Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji:
To właśnie wkładki, dawniej nazywane spiralami ze względu na kształt pierwszych produktów tego typu, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wkładka Mirena to jedna z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają zapobiegać niechcianej ciąży.
Wkładkę można kupić z receptą w aptece, ale założona ona musi być przez lekarza ginekologa w gabinecie.
Wkładka Mirena wkładana jest do jamy macicy. Ma ona mały pojemniczek z hormonami, które są stopniowo z niej uwalnianie. Wkładki domaciczne wykonywane są zazwyczaj ze sztucznego tworzywa, miedzi lub kombinacji tych dwóch materiałów.
W jamie macicy wkładka umieszczana jest przy pomocy aplikatora. Wkładka ma dwie nitki, które po jej umieszczeniu są przycinane i znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki macicy. Dzięki obecności nitek lekarz jest w stanie stwierdzić, czy wkładka znajduje się w odpowiednim miejscu.
Wkładki domaciczne najczęściej zakłada się podczas menstruacji. Dlaczego? Wtedy na pewno wiadomo, że pacjentka nie jest w ciąży. Dodatkowo kanał szyjki macicy jest bardziej rozpulchniony i rozchylony.
Założenie wkładki domacicznej jest niestety dużo droższe w porównaniu z innymi metodami. Z drugiej strony jednak taka wkładka działa przez okres od 2 do 7 lat (w zależności od producenta i ilości hormonów), więc jest to inwestycja długofalowa.
Najtańsze i najprostsze wkładki miedziane można zakupić już za mniej niż 50 złotych w aptece. Nie są one jednak polecane każdemu, mają więcej skutków ubocznych. Do tego należy doliczyć koszt aplikacji, który wynosi 200-600 złotych w zależności do gabinetu.
Najnowocześniejsze rozwiązania typu wkładka Mirena mają dużo wyższą cenę, która wynosi kilkaset złotych. Do tego dochodzi koszt założenia wkładki domacicznej. Jest to jednak rozwiązanie bardziej polecane, ze względu na minimalne skutki uboczne.
Wkładki domaciczne działają dwukierunkowo - pierwsze działanie, czyli stan zapalny, jest powodowany przez samą obecność wkładki w macicy. Drugie działanie, czyli zmiany hormonalne, są powodowane przez wydzielanie hormonów.
Stan zapalny macicy
Wkładka domaciczna powoduje w macicy stan zapalny, jest bowiem ciałem obcym. Jest to jednak kontrolowany stan zapalny, który nie powoduje większego zagrożenia. Dzięki temu zwiększa się w macicy liczba białych krwinek, które atakują plemniki pojawiające się w macicy. Białe krwinki wpływają także na błonę śluzową macicy, sprawiając, że śluz staje się gęstszy.
Wydzielanie hormonów
Hormony stosowane we wkładce hamują jajeczkowanie i zagęszczają śluz szyjki macicy, tym samym sprawiając, że plemniki nie wnikają do środka.
Skuteczność wkładek nowej generacji jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi tylko 0,1.
Wiele kobiet unika antykoncepcji hormonalnej w obawie o przytycie. W przypadku wkładek domacicznych ryzyko jest mniejsze, hormony są bowiem aplikowane tylko w określonym miejscu, a ich działanie nie odbija się na całym organizmie. Dawka hormonów jest mniejsza.
Spirale z reguły nie powodują tycia.
Przeciwwskazania do wkładki Mirena to:
Wkładka, nawet najnowszej technologii, może powodować skutki uboczne, takie jak:
Warto mieć świadomość, że zakładanie wkładki niesie pewne ryzyko.
W przypadku zajścia w ciąże mimo obecności wkładki, lekarze rozważają dwie metody postępowania:
Nie ma idealnego rozwiązania, na szczęście wkładki wykazują dużą skuteczność.
Wkładka domaciczna ma szereg zalet:
To nowoczesna metoda, którą wybiera coraz więcej kobiet.
To również może cię zainteresować: