Objawy związane z obrzękiem to powiększający się z dnia na dzień obwód kostki oraz charakterystyczny wygląd skóry, która staje jest napięta i lekko błyszcząca. Możemy przy tym odczuwać niewielki ból kostki przy chodzeniu lub w ogóle mieć spore trudności z poruszaniem się, co zależy od nasilenia obrzęku. Opuchliźnie towarzyszą też uczucie pełności lub ucisku, zmiany w kolorze skóry, dyskomfort, sztywność i długo utrzymujące się wgniecenia, gdy naciśniemy skórę.
Istnieje też coś takiego jak skala obrzęku. Lekarz ocenia to sprawdzając, jak szybko skóra wraca do poprzedniego stanu (odbicie) po tym, jak zostaje uciśnięta. W tym celu uciska opuchnięte miejsce przez mniej więcej 15 sekund i obserwuje efekt.
Skala wygląda w ten sposób:
Istnieje kilka możliwych przyczyn opuchlizny kostek, w tym:
Obrzęk nóg ma związek ze starzeniem się organizmu i słabszym krążeniem, prowadzącym do gromadzenia się płynu w kończynach dolnych (zwłaszcza w kostkach i stopach). Może być związany z takimi chorobami jak: zastoinowa niewydolność serca, przewlekła choroba nerek, marskość i inne choroby wątroby, a także z cukrzycą. Jeśli obrzęk dotyczy jednej nogi może wynikać z niedrożności naczynia krwionośnego (obrzęk żylny). Choroby sercowo-naczyniowe natomiast, niektóre leki oraz zmiany hormonalne mogą powodować obrzęk obu nóg, określany jako obustronny obrzęk obwodowy.
Osoby starsze powinny zwracać szczególną uwagę na wygląd kostek. Obrzęk jednej stopy lub nogi bez oczywistej przyczyny, takiej jak uraz, jest niepokojący, ponieważ może się wiązać z zaburzeniami krążenia. Ponadto każdy ciężki, bolesny obrzęk lub nagła zmiana w wyglądzie nóg, gdy opuchnięty obszar jest czerwony lub gorący w dotyku, wymaga wizyty u lekarza. Szczególna uwagę na stan stóp powinny zwrócić osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ grozi im, między innymi, powikłanie zwane stopą cukrzycową.