Botoks - zabieg nie tylko na twarz. Jakie są efekty zabiegu i opinie o botoksie?

Botoks jest to zwyczajowa nazwa zabiegu kosmetycznego, mającego na celu wygładzenie zmarszczek, a także handlowa nazwa substancji, za pomocą której się ten zabieg wykonuje. Botulina, zwana również jadem kiełbasianym, to neurotoksyna, którą wstrzykuje się w konkretne fragmenty ciała i która w dużych ilościach może stanowić truciznę.

Botoks najczęściej stosuje się do wygładzania i modelowania twarzy, jednakże substancja ta charakteryzuje się również właściwościami leczniczymi i stosowana jest na takie dolegliwości, jak migrena czy nadpotliwość. Botoksem nazywa się również zabieg kosmetyczny, który ma na celu przywrócenie kondycji włosom.

Botoks - efekty

Botoks zalicza się obecnie do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w medycynie estetycznej. Polega on na wstrzyknięciu preparatu zawierającego toksynę botulinową w konkretną partię ciała. Botoks najczęściej stosuje się w celu usunięcia całkowitego lub zniwelowania:

  • kurzych łapek,
  • lwich (pionowych, pomiędzy łukami brwiowymi) lub poziomych zmarszczek na czole,
  • zmarszczek wokół ust (w tym tzw. zmarszczek palacza, zlokalizowanych nad górną wargą),
  • zmarszczek na dolnej powiece oka,
  • zmarszczek na szyi.

Ponadto, jad kiełbasiany wstrzykuje się w celu podniesienia kącików ust, wypełnienia ust, a także uniesienia opadającej powieki. Ze względu na szybkość działania tej substancji, przystępną cenę zabiegu, a także satysfakcjonujące efekty, botoks stale zyskuje na popularności i stosowany jest nie tylko przez panie, docenili go także panowie.

Głównym efektem wstrzykiwania botoksu w poszczególne partie twarzy jest ich wygładzenie, a przez to nadanie młodszego wyglądu i wigoru tej części ciała. Ma to miejsce dlatego, że botulina powoduje porażenie skurczów mięśniowych, poprzez blokadę przekazywania impulsów nerwowych. Po wstrzyknięciu botoksu, mięśnie w danym miejscu nie otrzymują sygnałów z włókien nerwowych, skutkiem czego nie mają możliwości kurczenia się, a przez to tworzenia zmarszczek. Opisywany zabieg nie ma charakteru permanentnego - działanie jadu kiełbasianego osłabia się po około 6 miesiącach, wobec czego w celu utrzymania efektów, procedurę należy powtórzyć. Na same efekty po zabiegu trzeba czekać około 2 dni - po tym czasie opuchlizna i zaczerwienienia ustępują i pacjentki mogą cieszyć się wygładzoną twarzą.

Co ciekawe, właściwości kosmetyczne botoksu odkryte zostały dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wcześniej preparaty, zawierające botulinę wstrzykiwane były osobom, które borykały się migreną, nadpotliwością, a także połowicznym porażeniem twarzy.

Botoks - zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu opierają się na dwóch głównych zasadach. Bezpośrednio po wstrzyknięciu botoksu, do miejsca ukłucia należy przyłożyć zimy okład - dzięki temu neurotoksyna nie przemieści się w nieproszone miejsca, tworząc jednocześnie przy tym zaczerwienienia i siniaki. Dodatkowo osoba, która poddała się zabiegowi, powinna spędzić w pozycji horyzontalnej kilka godzin. Wszelkie gwałtowne ruchy mogą spowodować migrację botuliny, dlatego stanowczo zabrania się schylania czy nagłego wstawania. Osobom, które poddały się zabiegowi zaleca się, aby zgłosiły się na wizytę kontrolną po upływie około 2 tygodni. Wówczas lekarz może uzupełnić ewentualne braki czy nanieść poprawki.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Botoks - opinie

Osoby, które zdecydowały się na botoks są zwykle jego zagorzałymi zwolennikami. Opisywany zabieg wielu kobietom oraz mężczyznom umożliwił pozbycie się swoich kompleksów, a także podniósł poczucie własnej wartości. Według wielu kobiet, zabieg ten powoduje spektakularne efekty, które są warte ceny, którą się za nie płaci. Opinie na temat trwałości efektów nie są już tak pozytywne. Pacjentki ubolewają nad tym, że zabieg ten trzeba powtarzać dwa, czasami trzy razy w roku. Ponadto w opinii wielu kobiet, zabieg jest bolesny i często wymaga znieczulenia.

Sztandarowym argumentem przeciwników botoksu jest z kolei nienaturalność rysów twarzy po wykonaniu tego zabiegu. Według opinii oponentów, osoby, które ostrzykują się botoksem, przypominają lalki, mają sztuczne rysy twarzy, a także z czasem tracą mimikę.

Botoks na włosy

Oprócz tradycyjnego botoksu, polegającego na wstrzykiwaniu neurotoksyny w wybrane partie ciała, w salonach kosmetycznych popularny jest również tzw. botoks na włosy. Zabieg ten ma na celu poprawę kondycji włosów, które zostały uszkodzone przez czynniki zewnętrzne czy np. częste farbowanie. W tym celu stosuje się specjalistyczne preparaty, zawierające toksynę botulinową. Procedura nakładania botoksu na włosy składa się z kilku etapów - umycia włosów specjalistycznym szamponem, nałożenia na nie serum, a następnie maski. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 10 myć, a cena uzależniona jest od lokalizacji salonu, a także długości włosów.

Więcej o: