Wkładka Mirena - nowoczesna antykoncepcja

Wkładka Mirena to jedna z metod nowoczesnej antykoncepcji. Zapobieganie ciąży jest w dzisiejszych czasach możliwe dzięki nowoczesnej antykoncepcji, z której skorzystać może każda kobieta. Dowiedz się jakie są zalety i wady tej metody oraz poznaj przeciwwskazania.

Metody antykoncepcji

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji:

To właśnie wkładki, dawniej nazywane spiralami ze względu na kształt pierwszych produktów tego typu, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wkładka Mirena to jedna z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają zapobiegać niechcianej ciąży.

Wkładka Mirena - zakładanie

Wkładkę można kupić z receptą w aptece, ale założona ona musi być przez lekarza ginekologa w gabinecie.

Wkładka Mirena wkładana jest do jamy macicy. Ma ona mały pojemniczek z hormonami, które są stopniowo z niej uwalnianie. Wkładki domaciczne wykonywane są zazwyczaj ze sztucznego tworzywa, miedzi lub kombinacji tych dwóch materiałów.

W jamie macicy wkładka umieszczana jest przy pomocy aplikatora. Wkładka ma dwie nitki, które po jej umieszczeniu są przycinane i znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki macicy. Dzięki obecności nitek lekarz jest  w stanie stwierdzić, czy wkładka znajduje się w odpowiednim miejscu.

Kiedy zakłada się wkładki domaciczne?

Wkładki domaciczne najczęściej zakłada się podczas menstruacji. Dlaczego? Wtedy na pewno wiadomo, że pacjentka nie jest w ciąży. Dodatkowo kanał szyjki macicy jest bardziej rozpulchniony i rozchylony.

Wkładka Mirena - cena

Założenie wkładki domacicznej jest niestety dużo droższe w porównaniu z innymi metodami. Z drugiej strony jednak taka wkładka działa przez okres od 2 do 7 lat (w zależności od producenta i ilości hormonów), więc jest to inwestycja długofalowa.

Najtańsze i najprostsze wkładki miedziane można zakupić już za mniej niż 50 złotych w aptece. Nie są one jednak polecane każdemu, mają więcej skutków ubocznych. Do tego należy doliczyć koszt aplikacji, który wynosi 200-600 złotych w zależności do gabinetu.

Najnowocześniejsze rozwiązania typu wkładka Mirena mają dużo wyższą cenę, która wynosi kilkaset złotych. Do tego dochodzi koszt założenia wkładki domacicznej. Jest to jednak rozwiązanie bardziej polecane, ze względu na minimalne skutki uboczne.

Działanie wkładki domacicznej

Wkładki domaciczne działają dwukierunkowo - pierwsze działanie, czyli stan zapalny, jest powodowany przez samą obecność wkładki w macicy. Drugie działanie, czyli zmiany hormonalne, są powodowane przez wydzielanie hormonów.

Stan zapalny macicy

Wkładka domaciczna powoduje w macicy stan zapalny, jest bowiem ciałem obcym. Jest to jednak kontrolowany stan zapalny, który nie powoduje większego zagrożenia. Dzięki temu zwiększa się w macicy liczba białych krwinek, które atakują plemniki pojawiające się w macicy. Białe krwinki wpływają także na błonę śluzową macicy, sprawiając, że śluz staje się gęstszy.

Wydzielanie hormonów

Hormony stosowane we wkładce hamują jajeczkowanie i zagęszczają śluz szyjki macicy, tym samym sprawiając, że plemniki nie wnikają do środka.

Skuteczność wkładek nowej generacji jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi tylko 0,1.

Wkładka Mirena a tycie

Wiele kobiet unika antykoncepcji hormonalnej w obawie o przytycie. W przypadku wkładek domacicznych ryzyko jest mniejsze, hormony są bowiem aplikowane tylko w określonym miejscu, a ich działanie nie odbija się na całym organizmie. Dawka hormonów jest mniejsza.

Spirale z reguły nie powodują tycia.

Mirena - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wkładki Mirena to:

 • ciąża,
 • zapalenie miednicy,
 • zapalenie przydatków,
 • infekcje pochwy i macicy,
 • wcześniejsza ciąża pozamaciczna,
 • zmniejszona odporność,
 • uczulenie na składniki wkładki,
 • poważne choroby serca,
 • mięśniak macicy.

Skutki uboczne wkładki

Wkładka, nawet najnowszej technologii, może powodować skutki uboczne, takie jak:

Warto mieć świadomość, że zakładanie wkładki niesie pewne ryzyko.

W przypadku zajścia w ciąże mimo obecności wkładki, lekarze rozważają dwie metody postępowania:

 1. Pozostawienie wkładki na miejscu. Może to jednak zwiększyć szansę na samoistne poronienia aż trzykrotnie. Wkładka pozostaje w łożysku i zostaje z nim urodzona. Wbrew pewnym doniesieniom wkładka nie "wkręca się" w dziecko. Jest ona niewielka i elastyczna.
 2. Usunięcie wkładki. Zabieg usuwania wkładki może zakończyć się poronieniem.

Nie ma idealnego rozwiązania, na szczęście wkładki wykazują dużą skuteczność.

Zalety wkładki

Wkładka domaciczna ma szereg zalet:

 • może być stosowana przez kobiety karmiące,
 • nie wpływa na libido,
 • nie obciąża wątroby i organizmu, 
 • jest bardzo skuteczna.

To nowoczesna metoda, którą wybiera coraz więcej kobiet.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: