Tardyferon stosuje się u pacjentów, u których występują zaburzenia poziomu żelaza w organizmie. Wskazaniami do stosowania leku są przede wszystkim:
Zalecana dawka leku zależy od stopnia niedoboru żelaza oraz niedokrwistości. W przypadku umiarkowanej niedokrwistości zaleca się przyjmowanie jednej tabletki Tardyferonu dziennie, najlepiej przed śniadaniem. Przy znacznej niedokrwistości dawka wzrasta do dwóch tabletek na dobę - po jednej przed śniadaniem oraz przed kolacją. W celu uzupełnienia poziomu żelaza w organizmie, zaleca się przyjmowanie jednej tabletki leku przed śniadaniem. W takim przypadku kuracja trwa zazwyczaj od miesiąca do trzech miesięcy, do momentu, w którym uzyska się prawidłowe stężenie hemoglobiny we krwi.
Lek jest wydawany na receptę, a w trakcie jego stosowania należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przyjmować podwójnej dawki w przypadku pominięcia przyjęcia leku.
Tardyferonu nie powinny stosować osoby, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik leku, zarówno na substancje czynne, jak i substancje pomocnicze. Lek zawiera sacharozę, dlatego nie powinny go zażywać osoby cierpiące na niedobory sacharazy-izomaltazy lub na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Inne przeciwwskazania do przyjmowania tego leku to:
Leku nie powinny przyjmować dzieci w wieku poniżej 10 lat. U pacjentów, u których stwierdza się niedobory żelaza, oprócz uzupełniania tych niedoborów należy stwierdzić, jaka jest przyczyna takiego stanu.
W trakcie stosowania Tardyferonu nie należy przyjmować innych preparatów żelaza ani antybiotyków do stosowania doustnego należących do grupy tetracyklin. Równocześnie nie należy przyjmować również związków magnezu, które występują w lekach działających na zobojętnienie soków żołądkowych. Ze względu na to, że żelazo zmniejsza wchłanianie leków zobojętniających soki żołądkowe, między przyjmowaniem tych leków należy zachować przynajmniej 2 godziny przerwy.
Zażywanie leku Tardyferonu, tak samo jak przyjmowanie innych leków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej występujące efekty niepożądane to:
W rzadkich przypadkach w trakcie przyjmowania leku mogą wystąpić reakcje alergiczne w postaci wysypki lub pokrzywki.
Okres ciąży oraz karmienia piersią nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania leku. Co więcej, Tardyferon jest zalecany niektórym kobietom w celu zapobiegania niedoborom żelaza oraz kwasu foliowego w okresach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki, do których należy między innymi ciąża. Niemniej jednak, przed przyjęciem leku należy koniecznie poinformować lekarza o ciąży. Należy powiedzieć również, jeśli przypuszcza się, że może być się w ciąży, ponieważ jest to okres, w którym nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Tardyferon-Fol to jedna z bardziej popularnych form Tardyferonu. Lek zawiera przede wszystkim kwas foliowy oraz siarczan żelaza. Zaletą leku jest stopniowe uwalnianie żelaza, dzięki czemu poprawia się tolerancja na stosowanie leku, zwiększa się wchłanianie żelaza w jelicie i zmniejsza się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Innym popularnym lekiem jest Tardyferon-Ferrosisulfas.
Leki z Tardyferonem kosztują około 15 złotych za opakowanie zawierające 30 tabletek. Cena może się różnić w zależności od apteki, a także miasta.