Łuszczycowe zapalenie stawów: objawy, rokowania, leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zwane również łuszczycą stawową, jest chorobą zapalną stawów towarzyszącą zazwyczaj łuszczycy zwyczajnej. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam niszczy swoje komórki. Sprawdzamy, jakie są objawy ŁZS i jak leczy się łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów: objawy najczęściej występujące

Jak rozpoznać, że cierpimy na łuszczycowe zapalenie stawów? Objawy tego schorzenia mogą być charakterystyczne zarówno dla łuszczycy, jak i dla zapalenia stawów. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna wywołuje więc zarówno zmiany skórne, jak i zapalenie stawów oraz wynikające z niego: ból, sztywność, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawów. ŁZS atakuje najczęściej stawy znajdujące się najbliżej paznokci – a więc stawy międzypaliczkowe rąk i nóg, ale także stawy kolanowe i skokowe. Zmiany zapalne mogą jednakże objąć również kręgosłup oraz stawy krzyżowo-biodrowe. ŁZS może przypominać reumatoidalne zapalenie stawów, jednak w przeciwieństwie do RZS atakuje stawy niesymetrycznie, w przebiegu choroby brak jest guzków reumatoidalnych, a we krwi nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego.

Do charakterystycznych objawów łuszczycowego zapalenia stawów zalicza się:

  • bolesność stawów,
  • zesztywnienie stawów,
  • zaczerwienienie i obrzęk stawów,
  • zniekształcenia palców,
  • zmiany skórne,
  • zmiany paznokciowe,
  • bolesne stany zapalne przyczepów ścięgien,
  • zmiany w postawie.

Zapalenie stawów objawia się bólem, sztywnością oraz obrzękiem stawów Zapalenie stawów: objawy, przyczyny i leczenie

Jak szybko postępuje łuszczycowe zapalenie stawów?

Trudno jest jednoznacznie określić, jak szybko postępuje łuszczycowe zapalenie stawów. Choroba najczęściej pojawia się u pacjentów, u których uprzednio zdiagnozowano łuszczycę (na podstawie zmian skórnych lub w obrębie paznokci). Jednak zdarza się, że łuszczycowe zapalenie stawów zaatakuje organizm chorego zanim łuszczyca da w pełni o sobie znać. Z tego względu ŁZS może zostać zdiagnozowane dosyć późno, tym bardziej, że jego objawy są zbieżne z objawami innych chorób, takich jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów. Ważne, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, gdyż ŁZS w stadium zaawansowanym może dość szybko prowadzić do deformacji stawów, co może wiązać się z trwałym kalectwem bądź ograniczeniami ruchowymi. Warto mieć także na uwadze, że nieleczony stan zapalny może rozprzestrzenić się do płuc, powodując śródmiąższową chorobę płuc, która może być niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Łuszczycowe zapalenie stawów: jakie badania należy wykonać?

Jakie badania powinien zlecić lekarz, aby zdiagnozować łuszczycowe zapalenie stawów? Jak każda diagnostyka, tak i ta w kierunku ŁZS rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, jaki przeprowadza z pacjentem lekarz. Jeśli u chorego nie występują zmiany skórne, istotny jest fakt występowania łuszczycy w jego rodzinie. Następnie przeprowadza się badania krwi – o stanie zapalnym świadczyć będzie zwiększone OB i CRP. Pomocniczo w diagnozowaniu łuszczycy stawowej stosuje się takie badania obrazowe, jak zdjęcia RTG, badania USG, bądź badania tomograficzne. Konieczne jest także oznaczenie antygenu HLA B27, występującego często w przypadku chorób przewlekłych, takich jak łuszczyca stawowa.

Łuszczycowe zapalenie stawów: leczenie

Chorzy na łuszczycowe zapalenie stawów leczenie powinni rozpocząć jak najszybciej. Im wcześniej zostaną włączone odpowiednie leki, tym większa szansa na uniknięcie niesprawności oraz innych powikłań choroby. Leczenie dobierane jest indywidualnie, z uwzględnieniem aktywności choroby, stopnia uszkodzenia stawów (i innych narządów) oraz chorób współistniejących. W pierwszej kolejności stosowane jest leczenie farmakologiczne, jednak równie ważna jest rehabilitacja oraz zapobieganie powikłaniom ŁZS.

W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów stosowane są:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – głównie doustnie; choć pozwalają opanować objawy zapalenia stawów, nie wpływają na zmiany skórne;
  • glikokortykosteroidy – podawane głównie do wnętrza zajętego stawu;
  • leki modyfikujące działanie układu odpornościowego (takie, jak metotreksat, sulfasalazyna, cyklosporyna, azatiopryna czy leflunomid);
  • leki biologiczne – zatrzymują one stan zapalny na poziomie komórkowym.

Ponadto stosuje się leczenie miejscowe – chodzi o zabiegi wykonywane bezpośrednio w obrębie zajętego stawu. Ważne są także ćwiczenia, fizykoterapia, odpoczynek oraz wsparcie psychiczne do osób chorych. Istotnym elementem leczenia jest także odpowiednia dieta, która pomoże utrzymać prawidłową masę ciała – zarówno nadwaga czy otyłość, jak i niedożywienie skutkują nadmiernym obciążeniem organizmu.

Łuszczyca krostkowa jest najpoważniejszą z odmian łuszczycy Łuszczyca krostkowa - objawy, rozpoznanie, leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów: rokowania

Gdy chory dowie się, że cierpi na łuszczycowe zapalenie stawów, rokowania to kwestia, która zainteresuje go szczególnie. ŁZS jest chorobą o charakterze przewlekłym, dodatkowo nie jest znana jej etiologia, dlatego trudno mówić w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów o całkowitym wyleczeniu. Odpowiednie leczenie ma na celu kontrolowanie objawów, hamowanie progresji choroby oraz wydłużenie okresów remisji choroby. Istotną rolę odgrywa tutaj umiarkowana aktywność fizyczna, której celem jest zapobieganie usztywnieniu stawów. Warto także unikać sytuacji mogących wywołać kolejny rzut choroby, takich jak: silny stres, infekcje, urazy. W miarę możliwości powinno się także unikać leków z grupy beta-blokerów, leków przeciwarytmicznych, a także soli litu.

Zobacz też: Łuszczyca paznokci: przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Więcej o: