18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Rozmiary prezerwatyw: jak dobrać odpowiedni?

Rozmiary prezerwatyw zwykle są dobierane w taki sposób, by mogły odpowiadać na potrzeby większości mężczyzn. Zdarza się jednak, że standardowe okazują się za małe albo za duże. W obu przypadkach, ich skuteczność znacząco spada, zarówno w zakresie zapobiegania nieplanowanej ciąży, jak i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na szczęście, na rynku dostępne są też prezerwatywy w rozmiarach innych niż uniwersalny.

Czy prezerwatywa ma rozmiar?

Rozmiary prezerwatyw w znacznej mierze zależą od producenta. Standardowe prezerwatywy legitymują się średnicą 53-56 mm i długością do 18 cm. Rozmiar określany jako uniwersalny odpowiada uśrednionym wymiarom prącia przeciętnego mieszkańca Europy. Warto jednak podkreślić, że obwód i długość penisa to cechy osobnicze i w przypadku niektórych panów zdarza się, że budowa ich ciała odbiega od średniej europejskiej. Odpowiadając na postawione wyżej pytanie - tak, prezerwatywy mają rozmiar, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych cech anatomicznych.

Gdzie jest podany rozmiar prezerwatywy? Najczęściej na odwrocie opakowania. W specyfikacji produktu, rozmiar jest wyrażany w mm. Niektórzy producenci stosują też "rozmiarówkę" typową dla ubrań - S, M, L, XL czy XXL. Takie oznaczenia (zwłaszcza XL i XXL) bywają eksponowane na froncie pudełka, jednak mówią na tyle niewiele, że nie dają pewności w kwestii właściwego doboru rozmiaru.

Zobacz wideo Tylko nie zębami! Jak obchodzić się z prezerwatywą - krok po kroku

Tabela rozmiarów prezerwatyw:

  • średnica 47 mm - najmniejszy rozmiar prezerwatywy, dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 9,5 do 10 cm,
  • średnica 49 mm - rozmiar dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 10 do 11 cm,
  • średnica 53 mm - rozmiar uniwersalny, dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 11 do 11,5 cm
  • średnica 56 mm - rozmiar uniwersalny, dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 11,5 do 12 cm,
  • średnica 60 mm - rozmiar dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 12 do 13 cm,
  • średnica 64 mm - rozmiar dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 13 do 14 cm,
  • średnica 69 mm - największy rozmiar prezerwatywy, dedykowany mężczyznom z obwodem penisa od 14 do 15 cm.

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Podstawą właściwego doboru prezerwatywy jest dokładny pomiar obwodu prącia. Jak to zrobić? Najpierw musimy przygotować miarkę krawiecką. Obwód członka mierzymy w stanie wzwodu, w pozycji stojącej (pozycje siedząca i leżąca mogą dać niedokładne wyniki). W pomieszczeniu powinna panować intymna atmosfera i temperatura pokojowa. Po wprowadzeniu prącia w stan pełnego wzwodu, wykonujemy 3 pomiary:

  • u podstawy,
  • pod żołędzią
  • między oboma punktami. 

Sumujemy uzyskane wyniki, a następnie dzielimy przez 3. Tak wykonany pomiar dość dokładnie określi obwód członka i na tej podstawie umożliwi wybór odpowiednich prezerwatyw. 

Zobacz też: Wibratory. Czym kierować się przy wyborze wibratora erotycznego?

Więcej o: