Wzwód. Wszystko co powinieneś wiedzieć o wzwodzie

Lekarze wskazują, że zdrowemu mężczyźnie wzwód penisa może się zdarzyć nawet kilka razy dziennie. Panowie doświadczają najczęściej porannej erekcji lub są pobudzani w sposób mechaniczny lub psychogenny. Warto przyjrzeć się, czym jest wzwód z medycznego punktu widzenia.

Co jest jest wzwód?

Wzwód, czyli erekcja, to nic innego jak powiększenie i usztywnienie narządu, który składa się z ciał jamistych. Najczęściej stosujemy ten termin w odniesieniu do męskiego członka, choć może dotyczyć także części ciała takich jak łechtaczka lub brodawki sutkowe. Sygnał do narządów płciowych wysyła centralny ośrodek erekcji, a w organizmie zaczyna wydzielać się zwiększona ilość tlenku azotu. Dzięki temu tętnice znacznie się rozszerzają, a do ciał jamistych wpływa większa ilość krwi. Wtedy penis jest w stanie, który umożliwia kopulację. 

Sam punkt kulminacyjny wzwodu składa się z trzech faz: wydzielenia spermy, ejakulacji nasienia oraz orgazmu. Najpierw występują skurcze gruczołu krokowego, a do cewki moczowej dostaje się sperma wraz z plemnikami. Poprzez przewód wytryskowy wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Mężczyźni osiągają wtedy najczęściej szczyt podniecenia seksualnego, czyli orgazm. Dopiero wtedy z penisa odpływa krew i ustępuje powiększenie i usztywnienie członka.

Zobacz wideo "Erekcja znika przy grze wstępnej i zmianie pozycji. Czy to już problemy ze wzwodem?". Seksuolog: Ma to różną postać

Czynniki wywołujące wzwód

Bodźce, które są odpowiedzialne za wzwód narządów płciowych możemy podzielić na dwie główne grupy:

  1. Czynniki mechaniczne - są to czynności bezpośrednio drażniące narządy płciowe zewnętrznie. Poprzez zmysł dotyku są przekazywane przy pomocy nerwów sromowych z nabłonka żołędzia, napletka lub cewki moczowej do ośrodka erekcji. Wśród najczęściej wymienianych wyróżnia się masturbację.
  2. Czynniki psychogenne - są to bodźce niezwiązane bezpośrednio z narządami płciowymi. Czynniki te powstają w mózgu i stamtąd są przekazywane do ośrodka erekcji. Kluczową rolę odgrywają tutaj zmysł wzroku, węchu, słuchu oraz wyobraźnia.

Do pojawienia się wzwodu niezbędny jest któryś z wymienionych czynników. Bodźce mogą występować razem, co tylko potęguje ich efekt. 

Czy poranny wzwód to zaburzenie?

Nic bardziej mylnego! Według najnowszych badań każdy zdrowy mężczyzna powinien nawet kilka razy w tygodniu doświadczać porannego wzwodu. Samo zjawisko nie jest wywoływane przez żadne czynniki o charakterze seksualnym, często występuje wręcz spontanicznie. Skąd u mężczyzn bierze się poranna erekcja?

Lekarze od wielu lat zajmują się tym zjawiskiem. Najpopularniejsza teoria przyczyn takiego wzwodu upatruje w wysokim poziomie testosteronu we krwi, który z pewnością występuje o poranku. Panowie doświadczają go najczęściej o niezmiennej porze. Wystąpienie erekcji na początku dnia jest jednak cechą indywidualną i nie należy rozpatrywać jej pod względem ogółu mężczyzn.

Mimo to, nie każdy mężczyzna rano ma poranną erekcję. Nie jest to niepokojące w sytuacji, gdy wcześniej nie doświadczaliśmy jej zbyt często. Przypadek jest jednak inny, gdy regularnie mieliśmy do czynienia z takim wzwodem, a on pewnego czasu zauważyliśmy brak porannej erekcji. Prawdopodobnie jest to spowodowane niższym niż zwykle poziomem testosteronu we krwi. W takiej sytuacji warto zrobić sobie podstawowe badania.

Najpopularniejsze zaburzenia erekcji

Zaburzenia wzwodu penisa najczęściej określane są mianem impotencji. Jej przyczyny są bardzo różne, od chorób narządów płciowych po czynniki psychologiczne. W jakich sytuacjach możemy mówić o zaburzeniach erekcji?

  1. Całkowity brak wzwodu i niezdolność do jego uzyskania,
  2. Częściowy wzwód penisa - mężczyzna nie jest w stanie utrzymać wzwodu wystarczająco długo do obycia pełnego stosunku,
  3. Niezdolność do otrzymania wzwodu o odpowiedniej twardości umożliwiającej penetrację.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: