Zapalenie stawów, czyli ponad 100 rodzajów schorzeń, które mogą dotknąć naszych stawów

Zapalenie stawów to cała grupa chorób, które doprowadzają do zniekształcenia i upośledzenia funkcji (poprzez uszkodzenie i ograniczenie ruchomości) zmienionego chorobowo miejsca. Towarzyszą temu wyjątkowo przykre dolegliwości, mogące znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie. Jak objawia się zapalenie stawów? Jakie są rodzaje tego schorzenia?

Zapalenie stawów: co to takiego?

Zapalenie stawów nie jest jednostką chorobową, a całą grupą chorób, w przebiegu których dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego chrząstki stawowej. Konsekwencją tego jest jej uszkodzenie, co doprowadza do wystąpienia zniekształceń i ograniczenia ruchomości.

Zapalenie stawów: charakterystyczne objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia stawów należy wymienić:

  • poszerzenie obrysu zmienionych chorobowo miejsc,
  • ból,
  • obrzęk,
  • sztywność, która najbardziej daje o sobie znać o poranku,
  • ocieplenie i zaczerwienienie skóry w okolicy chorego stawu.

Warto podkreślić, że w przebiegu zapalenia stawów może dojść także do zajęcia innych organów.

Zobacz wideo Czy stawianie baniek leczy? [NaZdrowie]

Rodzaje zapalenia stawów. Czym są wywołane i jak się objawiają?

Medycyna rozróżnia ponad 100 rodzajów zapalenia stawów. Do dziś nie poznano dokładnej przyczyny występowania tych chorób. Specjaliści są zdania, że większość z nich ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy sam atakuje tkanki organizmu. Najczęściej występujące odmiany zapalenia stawów wymieniamy poniżej.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów

Najprawdopodobniej jest wynikiem autoagresji organizmu, choć nie można wykluczyć, że o wystąpieniu RZS decydują także czynniki genetyczne. Najczęściej objawia się jako zapalenie stawu dłoni i stóp. Nieco rzadziej występują stany zapalne dużych stawów. Poza typowymi objawami, u chorych na RZS mogą pojawić się podskórne zmiany, określane jako guzki reumatoidalne.

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Przyczynami wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, czyli osteoartrozy, są zaburzenia w obszarze ilości i jakości chrząstki stawowej. Pierwsze objawy schorzenia najczęściej pojawiają się między 40. a 60 rokiem życia. Warto podkreślić, że ta często występująca dolegliwość może prowadzić nawet do kalectwa.

  • Spondyloartropatie

Pod tym pojęciem należy rozumieć zapalenia stawów, w przebiegu których dochodzi do zajęcia stawów kręgosłupa. Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku ból pleców, pojawiający się w nocy lub w ciągu dnia. Spondyloartropatie to przede wszystkim:

  1. reaktywne zapalenie stawów,
  2. łuszczycowe zapalenie stawów,
  3. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  4. zapalenie stawów pojawiające się w przebiegu nieswoistych chorób jelit.
  • Toczeń rumieniowaty układowy

To układowa choroba zapalna tkanki łącznej o nieznanym podłożu. W jej przebiegu dochodzi nie tylko do uszkodzenia stawów, ale także wielu innych narządów: skóry, nerek, obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego.

  • Dna moczanowa

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest pogrubienie stawu dużego palca u nogi, któremu towarzyszy ograniczenie jego ruchomości. Choroba jest następstwem nadmiaru kwasu moczowego w płynie stawowym.

  • Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Pojawia się przed 16. rokiem życia i utrzymuje się przez ok. 6 tygodni. W przebiegu choroby może dojść do uszkodzenia stawów, kości, ścięgien, mięśni, skóry, oczu, naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, płuc i serca.

  • Bakteryjne zapalenie stawów

Ten rodzaj zapalenia stawów występuje znacznie rzadziej niż wymienione wcześniej. Choroba może rozwinąć się pod wpływem bakteryjnego zakażenia krwi lub przerwania ciągłości tkanek. Może też wystąpić u osób z endoprotezami.

Zobacz też: Glukozamina - co za związek, kiedy warto go stosować i jak wpływa na organizm człowieka?

Więcej o: