Usypianie pacjenta do zabiegu nie jest żadną nowością. Już w starożytności większe zabiegi wykonywano po wcześniejszym uśpieniu pacjenta. Dawniej do narkozy używano opium lub marihuany. Wraz z postępem medycyny zaczęto korzystać z chloroformu czy gazu rozweselającego, który z powodzeniem od wielu lat stosowany jest w gabinetach dentystycznych.
Celem znieczulenia jest:
Uzyskanie tych wszystkich elementów nazywane jest anestezją. Te działania mają na celu chwilowo (ale całkowicie bezpiecznie i odwracalnie) wyłączyć układ nerwowy, a zachować funkcje oddechowe, pracę serca czy przepływ krwi.
W zależności od potrzeb i charakteru zabiegu lekarz ma do wyboru trzy rodzaje znieczulenia:
Przed wybraniem najlepszej dla pacjenta narkozy konieczne jest wykonanie szeregu podstawowych badań, ich celem jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta i ocena, czy w ogóle kwalifikuje się do podania narkozy i samego zabiegu. Następnie konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem z wykorzystaniem skali ASA (Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologów). Skala jest pięciostopniowa "bada" pacjenta pod kątem obciążeń genetycznych, chorób przewlekłych, chorób ustrojowych oraz szanse chorego na przeżycie najbliższych dwudziestu czterech godzin. Czasem zdarza się, że sama dobra opinia anestezjologa nie wystarcza i konieczne są konsultacje z innymi specjalistami, którzy prowadzą leczenie chorego i po ich zakończeniu dobiera się najlepsze dla chorego znieczulenie.
Tuż przed podaniem narkozy pacjent nie może na własną rękę przyjmować żadnych leków i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Bardzo często u pacjentów przed operacją stosuje się tzw. premedykację, czyli farmakologiczne przygotowanie do znieczulenia i operacji. Działanie takie ma na celu zmniejszenie niepokoju i lęku pacjenta.
Podawanie narkozy składa się zazwyczaj z trzech etapów, czwarty - ostatni to wybudzanie. Aplikacja znieczulenia zaczyna się od:
Ostatni etap to wybudzanie pacjenta ze znieczulenia. Aby to zrobić przestaje się podawać leki zwiotczające oraz znieczulające, natomiast nadal działają leki przeciwbólowe. Czasem podaje się środki, które odwracają działanie anestetyków.? Tuż po odzyskaniu przytomności pacjent choć nie do końca wie co się z nim działo, powinien reagować na zdawane mu przez lekarza pytania. Po wybudzeniu pacjent powinien przez pewien czas pozostawać pod ścisła opieką lekarza i personelu medycznego.
Mimo że leki stosowane do usypiania pacjentów przed zabiegiem są bardzo bezpieczne, to tak samo jak w przypadku każdego leku, u niewielkiej grupy chorych pojawiają się powikłania. Do tych najczęstszych należą: