleczeniem).

Ogólna definicja znieczulenia zakłada podział na znieczulenie ogólne dotchawiczne oraz znieczulenie krótkotrwałe dożylne.

Przy znieczuleniu ogólnym dotchawicznym pacjentowi podawana jest kombinacja leków przeciwbólowych, nasennych oraz zwiotczających mięśnie. Chory musi być intubowany. Do tchawicy osoby operowanej wprowadza się specjalną rurkę, połączoną z urządzeniami anestezjologicznymi, dzięki czemu pacjent oddycha. A właściwie oddycha za niego aparatura. 

Znieczulenie krótkotrwałe dożylne

Zajmiemy się teraz tylko znieczuleniem krótkotrwałym dożylnym. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest przy bolesnych, ale w miarę nieskomplikowanych zabiegach, nawet w warunkach ambulatoryjnych. 

Pacjent usypiany jest na krótko. Po podaniu, najczęściej dożylnym, leków przeciwbólowych oraz znieczulających, chory w ciągu 30-50 sekund zasypia na kilka minut. Jeśli to konieczne procedurę podawania leków powtarza się. Ważne jest, że w przeciwieństwie do znieczulenia dotchawicznego, tutaj pacjent cały czas oddycha samodzielnie, bez pomocy aparatury. Nie jest jednak ani świadomy tego, co się wokół niego dzieje, ani też nie odczuwa bólu. Po zabiegu nie pamięta żadnych szczegółów (niepamięć).

Zabiegi wykonywane w znieczuleniu krótkotrwałym

Jakie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym? Tego rodzaju znieczulenie stosowane jest podczas krótkich bolesnych zabiegów, takich jak:

Koniec bolesnych zastrzyków? Amerykańska firma pracuje nad pigułką, która może zastąpić strzykawki

Przeciwwskazania do krótkotrwałego znieczulenia dożylnego

Nie wolno znieczulać osób z pełnym żołądkiem. Pacjent bezwzględnie musi być na czczo przed podaniem mu znieczulenia.

W poniższych przypadkach natomiast  znieczulenie krótkotrwałe jest możliwe, ale wymaga od lekarza zachowania pewnych procedur.

I tak, względne przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży, pacjentów z niewyrównaną cukrzycą, z niewydolnością nerek i wątroby, pacjentów z niewyrównaną nadczynnością tarczycy, stosujących substancje psychoaktywne i osób z zaawansowanymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma, rozedma płuc, choroby oskrzeli.

Możliwe powikłania

Jeżeli pacjent nie był na czczo może dojść do przemieszczenia się treści żołądkowej do oskrzeli, co skutkuje bardzo poważnymi komplikacjami. W czasie znieczulenia zniesiony zostaje bowiem odruch wymiotny i wracająca treść żołądkowa może doprowadzić do zachłyśnięcia się.

W trakcie znieczulania może dojść u pacjenta do nieprzewidzianych reakcji na leki. Zdarza się reakcja uczuleniowa, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Możliwa jest niewydolność oddechowa i niedotlenienie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza, w tym nie przyjmować posiłków ani płynów co najmniej 6 godzin przed operacją. Nie wolno żuć gumy, czy też palić papierosów. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych wcześniej lekach i swoich schorzeniach.

Więcej o: