Nootropil zawiera substancję czynną - piracetam oraz substancje pomocnicze. Niektóre preparaty dostępne na polskim rynku mają w swoim składzie laktozę, w związku z czym osoby nietolerujące tej substancji nie powinny ich stosować. W skład niektórych preparatów może wchodzić sód, co należy uwzględnić u osób będących na diecie niskosodowej. Poza tym, preparaty w formie roztworu do stosowania doustnego zawierające jako substancję czynną piracetam, mogą zawierać substancje konserwujące - nipaginy, które u niektórych osób wywołują reakcję alergiczną. Nootropil w formie granulatu przeznaczonego do sporządzania roztworu zawiera mannitol, który u niektórych osób działa przeczyszczająco oraz aspartam wpływający źle na zdrowie pacjentów z fenyloketonurią.
Nootropil usprawnia działanie komórek nerwowych, w związku z czym jest to lek, który stosowany jest w przypadku zaburzeń funkcjonowania mózgu, takich jak trudności w zapamiętywaniu oraz utrudnienia kojarzenia. Substancję zaleca się na przykład osobom w podeszłym wieku oraz pacjentom, którzy przeszli niedokrwienny udar mózgu. Lek jest używany także w terapii zawrotów głowy, zaburzeń dyslektycznych, ADHD, a jego stosowanie jest wskazane również w przypadku zespołów otępiennych, wyłączając z tej grupy chorobę Alzheimera.
Stosowanie nootropilu może wywołać niepożądane efekty, takie jak między innymi:
Osoby kierujące pojazdy mechaniczne podczas stosowania leku powinny zachować szczególną ostrożność i obserwować reakcję organizmu na przyjęcie preparatu. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zaprzestać kierowania pojazdem i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Nootropilu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią. Odradza się stosowanie leku również kobietom, które podejrzewają, że mogą być w ciąży. Inne przeciwwskazania do przyjmowania nootropilu to:
Lek należy zażywać po konsultacji z lekarzem i pod jego stałą kontrolą. Nie należy przekraczać ani zmieniać zalecanej przez specjalistę dawki. W przypadku zażywania nieodpowiedniej dawki, terapia może być nieskuteczna lub mogą wystąpić niepożądane skutki. Lek trzeba przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w którym znajduje się ulotka zawierająca najważniejsze informacje dotyczące stosowania. Substancję należy chronić przed dziećmi. Preparatu nie należy przyjmować, jeżeli upłynął jego termin przydatności do spożycia.
Lek jest dostępny jedynie na receptę i można go kupić wyłącznie po konsultacji lekarskiej, który przepisuje go w celu leczenia konkretnego schorzenia, w związku z czym nie należy udostępniać preparatu innym osobom. Podczas konsultacji lekarskiej koniecznie należy poinformować specjalistę o takich problemach zdrowotnych, jak:
Poza tym, pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w szczególności o hormonach tarczycy, neuroleptykach oraz lekach pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Ostrożność przy przyjmowaniu preparatu powinny zachować osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz zaburzeniami hemostazy.
Nootropil jest dostępny w kilku formach. Można kupić go w postaci tabletek powlekanych, kapsułek, doustnego roztworu lub granulatu, z którego przygotowuje się roztwór do stosowania doustnego. Roztwory dostępne są w dwóch stężeniach - 20% oraz 33%. W Polsce dostępne są również inne leki zawierające jako substancję czynną piracetam. Te leki to: Lucetam, Piracetam Espefa, Piracetam Mylan, Piracetam Medana, Piracetamum 123ratio, Biotropil oraz Recodium. W Polsce leki te są dostępne jedynie na receptę oraz stosowane są w lecznictwie zamkniętym, jednak w niektórych krajach preparaty mające w składzie piracetam można kupić bez recepty.