Kalina - jak rośnie, jak ją hodować?

Kalina to ozdobny krzew chętnie sadzony w przydomowych ogrodach. Rozróżnia się aż 175 gatunków tej rośliny, z czego w Polsce najliczniej występują jedynie dwa z nich, które można spotkać jako rośliny dziko rosnące. Poza tym, wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Jak uprawiać kalinę? Jakie są najbardziej popularne gatunki tej rośliny?

Kalina to rodzaj ozdobnych krzewów, do którego należą różne gatunki znacząco różniące się wyglądem. Większość gatunków to krzewy osiągające maksymalnie kilka metrów. Są to rośliny o niewielkich wymaganiach dotyczących uprawy, dlatego mogą być uprawiane nawet przez osoby, które nie mają wprawy w uprawie roślin. Niektóre gatunki kaliny są uważane za rośliny trujące, a inne są znane ze swoich właściwości leczniczych.

Zobacz wideo

Kalina – wymagania

Większość gatunków kaliny w stanie dzikim występuje na półkuli północnej. Niektóre gatunki rosną również w strefie międzyzwrotnikowej na terenach górskich. Kalina jest rośliną niezwykle prostą w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych albo lekko zacienionych stanowiskach. Najładniej kwitnie na obszarach, w których panuje dość wysoka temperatura.

Krzew należy ochraniać przed silnymi wiatrami, w związku z czym najlepiej unikać sadzenia go na wschodnich wystawach. Optymalne podłoże dla kaliny to próchnicze, przepuszczalne gleby bogate w składniki odżywcze. Krzewy nie rosną dobrze ani na glebach zbyt mokrych, ani zbyt suchych. Zaleca się, aby podłoże dookoła krzewów kaliny obkładać ściółką. Dzięki temu zabiegowi gleba będzie dłużej utrzymywała wilgoć na poziomie, który jest optymalny do wzrostu krzewu. Kaliny nie trzeba często podcinać ani formować, wystarczy odmładzające oraz sanitarne przycinanie.

Krzewy kaliny najlepiej sadzić w okresie wiosennym (zwłaszcza gatunki, które nie są w pełni odporne na mrozy). Przed posadzeniem zaleca się poprawę struktury gleby, czyli użyźnienie jej i wzbogacenie o składniki odżywcze, najlepiej poprzez rozłożenie kompostu. Młode krzewy należy regularnie podlewać, jeżeli przez długi czas nie występują opady atmosferyczne. W okresie suszy warto podlewać także starsze okazy. Raz na jakiś czas krzew można dokarmić nawozem. Najlepiej sprawdzą się nawozy mineralne (fosoforowe - zwiększają kwitnienie, potasowe – polepszają krzewienie) albo nawozy organiczne. Krzew, który został posadzony na nieodpowiednim stanowisku, prawdopodobnie zacznie chorować albo zostanie zaatakowany przez szkodniki.

Kalina – gatunki

Kalina występuje w wielu gatunkach, z których najbardziej popularne do uprawy w ogrodach są takie gatunki, jak:

  • Kalina sztywnolistna - osiąga od 2 do 3 metrów wysokości. Rośnie rozłożyście, a jej liście są jajowate lub lancetowate. Kwitnie dość wcześnie, zwykle w okresie od kwietnia do maja. Kwiaty mają białą barwę, są dość duże - średnica baldachogronu osiąga nawet około 20 centymetrów. Krzew wydaje owoce – jajowate pestkowce o zmiennej barwie. W początkowym okresie owoce są purpurowe, a później stają się czarne.
  • Kalina wonna – krzew ma wysokość od 2,5 do 3 metrów. Wydaje wyjątkowo piękne, drobne kwiaty o różowej barwie zebrane w wiechy. Nazwa bierze się od pięknego zapachu kwiatów tego gatunku rośliny. Okres kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia.
  • Kalina koralowa – krzew osiąga około 3 – 5 metrów wysokości. Korona jest luźna, a kwiaty zebrane w duże baldachogrona mają białą barwę. Okres kwitnienia tego gatunku to miesiące od maja do lipca. Na przełomie sierpnia i września krzew wydaje kuliste owoce i szkarłatnej barwie.
  • Kalina hordowina – jej krzew osiąga od 3 do 4 metrów wysokości. Roślina ma jajowate, wydłużone liście i białe kwiaty. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do czerwca. Owoce tego gatunku kaliny mają czerwoną lub czarną barwę i są trujące.
  • Kalina koreańska - jej krzew jest niski w porównaniu z innymi gatunkami, osiąga bowiem maksymalnie około 1,5 m wysokości. Charakterystyczne dla tego gatunku są jajowate, duże i matowe liście. Kwiaty mają barwę białą i tworzą luźne wiechy. Okres kwitnienia to miesiące kwiecień i maj.

Kaliny ładnie wyglądają, gdy rosną samodzielnie jako pojedyncze krzewy, ale wyglądają pięknie również jako żywopłoty lub elementy kompozycji kwiatowych.

Kalina - właściwości

Niektóre gatunki kaliny zawierają wiele cennych substancji i wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W owocach zawarta jest duża ilość witaminy A, witaminy C, witaminy P, garbników, pektyn oraz zdrowych cukrów. Sok z kaliny może być stosowany w przypadku problemów z układem pokarmowym, na przykład w przebiegu choroby wrzodowej żołądka czy biegunki. Odwar z tej rośliny dodatkowo poprawia trawienie, redukuje wzdęcia oraz bolesne skurcze jelit. Owoce tej rośliny wykazują pozytywny wpływ na układ krążenia, między innymi obniżają one poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Poza tym, sok z kaliny jest doskonałym lekarstwem na kaszel.

Więcej o: