Loty, zwłaszcza te, które trwają kilkanaście godzin, są nie tylko niewygodne. Mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Długie podróże w pozycji siedzącej zwiększają bowiem ryzyko powstania zakrzepicy i mogą prowadzić do zatoru tętnicy płucnej oraz do śmierci.
Podczas lotu samolotem pasażer przez większość czasu siedzi, do tego w tej samej pozycji i ma niewiele miejsca na poruszanie nogami, które są non stop opuszczone. Przez to krew zalega w nich, zamiast aktywnie krążyć, jak np. podczas chodzenia. To właśnie mięśnie nóg podczas poruszania działają jak pompa, która pobudza krążenie. Gdy zaś unieruchomione są przez dłuższy czas, krew zalega i ma większą tendencję do krzepnięcia. Tym samym większe jest ryzyko powstawania zakrzepów.
Ponadto powietrze w samolotach jest rozrzedzone, co sprawia, że szybkość przepływu krwi w żyłach jest znacznie zmniejszona. Jeśli krew płynie wolnej, znacznie łatwiej tworzą się zakrzepy. Powietrze w samolotach jest dodatkowo bardzo suche. To z kolei może powodować utratę wody z organizmu i w konsekwencji prowadzić do zagęszczenia krwi, przez co również zwiększa się ryzyko powstawania zakrzepów.
Lekarze podkreślają, że jest kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi. Są to: genetyczne zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność serca, nowotwory, palenie tytoniu, wiek powyżej 50 lat oraz otyłość. Bardziej zagrożone są również kobiety, które zażywają pigułki antykoncepcyjne z estrogenem oraz kobiety w ciąży.
Niełatwo jest wykryć, że doszło do zakrzepu krwi, ponieważ objawy mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Istnieje jednak kilka podstawowych znaków ostrzegawczych, na które trzeba zwrócić uwagę i, w razie wystąpienia, zwrócić się o pomoc.
Jeśli podczas lotu pojawi się w nogach ból, wrażliwość, obrzęk, ciepło i/lub zaczerwienie, może to być objaw zakrzepu krwi. Jeśli do tego masz duszności, to znak, że mogło dojść do bardzo niebezpiecznego zatoru tętnicy płucnej
- tłumaczy dr Nathan Favini, internista ze Stanów Zjednoczonych.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi podczas lotu samolotem należy pić dużo i regularnie. Należy jednak unikać napojów z kofeiną oraz alkoholowych. Do tego warto, w miarę możliwości, ruszać się, wstawać, poruszać stopami np. tak, jakby się wciskało pedał gazu w samochodzie.