Opuchnięte palce u rąk po nocy mogą być objawem poważnej choroby. Co robić?

Opuchlizna palce lub powiększenie palców dłoni może być oznaką zatrzymania płynów lub stanu zapalnego. W niektórych przypadkach obrzęk palców może się cofnąć sam, ale niestety, często się zdarza, że jest objawem poważnej choroby, Dlatego też nie możemy lekceważyć tego stanu i powinniśmy koniecznie porozmawiać z lekarzem.

Jakie choroby mogą spowodować obrzęk palców u rąk?

Przyczyn może być całkiem sporo, począwszy od schorzeń podstawowych do stylu życia. Do tego może to być także skutek uboczny zażywanych leków.

  • Zapalenie stawów - to najczęstsza przyczyna opuchniętych palców. Dotyka częściej osoby w wieku powyżej 65 lat. Może to być choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli artroza spowodowana jest naturalnym starzeniem się układu kostno-stawowego. Zmiany zwyrodnieniowe powstają na skutek zużywania się lub urazu chrząstki stawowej. Gdy więc chrząstka zużywa się, wokół stawów mogą tworzyć się narośla kostne, co prowadzi do powstania obrzęku wokół dotkniętych stawów palców. Choroba dotyka najczęściej tych stawów, które są nadmierne obciążane masą ciała np. stawy kolanowe, ale także ręce, stopy, kręgosłup szyjny i lędźwiowy. Inne rodzaje zapalenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (choroba autoimmunologiczna) i łuszczycowe zapalenie stawów (choroba zapalna stawów towarzysząca zazwyczaj łuszczycy zwyczajnej), także mogą spowodować obrzęk palców.
  • Zaburzenia krążenia krwi w palcach w wyniku noszenia zbyt ciasnej biżuterii lub stanu chorobowego, zwanego obrzękiem limfatycznym. To obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy (zastojem chłonki), do którego dochodzi w wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego. W skórze i w tkance podskórnej gromadzi się wówczas zbyt dużo płynu śródtkankowego. Zastój chłonki prowadzi do "napęcznienia" kończyn, zmian skórnych, zwłóknień, stanów zapalnych, a także - w niektórych przypadkach - do słoniowacizny.
  • Alergie - opuchnięte palce mogą również oznaczać kontaktowe zapalenie skóry - reakcję alergiczną spowodowaną jakimś czynnikiem drażniącym, na przykład chemikaliami . Obrzęk spowodowany kontaktowym zapaleniem skóry zwykle ustępuje w ciągu dwóch do trzech tygodni. 
  • Infekcja - gdy do otwartej rany na ręce dostaną się bakterie mogą doprowadzić do zakażenia, które objawia się zaczerwienieniem, opuchlizną, bólem, a nawet gorączką. Jeśli opuchnięta jest cała ręka, przyczyną może być zapalenie tkanki łącznej, które jest bakteryjną infekcją skóry.
  • Urazy - opuchlizna może sygnalizować stłuczenie, zmiażdżenie tkanek, a także złamanie czy pęknięcie kości dłoni.
  • Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, twardzina układowa skóry. W przypadku tocznia pojawiają się też takie objawy jak ból stawów, zmęczenie, niezamierzona utrata wagi i wysypka policzkowa, która pojawia się na policzkach i grzbiecie nosa przybierając ma kształt motyla. 
  • Niezłośliwe i złośliwe nowotwory skóry, tkanek miękkich lub kości - mogą to być włókniaki (łagodny guz złożony z tkanki włóknistej lub łącznej), tłuszczaki (łagodne narośla tłuszczowe) i czerniaki (rak wywodzący się z melanocytów, komórek wytwarzających pigment).
  • Dieta bogata w sól, która zatrzymuje wodę w organizmie. Obrzęk spowodowany zjedzeniem zbyt słonego posiłku jest łagodny i zwykle ustępuje w ciągu jednego lub dwóch dni. 
  • Niektóre leki mogą powodować obrzęk całego ciała, w tym palców. Dla przykładu - mogą to być leki stosowane w cukrzycy, leki hormonalne, leki na nadciśnienie krwi i doustne steroidy.
  • Ciężkie ćwiczenia fizyczne mogą skończyć się opuchlizną palców, a także picie nadmiernych ilości wody.
Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany
Więcej o: